Novinky - psoriáza

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Průzkum genů znamená naději v léčbě lupénky

Představte si situaci, kdy se ve vašem těle odehrává krutý boj. Podrážděný imunitní systém kolem sebe kope jak vzteklý kůň a mnohdy zuřivě útočí proti pokožce. Všechny bitvy se pak na kůži objevují v podobě lupénky.

Náchylnější k nemoci

Znalosti o lupénce, konkrétně je-li dědičná nebo ne, pomáhá vědcům v boji s touto kožní nemocí. Pokud odhalí, jaké geny ji způsobují, mohou se s ní lépe vypořádat, nebo jí dokonce předcházet. Už vědí, že lupénka má dědičnou složku a několik genů je spojeno s jejím výskytem. Zatím ale není známo, jak přesně tyto geny při vzniku této kožní nemoci fungují. Dědičnost obecně se netýká pouze vrozených nemocí, ale i chorob získaných v pozdějším věku. Vyskytuje-li se tedy v rodině nějaká nemoc, pro jedince to znamená, že má pro ni určitou náchylnost. A to v kterémkoliv věku.

Proč zrovna lupénka?

Lupénka je dědičná, protože se zjistilo, že několik různých chromozomů obsahuje celkem 9 míst, ve kterých se nacházejí geny lupénky. Mutace těchto lupénkových genů způsobují zánět kůže a další nepříjemné projevy. Zejména gen na 6. chromozomu je zodpovědný za polovinu celé dědičné náchylnosti pro lupénku. Tento gen také ovlivňuje imunitní systém člověka tím, že mění kódování bílkovin. Změněné bílkoviny pak dráždí imunitní systém a štvou ho proti vlastnímu tělu, konkrétně proti kůži.

V co doufají odborníci?

  • věří, že budoucnost léčby lupénky je ve znalosti jejích genů
  • pokouší se posunout kupředu genetickou léčbu, kdy se ovlivňováním genů změní i jejich nepříjemné působení, tedy vznik nemocí
  • výzkum má prioritu, neboť geny lupénky jsou zodpovědné i za jiné autoimunitní nemoci
  • pokud se odhalí příčiny lupénky, tedy její dědičné složky ve formě genů, bude se jí moci předcházet a zabránit jejímu šíření a kožním projevům
  • věří i v použití cílené léčby, která zasáhne pouze buňky geneticky náchylné k lupénce – dnes se využívají jen imunosupresiva, která potlačují imunitní systém, ale mají proto zároveň nežádoucí účinky

(ercp)

Zdroj: www.psoriasis-aids.com

Hodnocení článku:
(3146 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

Lupénka umí rozbouřit psychiku. Jak se vyrovnat s dopady nemoci?

S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?
23. 2. 2017 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Slunce může psoriatikům pomáhat i škodit

Příznivé efekty slunečního záření na projevy lupénky jsou všem nemocným dobře známy. Ale pozor na přemíru slunění, spálení kůže může dokonce lupénku u lidí s genetickou predispozicí spustit. Slunění dokáže u řady lidí kožní projevy lupénky zlepšit...
28. 6. 2010 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Můžeme si volit léčbu sami?

Můžeme si volit léčbu sami?

Pokud si myslíte, že nemáte právo rozhodovat o své léčbě, mýlíte se. Každý nemocný má mít aktivní podíl na výběru a průběhu své terapie. A není to jen otázka zvyklostí – je to dokonce zakotveno v zákoně.
22. 3. 2018 Psoriáza
Inzerce: