Novinky - psoriáza

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?

Když je viníkem zánět

Na bolest a ztuhlost zad si stěžuje spousta lidí. Ale bolest není vždy stejná. Kdy je dobré zbystřit a na jaké rozdíly se soustředit?  

  • Běžné obtíže se zády se vyskytují spíše kolem čtyřicítky a později. Problémy revmatického původu trápí především mladé lidi.
  • Když si prostě „hnete se zády“, jsou ztuhlá a bolavá několik dní a pak se stav zlepší. Intenzita ztuhnutí se přes den mění málo a odpočinek může obtíže zmírnit. Při zánětlivé příčině jste ztuhlí a bolaví celé měsíce, nejvíce ráno. Odpočinek úlevu nepřináší, naopak může dojít ke zhoršení.
  • Revmatická obtíže velice dobře reagují na prohřátí a rozcvičení – daleko lépe než tzv. „houser“. Po vychladnutí a přechodu do klidu se však revmatické bolesti poměrně rychle vracejí. Když se podaří povolit „housera“, málokdy je za hodinu zpět.

Nikdo není v bezpečí 

Spondylartritida může postihnout kohokoliv. Ať už jde o zkušené revmatiky, nebo úplně zdravé jedince. Onemocnění může být mírné a snadno léčitelné, nebo také ne. Rychle postupující těžké formy revmatického zánětu páteře znamenají hrozbu brzké invalidity a musejí se začít naplno léčit co nejdříve. Neznamená to ovšem, že lze brát ostatní příčiny bolesti zad na lehkou váhu. Například vyhřezlé meziobratlové ploténky a jiné podobné potíže s páteří se také musí řešit včas.

Co dělat?

Pokud máte obtíže, které by mohly být obrazem revmatického zánětu páteře, nehledejte řešení sami. Co nejdříve navštivte revmatologa. Pod jeho vedením a s účinnou celkovou léčbou je teprve ten správný čas vybrat vhodné cvičení nebo zkoušet gelové polštářky či saunu. Sami revma nezastavíte. Svěřte se lékaři a důsledně spolupracujte při léčbě.

(pez)

Zdroj: https://www.spondylitis.org

https://www.spine-health.com

Hodnocení článku:
(3756 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Inverzní formu lupénky bývá těžší odhalit

Zřejmě žádný pacient s lupénkou není rád, pokud má ložiska psoriázy umístěna na dobře viditelných místech, zvláště na obličeji. To ale neznamená, že s těmi ukrytými je méně starostí. Možná je to právě naopak.
1. 10. 2020 Psoriáza
Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Pomozte svému dítěti vyrovnat se s lupénkou

Stejně jako dospělí, tak i děti s kožním postižením potřebují většinou čas na to, aby se se svojí diagnózou vyrovnali. Záleží pak zejména na rodičích.
14. 9. 2009 Psoriáza
Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Lupénka ve vlasech: tipy, jak se jí zbavit

Vlasová psoriáza postihuje nejméně polovinu všech pacientů s lupénkou. Projevuje se typicky výskytem šupinatých ložisek v pokožce hlavy, které mohou být doprovázena dalšími projevy, jako je zarudnutí či svědění. Víte, jak se jí jednou pro vždy zbavit?
16. 10. 2013 Psoriáza
Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Pět tipů, jak si v zimě poradit s lupénkou

Se zimním obdobím logicky přichází studený a suchý vzduch, nízké teploty, málo sluníčka, a tím pádem všechno, co lupénce zrovna moc neprospívá. Zkušený pacient s lupénkou už ví, čeho se v zimě vyvarovat, a co mu naopak udělá dobře...
27. 12. 2010 Psoriáza
Inzerce: