Novinky - psoriáza

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Plantární fasciitida vám může způsobit bolest při chůzi

Když vás začne trápit bolest na patě, může to být způsobeno plantární fasciitidou. Nejčastěji vzniká u obézních žen středního věku či u osob, které vykonávají svou práci vestoje. V jejím ohrožení jsou ale i lidé trpící psoriatickou artritidou.

Plantární fascie je tenký šlachovitý útvar na spodní straně chodidla. Táhne se od patní kosti až k prstům nohy. Jeho úkolem je podporovat nožní klenbu a podílet se na chůzi. Během dne je plantární fascie velmi zatěžována, protože musí při každém kroku tlumit nárazy o podložku. Její nadměrné zatěžování může vést až k jejímu poškození. Zánět fascie – plantární fasciitida – patří k nejčastějším ortopedickým onemocněním.

Potíže hned po ránu

Nejčastějším projevem při plantární fasciitidě je bolest na spodní straně paty nebo chodidla. Bolest bývá nejhorší ráno (prvních pár kroků z postele) nebo po dlouhém sezení či ležení. Během fyzické aktivity většinou pociťována není, ale po velké zátěži se může opět objevit. Kvůli ztuhlosti v oblasti paty může být ztížená také chůze do schodů.

Škodí zaměstnání i nevhodná obuv

K plantární fasciitidě dochází nejčastěji u aktivních žen a mužů mezi 40 a 70 lety věku. Ženy mají statisticky nepatrně vyšší riziko, že je toto onemocnění potká. Mezi další faktory zvyšující pravděpodobnost jejího vzniku patří:

  • nadváha či obezita,
  • těhotenství (typicky pozdní fáze těhotenství),
  • běhání na dlouhé tratě,
  • vykonávání práce vestoje nebo při chůzi,
  • strukturální vady chodidla (například plochá noha nebo vysoká nožní klenba),
  • měkké podrážky a špatná podpora nožní klenby
  • a právě psoriatická artritida, u níž je obecně vyšší riziko, že dojde k zánětu úponů šlach či vazů.

Od ledu až po operaci

Abyste se vypořádali s bolestí, která tuto nemoc provází, můžete nejprve zkusit ledování a běžně dostupné léky proti bolesti a zánětu. Pokud se po těchto opatřeních potíže nezmírní, navštivte raději lékaře, který vám může předepsat injekce, fyzikální léčbu či operaci. Co vše pomáhá toto onemocnění zvládnout?

  • Ledování. Chlaďte bolestivou oblast ledem – vždy po dobu 15 až 20 minut třikrát až čtyřikrát denně.
  • Režimová opatření. Dopřejte si více klidu, omezte cvičení nebo se věnujte méně náročným aktivitám. Můžete také vyzkoušet protahování plosky nohy.
  • Ortopedické pomůcky. Ortopedické vložky a podpatěnky podporují nožní klenbu a redukují tlak na fascii.
  • Protizánětlivé léky. Často pomohou běžně dostupné léky, například ty s účinnou látkou ibuprofen.
  • Kortikosteroidové injekce. Pokud protizánětlivé léky nezaberou, může lékař do bolavého místa aplikovat injekci s kortikoidy.
  • Cvičení. Během fyzioterapie se naučíte cviky na protahování plantární fascie či posílení svalů nohy.
  • Noční dlahování. Dlaha drží kotník v protažení, takže napíná Achillovu šlachu a plantární fascii. Díky tomu nedochází k ranní bolesti a ztuhlosti.
  • Rázová vlna. Při léčbě pomocí rázové vlny je v místě zánětu stimulována novotvorba cév a dochází k regeneraci bolestivé fascie. Při tomto zákroku však může docházet k vedlejším účinkům, jako jsou otok, bolest, necitlivost nebo tvorba modřin.
  • Operace. Jedná se o metodu poslední volby. Je doporučována pouze pacientům, u kterých nejsou účinné předchozí postupy a kteří se potýkají s nezvladatelnou bolestí při chůzi. Při operaci existuje více postupů, například při ní může být dosaženo částečného uvolnění fascie od kosti nebo prodloužení lýtkového svalu.

Naštěstí většina pacientů kvůli tomu, aby se zbavila obtíží spojených s plantární fasciitidou, operaci podstoupit nemusí. Její léčba však může trvat poměrně dlouhou dobu – od několika měsíců až po dva roky.

(viv)

 

Zdroj:

https://www.healthline.com/health/plantar-fasciitis

Hodnocení článku:
(3812 hodnocení - 3,6 z 5)

Další doporučené články

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

Co má společného alergie s autoimunitním onemocněním?

V případě alergie i autoimunitního onemocnění se jedná o nepřiměřenou reakci imunity na určitý podnět. V prvním případě vnější, v druhé vnitřní. Co to znamená pro jejich diagnózu a léčbu?
20. 7. 2019 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Světlo pomáhá v boji s lupénkou

Mezi schválené formy léčby lupénky patří mimo jiné také ultrafialové záření, známé pod zkratkou UV. Může napomoci ústupu chronického autoimunitního postižení kůže.
18. 8. 2009 Psoriáza
Inzerce: