Novinky - psoriáza

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.

Léčivé paprsky

Slunce je zdrojem ultrafialového záření, které svými účinky přispívá ke snížení projevů psoriázy. Účinná je v tomto ohledu především jeho složka UVB, která může zpomalit zrychlený růst kožních buněk, jenž je pro psoriázu charakteristický. UVB rovněž pomáhá k tlumení zánětu a omezuje nepříjemné šupení kůže. Sluneční paprsky dále přispívají k tvorbě vitaminu D, který chrání pokožku a reguluje její přirozenou imunitu.

Chvilka na slunci stačí

Nadměrné vystavení slunečnímu svitu je ale pro kůži trpící lupénkou rizikové. Navíc psoriázu mívají častěji osoby se světlejší pletí, která je také náchylnější na spáleniny a vznik zhoubných nádorů. Aby bylo slunění skutečně prospěšné a bezpečné, odborníci doporučují strávit zpočátku na slunci pouhých 10 minut. Pokud se příznaky lupénky nezhorší, lze délku pobytu pod slunečními paprsky postupně prodlužovat, a to každý den zhruba o 30 sekund na maximálních 30 minut denně.

Je důležité vyvarovat se spálení kůže, během kterého dochází k poškození buněk, což může způsobit vzplanutí psoriázy. Základním preventivním opatřením je použití opalovacích krémů, přičemž pro psoriatiky jsou vhodné hypoalergenní produkty.

Pozor na léky!

Osoby trpící lupénkou často ošetřují postižená místa léčivými mastmi. Některé z nich však zvyšují citlivost kůže na světlo a při kontaktu se slunečními paprsky mohou vést k nepříjemným kožním reakcím. V tomto případě je proto důležité konzultovat vhodnost opalování s ošetřujícím kožním lékařem.

(veri)

 

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/320231.php

Hodnocení článku:
(3675 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
2. 9. 2012 Psoriáza
Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.
31. 5. 2017 Psoriáza
Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Jak poznám, že mé dítě trpí lupénkou?

Máte pocit, že jste u svého dítěte našli známky lupénky? Obraťte se co nejdříve na dětského nebo přímo kožního lékaře. Odkládání vyšetření a domácí samoléčba mohou představovat zbytečné oddalování účinné léčby.
4. 1. 2019 Psoriáza
Inzerce: