Novinky - psoriáza

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Pozor, některé choroby lze zaměnit s lupénkou!

Ložiska zarudlé a šupící se kůže nejsou typická jen pro onemocnění lupénkou čili psoriázou. Tyto příznaky se vyskytují také u jiných chorob. S kterými nemocemi je možné lupénku zaměnit?

Lupénku neboli psoriázu charakterizuje trojice hlavních příznaků – zarudnutí a olupování kůže a přítomnost bílých krvinek v šupinatých ložiscích (tzv. zánětlivá infiltrace).

Klasická forma lupénky postihuje:

  • lokty,
  • kolena,
  • pokožku hlavy,
  • bedra.

To může v diagnostice pomoci. Je však nezbytné odlišit i takzvanou inverzní formu lupénky, která zasahuje úplně jiná místa těla:

  • třísla,
  • okolí pupku,
  • kůži pod prsy.

Aby lékař mohl psoriázu s určitostí prokázat, musí vyloučit mnoho infekčních, ale i nádorových onemocnění. Napoví mu přítomnost a četnost kožních výsevů, výsledky dosavadní léčby a další doprovodné příznaky. Někdy jsou nutné i speciální testy či vyšetření vzorků pod mikroskopem.

Příznaky někdy klamou

Při odlišování lupénky od dalších onemocnění uvažují lékaři například o těchto chorobách:

  1. Numulární (penízkový) ekzém. Projevuje se olupujícími se zarudlými plochami, které mají tvar a velikost mincí. Jsou velmi svědivé, pokryté krustami či strupy. Na rozdíl od lupénky má ekzém zřejmě alergický původ, což lze prokázat i kožními testy.
  2. Mycosis fungoides je další diagnózou, která může být s psoriázou zaměněna. Jedná se o lymfom, což je v tomto případě kožní nádor z bílých krvinek (T-lymfocytů). Projevuje se vznikem zarudlých skvrn na kůži, jež se mohou olupovat a úporně svědí. Lékař často navrhne odebrání a vyšetření vzorku – to diagnózu upřesní.
  3. Pityriasis rubra pilaris. Rozeznat lupénku od tohoto onemocnění s komplikovaným latinským názvem bývá tvrdým oříškem. Nemoc se projevuje vznikem papul (puchýřků vyplněných čirou tekutinou) a zvýšeným rohovatěním kůže plosek nohou a dlaní. Kůže se podobně jako u psoriázy olupuje a je zarudlá.
  4. Duhringova choroba. Stejně jako lupénka se vyskytuje symetricky na obou stranách těla. Při důkladné prohlídce lékař pozoruje papuly na zarudlé kůži, které jsou kvůli extrémní svědivosti brzy rozškrábány, proto se pokrývají krvavými strupy. Původ této choroby pravděpodobně tkví v nesnášenlivosti lepku.

(brbr)

Zdroje: 
www.clinicaldermatology.eu
emedicine.medscape.com

Hodnocení článku:
(3225 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Lupénka a ekzém: podobné příznaky, odlišná léčba

Ačkoli jsou si tyto dvě nemoci některými projevy velmi podobné, řadou příznaků se také liší. Pro lékaře by tak neměl být problém odlišit lupénku od ekzému. A to i bez složitého testování.
30. 7. 2010 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Inzerce: