Novinky - psoriáza

Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Máte lupénku? Poradíme s léčením ran

Přestože psoriáza přímo hojení ran nezpomaluje, patří stížnosti na zdlouhavé léčení různých poranění u nemocných s lupénkou mezi ty nejčastější.

Psoriáza komplikuje život

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé onemocnění kůže. Postihuje asi 2 % celosvětové populace. Známé je již dlouho, ale popsáno byla až koncem 19. století. Lupénka se projevuje červenými ložisky, která jsou pokryta lesklými odlupujícími se šupinami. Přestože onemocnění psoriázou obvykle nepředstavuje život ohrožující stav, má povážlivý dopad na kvalitu života a přináší četná omezení a komplikace. Jednou z běžných stížností nemocných s lupénkou je pomalé hojení ran.

Prevence a léčení

  • Viníkem léky? Psoriáza sama přímo zhoršené hojení ran nepůsobí. Riziko některých kožních infekcí, především bakteriálních, je u psoriatiků dokonce nižší, protože bakterie k postiženým místům nepřilnou. Na druhou stranu některé léky ze skupiny imunosupresiv zpomalit hojení mohou.
  • Vznik rány. Pokud k poranění došlo na nepostižené oblasti kůže, může tam vzniknout nové ložisko lupénky. To se odborně nazývá Köbnerův fenomén a jde o častý problém dobře známý většině psoriatiků. Tato nová ložiska se léčí obtížně.
  • Neškrábat! Často vzniknou nové plochy lupénky při škrabání. Velkou část nemocných s psoriázou totiž trápí svědění. Ještě těžší je tento druh obtíží u nemocných s úzkostmi a depresí. Svědivá místa je nejlepší několikrát denně promašťovat, léky ze skupiny antihistaminik bohužel obvykle nezabírají.
  • Vhodná péče. Mnohým pacientům pomáhá termální voda, nesmí být však příliš horká. Kůži je třeba šetřit, doporučuje se bavlněné oblečení. Je nutné vyhýbat se tepelným, chemickým i mechanickým dráždivým podnětům a stříhat nehty na krátko. Pomohou i dietní úpravy – vynechat kofein a nikotin.
  • Důraz na hygienu. Náchylné ke vzplanutí nových ložisek a tím i nových míst ohrožených svěděním a vznikem rány jsou oblasti těla, kde dochází k zapaření kůže – například v podpaží, pod prsy a v tříslech. Těm je třeba věnovat velkou pozornost. K hygieně těchto míst se osvědčuje slaná voda a důkladné osušení. Větší potíže s pocením mají osoby s nadváhou, proto se doporučuje i z tohoto důvodu redukovat nadměrnou hmotnost.
  • Holit, nebo neholit? Psoriáza někdy postihuje i oblast růstu vousů. Není vhodné vousy v místě rány holit opakovaným tahem strojku. Řešením není ani plnovous nebo bradka, protože na osluněných místech se ložiska hojí hůře. Nedoporučují se ani depilace voskem nebo vytrháváním chloupků, protože vedou ke vzniku drobných kožních ranek.
  • Bez alkoholu! K péči o kůži a poraněná místa se nehodí přípravky s obsahem alkoholu, neboť lokálně vysušují.

Odborník poradí

Každodenní boj s lupénkou není vůbec snadný. Ovšem za podpory lékaře a s nejmodernější léčbou lze i s tímto onemocněním žít kvalitním životem.

(jav)

Zdroj:
www.woundsource.com
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3002 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Trpíte-li lupénkou, je pro vás i lékaře velmi důležité vědět, o jakou formu se jedná. Jen díky přesné diagnóze totiž může být stanovena účinná léčba. Prozradíme, kde všude se může psoriáza vyskytnout.
28. 3. 2016 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: