Novinky - psoriáza

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Jídelníček při léčbě lupénky. Znáte jeho největší hvězdy?

Trpíte lupénkou a slyšeli jste, že nemůžete jíst rajčata, lilky nebo si dát grep. Hmm… a vy tomu vážně věříte?

Brambory, rajčata, lilek a také papriky škodí pleti. Lež jako věž. Všechny tyto pestrobarevné plody rostlin z čeledi lilkovitých jsou doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Není důvod, proč si je nedopřávat co nejčastěji.

Ani s rybami nešlápnete vedle. Zařaďte do jídelníčku:

  • lososa,
  • makrelu,
  • tuňáka,
  • sardinky a sledě.

Tyto ryby obsahují omega-3 mastné kyseliny, které prospívají nejen pleti, ale také kloubům. Výsledky se dostaví při konzumaci ryb několikrát týdně.

Nejlepší přítel psoriatika? Vláknina!

Stopku lupénce vystaví hodně vlákniny. Studie prokázaly, že vláknina působí v organismu protizánětlivě. Svědčí o tom nižší hladina CRP. CRP je C-reaktivní protein a ukazatel zánětu v těle. Přidejte si proto ke každému jídlu ovoce a zeleninu. V nich je vlákniny nejvíc. Nic nezkazíte ani celozrnným pečivem, ovesnými vločkami nebo luštěninami.

Když už je řeč o luštěninách… Třeba ve prospěch fazolí hovoří nejen vysoký obsah vlákniny a bílkovin, ale také množství živin, které podporují správnou činnost imunitního systému.

Antioxidantů není nikdy dost

Neexistuje důkaz, že by citrusy škodily pleti. Naopak, jejich omezením se připravíte o cenný zdroj vitaminu C. Tento vitamin je jedním z nejsilnějších antioxidantů, tedy látek bránících poškozování buněk. „Céčko“ navíc – a to možná nevíte – podporuje tvorbu chrupavky v kloubech.

Fandíte zelenému čaji? Jen tak dál. Antioxidanty je doslova nabitý. Dolaďte ho citronem a lžičkou medu. Předávkování antioxidanty opravdu nehrozí.

Psoriáza a lepek. Mají něco společného?

Lepek určitě škodí lidem, kteří ho netolerují (trpí intolerancí lepku) nebo jsou na něj přímo alergičtí. Vztah mezi lupénkou a lepkem dosud není znám. Někteří psoriatici po vysazení lepku zaznamenali zlepšení pleti. Stále však není k dispozici výzkum, který by tuto zkušenost ze života vědecky potvrdil či vyvrátil.

(brbr)

Zdroj: 
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2447 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Ztuhlá záda mohou signalizovat vážný problém

Pokud vás sužují bolavá záda, nemusí být na vině jen „houser“. Může to také znamenat, že se do vaší páteře pustila revmatická nemoc. Co může odhalit, jak se věci opravdu mají?
26. 2. 2018 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Obezita – ovlivňuje léčbu lupénky?

Podle španělských vědců prý ano! Pacienti s lupénkou, zejména ti, kteří vyžadují systémovou léčbu, mívají často sklon k nabírání hmotnosti. To představuje velké riziko nejen pro kardiovaskulární systém, ale dokonce to může ovlivnit i účinnost terapie.
9. 10. 2011 Psoriáza
Inzerce: