Novinky - psoriáza

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.

Internet není vševědoucí

Ačkoliv je dnes díky internetu přístup k informacím mnohem snazší než v minulosti, otázky týkající se našeho zdraví bychom měli vždy konzultovat s lékařem. Jen ten je totiž obeznámen se všemi souvislostmi, které z našeho onemocnění tvoří unikát. Tím, že pochopíme principy své choroby a poznáme možnosti její léčby, znásobíme šance na zlepšení jejího průběhu.

Vy máte nemoc, vy se ptejte

Chcete-li si o lupénce vytvořit ucelený obrázek, nebojte se svého lékaře důkladně vyzpovídat. Otázky, které by vám měl umět zodpovědět, mohou vypadat následovně:

  1. Jaký je váš přístup k léčbě psoriázy?
  2. Jaký léčebný plán jste zvolil v mém případě?
  3. Jak závažnou formu lupénky mám?
  4. Jaký je přínos léků, které užívám?
  5. Hrozí nějaké nežádoucí účinky léčby?
  6. Pomůže mi biologická léčba?
  7. Čím mohu já sám přispět ke zlepšení svého zdravotního stavu?
  8. Měl bych navštívit nějakého dalšího odborníka, kupříkladu psychologa?
  9. Existují kromě léků nějaké další léčebné postupy, které by mi mohly být k užitku?

Odpovědi na výše zmíněné otázky by vám měly mimo jiné pomoci lépe se zorientovat v množství léků, které máte předepsány. Měli byste také lépe rozpoznat nežádoucí účinky, které mohou jejich užívání doprovázet, a rychleji na ně zareagovat. Povědomí o tom, že existují ještě další možnosti terapie v případě, že by aktuální léčba takzvaně nezabrala, je jistě také uklidňující.

(veri)

Zdroj: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2658 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

Zapojte se do projektu Revma mapa – cílem je zlepšit péči o revmatiky

V ČR trpí revmatoidní artritidou přes 85 000 lidí všech věkových kategorií. Pomocnou ruku nejen jim, ale i jejich rodinným příslušníkům již mnoho let mj. nabízí pacientská organizace Revma Liga ČR. Jedním z jejích počinů je i projekt Revma mapa, který má – jak už vyplývá z jeho názvu – zmapovat úroveň lékařské péče o revmatiky, ale také pomoci ji v mnoha ohledech zlepšit.  
30. 11. 2020 Psoriáza
Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: