Novinky - psoriáza

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Trpíte lupénkou a slyšeli jste, že nemůžete jíst rajčata, lilky nebo si dát grep. Hmm… a vy tomu vážně věříte?

Brambory, rajčata, lilek a také papriky škodí pleti. Lež jako věž. Všechny tyto pestrobarevné plody rostlin z čeledi lilkovitých jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Není důvod, proč si je nedopřávat co nejčastěji.

Ani s rybami nešlápnete vedle. Zařaďte do jídelníčku:

  • lososa,
  • makrelu,
  • tuňáka,
  • sardinky a sledě.

Tyto ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které prospívají nejen pleti, ale také kloubům. Výsledky se dostaví při konzumaci ryb několikrát týdně.

Nejlepší přítel psoriatika? Vláknina!

Stopku lupénce vystaví hodně vlákniny. Studie prokázaly, že vláknina působí v organismu protizánětlivě. Svědčí o tom nižší hladina CRP. CRP je C-reaktivní protein a ukazatel zánětu v těle. Přidejte si proto ke každému jídlu ovoce a zeleninu. V nich je vlákniny nejvíc. Nic nezkazíte ani celozrnným pečivem, ovesnými vločkami nebo luštěninami.

Když už je řeč o luštěninách… Třeba ve prospěch fazolí hovoří nejen vysoký obsah vlákniny a bílkovin, ale také množství živin, které podporují správnou činnost imunitního systému.

Antioxidantů není nikdy dost

Neexistuje důkaz, že by citrusy škodily pleti. Naopak, jejich omezením se připravíte o cenný zdroj vitaminu C. Tento vitamin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, tedy látek bránících poškozování buněk. „Céčko“ navíc – a to možná nevíte – podporuje tvorbu chrupavky v kloubech.

Fandíte zelenému čaji? Jen tak dál. Antioxidanty je doslova nabitý. Dolaďte ho citronem a lžičkou medu. Předávkování antioxidanty opravdu nehrozí.

Psoriáza a lepek. Mají něco společného?

Lepek určitě škodí lidem, kteří ho netolerují (trpí intolerancí lepku) nebo jsou na něj přímo alergičtí. Vztah mezi lupénkou a lepkem dosud není znám. Někteří psoriatici po vysazení lepku zaznamenali zlepšení pleti. Stále však není k dispozici výzkum, který by tuto zkušenost ze života vědecky potvrdil či vyvrátil.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2984 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotika – nadějná cesta v léčbě psoriázy

Probiotické bakterie jsou dlouhou dobu známé svým příznivým účinkem na trávicí systém. Se zásadní novinkou však nyní přichází výzkum, který odhalil prospěšnost probiotik i mimo střeva. Z nového způsobu léčby by měli těžit zejména pacienti trpící psoriázou.
2. 10. 2013 Psoriáza
Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Šaty dělají člověka – u lupénky to platí dvojnásob

Trpíte psoriázou neboli lupénkou? Potom není vaše oblékání jen otázkou stylu, ale ovlivňuje i průběh onemocnění. Čím se tedy řídit při nakupování oblečení a během ranního vybírání před skříní?
12. 12. 2011 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Choroba mnoha podob aneb Druhy lupénky – 2. část

Psoriáza trápí spoustu lidí nejrozličnějšími projevy. Jako by nestačilo psychiku zatěžující postižení kůže, nemoc často útočí i na klouby, nehty či oči. Vzácně může lupénka vést až k boji o život.
10. 10. 2016 Psoriáza
Inzerce: