Novinky - psoriáza

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.

Internet není vševědoucí

Ačkoliv je dnes díky internetu přístup k informacím mnohem snazší než v minulosti, otázky týkající se našeho zdraví bychom měli vždy konzultovat s lékařem. Jen ten je totiž obeznámen se všemi souvislostmi, které z našeho onemocnění tvoří unikát. Tím, že pochopíme principy své choroby a poznáme možnosti její léčby, znásobíme šance na zlepšení jejího průběhu.

Vy máte nemoc, vy se ptejte

Chcete-li si o lupénce vytvořit ucelený obrázek, nebojte se svého lékaře důkladně vyzpovídat. Otázky, které by vám měl umět zodpovědět, mohou vypadat následovně:

  1. Jaký je váš přístup k léčbě psoriázy?
  2. Jaký léčebný plán jste zvolil v mém případě?
  3. Jak závažnou formu lupénky mám?
  4. Jaký je přínos léků, které užívám?
  5. Hrozí nějaké nežádoucí účinky léčby?
  6. Pomůže mi biologická léčba?
  7. Čím mohu já sám přispět ke zlepšení svého zdravotního stavu?
  8. Měl bych navštívit nějakého dalšího odborníka, kupříkladu psychologa?
  9. Existují kromě léků nějaké další léčebné postupy, které by mi mohly být k užitku?

Odpovědi na výše zmíněné otázky by vám měly mimo jiné pomoci lépe se zorientovat v množství léků, které máte předepsány. Měli byste také lépe rozpoznat nežádoucí účinky, které mohou jejich užívání doprovázet, a rychleji na ně zareagovat. Povědomí o tom, že existují ještě další možnosti terapie v případě, že by aktuální léčba takzvaně nezabrala, je jistě také uklidňující.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2654 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Inzerce: