Novinky - psoriáza

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Souvisí rakovina s lupénkou? Jak který typ!

Spojitost nástupu zhoubného bujení a psoriázy zkoumají odborníci už dlouho. Nové poznatky naznačují, že jistý vztah mezi těmito onemocněními zřejmě existuje – ovšem jen v některých případech.

U některých typů zhoubného bujení je spojitost s psoriázou skutečně vyšší. Týká se to hlavně rakoviny plic, kůže a různých lymfomů. Výzkumy prokázaly, že výskyt lymfomu je u psoriatiků o 34 % častější než u zdravé populace. Rakovina plic je potom u osob s lupénkou až o 15 % běžnější. Není však dosud jasné, jestli riziko vzniku zhoubného bujení způsobuje sama nemoc, nebo léky, které se při ní užívají. Naopak u rakoviny prsu, prostaty nebo střev nebyla s psoriázou prokázána žádná souvislost.

Nejistá míra rizika 

Vyšší riziko vzniku rakoviny plic, kůže a různých lymfomů nastává u pacientů se středně závažnou až závažnou formou lupénky. To ale nemusí nezbytně znamenat, že těžší forma nemoci automaticky přináší větší nebezpečí. Horší postižení kůže totiž vyžaduje agresivnější léčbu. A právě ta může být příčinou vzniku nádoru. Na vině může být jakýkoliv typ terapie (cílená léčba, fototerapie a další). Bohužel není jednoduché zjistit přesnou příčinu vzniku rakoviny u psoriatiků, ačkoliv se tím zabývají celé vědecké týmy.

Prevence může ušetřit trápení 

Nehledě na to, co riziko rakoviny zvyšuje – ať už léčba, nebo nemoc samotná, do boje proti zhoubnému bujení se může zapojit i sám pacient. Jak?

  • Při prevenci rakoviny kůže je velmi důležité chránit se před sluncem. Používejte opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem. Snažte se mít co největší plochu těla zakrytou oblečením a opalujte se postupně. Nechoďte na slunce v poledních hodinách a obecně se držte raději ve stínu. 
  • Výskyt rakoviny plic je u osob s lupénkou vůbec nejčastější, zvláště u těch, které kouří. Snahy pacienta i lékaře by se proto měly zaměřit na odvykání tomuto nebezpečnému nešvaru.

(brbr)

Zdroj: 
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3842 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

V případě alergie i autoimunitního onemocnění se jedná o nepřiměřenou reakci imunity na určitý podnět. V prvním případě vnější, v druhé vnitřní. Co to znamená pro jejich diagnózu a léčbu?
20. 7. 2019 Psoriáza
Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Zázračné diety pro psoriatiky? Pouhé iluze

Máte lupénku a věříte, že výběr určitých potravin může ovlivnit průběh nemoci, nebo ji dokonce výrazně zlepšit? Odborníci si už tak jistí nejsou. Neexistují totiž žádné vědecké studie, které by tuto domněnku potvrzovaly.
2. 9. 2012 Psoriáza
Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Vlasová psoriáza postihuje nejméně polovinu všech pacientů s lupénkou. Projevuje se typicky výskytem šupinatých ložisek v pokožce hlavy, které mohou být doprovázena dalšími projevy, jako je zarudnutí či svědění. Víte, jak se jí jednou pro vždy zbavit?
16. 10. 2013 Psoriáza
Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Inzerce: