Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
Když je viníkem zánět
Na bolest a ztuhlost zad si stěžuje spousta lidí. Ale bolest není vždy stejná. Kdy je dobré zbystřit a na jaké rozdíly se soustředit?
Běžné obtíže se zády se vyskytují spíše kolem čtyřicítky a později. Problémy revmatického původu trápí především mladé lidi.
Když si prostě „hnete se zády“, jsou ztuhlá a bolavá několik dní a pak se stav zlepší. Intenzita ztuhnutí se přes den mění málo a odpočinek může obtíže zmírnit. Při zánětlivé příčině jste ztuhlí a bolaví celé měsíce, nejvíce ráno. Odpočinek úlevu nepřináší, naopak může dojít ke zhoršení.
Revmatická obtíže velice dobře reagují na prohřátí a rozcvičení – daleko lépe než tzv. „houser“. Po vychladnutí a přechodu do klidu se však revmatické bolesti poměrně rychle vracejí. Když se podaří povolit „housera“, málokdy je za hodinu zpět.
Nikdo není v bezpečí
Spondylartritida může postihnout kohokoliv. Ať už jde o zkušené revmatiky, nebo úplně zdravé jedince. Onemocnění může být mírné a snadno léčitelné, nebo také ne. Rychle postupující těžké formy revmatického zánětu páteře znamenají hrozbu brzké invalidity a musejí se začít naplno léčit co nejdříve. Neznamená to ovšem, že lze brát ostatní příčiny bolesti zad na lehkou váhu. Například vyhřezlé meziobratlové ploténky a jiné podobné potíže s páteří se také musí řešit včas.
Co dělat?
Pokud máte obtíže, které by mohly být obrazem revmatického zánětu páteře, nehledejte řešení sami. Co nejdříve navštivte revmatologa. Pod jeho vedením a s účinnou celkovou léčbou je teprve ten správný čas vybrat vhodné cvičení nebo zkoušet gelové polštářky či saunu. Sami revma nezastavíte. Svěřte se lékaři a důsledně spolupracujte při léčbě.
Pokud vám lékaři oznámili, že trpíte psoriatickou artritidou, nezoufejte! I s tímto onemocněním můžete prožít aktivní život plný radosti a štěstí. Poradíme vám, jak se vypořádat s každodenními problémy, zejména se zvládáním bolesti, zlepšováním tělesné kondice a zapojením se do pracovního kolektivu.
Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Kde se tyto diagnózy objevují ruku v ruce a kde se jen náhodně potkávají? To může být různé. Ovšem jednu věc víme jistě: oba tyto problémy mají účinná řešení.
Zima je pro pokožku velice zátěžovým obdobím – a to zdaleka nejen pro nemocné s lupénkou neboli psoriázou. Péče o kůži v zimě je pro lidi s normálním typem pleti důležitá. Pro lidi s lupénkou je ale naprosto nezbytná. Jenže aby taková péče byla pro tuto skupinu lidí přínosem a ne problémem, je třeba používat odpovídající hydratační a regenerační prostředky. Čeho si tedy při výběru všímat a kde vůbec hledat?
S tělesným nepohodlím, které s sebou přináší psoriáza neboli lupénka, se mnoho pacientů brzy sžije. Horší to bývá s psychikou. Záporné reakce okolí, zhoršení vztahů i narušené vnímání sebe samých – jak to všechno zvládnout?