Novinky - psoriáza

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.

Léčivé paprsky

Slunce je zdrojem ultrafialového záření, které svými účinky přispívá ke snížení projevů psoriázy. Účinná je v tomto ohledu především jeho složka UVB, která může zpomalit zrychlený růst kožních buněk, jenž je pro psoriázu charakteristický. UVB rovněž pomáhá k tlumení zánětu a omezuje nepříjemné šupení kůže. Sluneční paprsky dále přispívají k tvorbě vitaminu D, který chrání pokožku a reguluje její přirozenou imunitu.

Chvilka na slunci stačí

Nadměrné vystavení slunečnímu svitu je ale pro kůži trpící lupénkou rizikové. Navíc psoriázu mívají častěji osoby se světlejší pletí, která je také náchylnější na spáleniny a vznik zhoubných nádorů. Aby bylo slunění skutečně prospěšné a bezpečné, odborníci doporučují strávit zpočátku na slunci pouhých 10 minut. Pokud se příznaky lupénky nezhorší, lze délku pobytu pod slunečními paprsky postupně prodlužovat, a to každý den zhruba o 30 sekund na maximálních 30 minut denně.

Je důležité vyvarovat se spálení kůže, během kterého dochází k poškození buněk, což může způsobit vzplanutí psoriázy. Základním preventivním opatřením je použití opalovacích krémů, přičemž pro psoriatiky jsou vhodné hypoalergenní produkty.

Pozor na léky!

Osoby trpící lupénkou často ošetřují postižená místa léčivými mastmi. Některé z nich však zvyšují citlivost kůže na světlo a při kontaktu se slunečními paprsky mohou vést k nepříjemným kožním reakcím. V tomto případě je proto důležité konzultovat vhodnost opalování s ošetřujícím kožním lékařem.

(veri)

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320231.php

Hodnocení článku:
(3790 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Jídlo upravené při vysokých teplotách může zhoršit zánět

Že není zrovna zdravé holdovat smaženým pokrmům, zejména bramborovým hranolkům, brambůrkám, tučnému masu a smaženým potravinám celkově, je všeobecně známo. Výsledky výzkumů navíc ukazují, že pokrmy upravené při vysokých teplotách, mohou zhoršit chronické záněty včetně psoriatické artritidy.
17. 10. 2010 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Biologická léčba dokáže v boji proti lupénce zvítězit

Červená, zanícená místa kdekoli po těle. To dobře znají všichni ti, kdo trpí lupénkou. Blýská se jim ale na lepší časy: ke slovu totiž přichází biologická léčba. Lupénka je autoimunitní onemocnění kůže, které se může objevit kdekoliv na lidském těle...
28. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: