Novinky - psoriáza

Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Boj s lupénkou: obrňte se trpělivostí

Při psoriáze trpí nejen kůže, ale také psychika pacienta. V závislosti na tom, kde po těle se nachází, může nemoc přinášet řadu emocionálních reakcí, se kterými je nutné se potýkat. Ne vždy je to snadné.

Léčba lupénky bývá nepříjemná, zdlouhavá a časově náročná. Řada lidí se potýká s nepříjemnými projevy jako, jsou svědění, tvorba výrazných šupin, červené zbarvení kůže, napětí či zvýšená únava. Všechny tyto obtíže mohou negativně ovlivnit kvalitu života a také pracovní možnosti nemocného.

Informujte se! 

Objeví-li se u vás psoriáza, je dobré dozvědět se o tomto onemocnění co nejvíce, abyste se mohli bránit případnému vzplanutí choroby nebo zmírnit obtíže. Bohužel právě neznalost nemoci bývá častou příčinou psychických obtíží. Pokud se snažíte vyrovnat s lupénkou a nedaří se, může to vytvářet nadbytečný stres, čímž se projevy nemoci ještě zhorší.

Větší sklony k depresím

Podle dr. Bruce E. Strobera z Centra psoriázy na univerzitě v New Yorku má lupénka obrovský dopad na kvalitu života. Studie ukázaly, že snaha o překonání izolovanosti může vyvolat nejen stres, ale také život ohrožující onemocnění – například srdeční choroby, diabetes a také deprese. Pro průzkum Natinal Psoriasis Foundation 63 % respondentů uvedlo, že tato nemoc má vliv na jejich emocionální pohodu. Jak je tedy patrné, lupénka je mnohem více než jen nemoc kůže.

Snažte se, ale pomoc neodmítejte  

Důležité je svému okolí vysvětlovat, že psoriáza není nakažlivá a že nemá nic společného se špatnou hygienou. Lidé musí vědět, že jde o nevyléčitelnou nemoc, kterou se nějak pokoušíte zvládnout. Je nutné, aby to pochopila zejména vaše rodina a přátelé. Pokud stále hledáte možnosti, jak se cítit lépe, nabízíme vám několik tipů: 

  • Pokuste se minimalizovat stres, například cvičením a speciálními metodami pro zvládání napětí. Velmi vhodná je jóga, která splňuje vše, co potřebujete.
  • Meditujte, vyzkoušejte biofedback, pište si deník či provádějte hluboká dechová cvičení.
  • Choďte na masáže.
  • Nevíte-li si už rady, vyhledejte odbornou pomoc a zkontaktujte se s lidmi se stejnou nemocí. Budete-li cítit podporu skupiny, lépe zvládnete psychický dopad lupénky. Navíc se nebudete cítit osaměle.
  • Pokud už jste na pokraji deprese, jděte k psychiatrovi a poraďte se s ním o možnosti užívání antidepresiv.

(aši)

Zdroje:
psoriasis.about.com
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(3219 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Vyšetření před zahájením léčby

Vyšetření před zahájením léčby

Při biologické léčbě dochází k regulaci imunitního systému, a proto musí každý pacient, který je jejím potencionálním kandidátem, postoupit podrobná vyšetření odhalující probíhající infekce a zhodnocení rizik zhoršení probíhajících onemocnění. O jaká vyšetření se jedná?
6. 5. 2019 Psoriáza
Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Spouštěče lupénky jsou všude kolem nás

Lidé trpící lupénkou to dobře znají: jednou je jejich kůže naprosto čistá, po nepříjemných projevech ani vidu. Pak ale choroba opět udeří. Proč k tomu vlastně dochází? Existují rizikové faktory, které odstartují novou vlnu kožních projevů. Říká se jim spouštěče.
12. 4. 2010 Psoriáza
Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Doktor Ryba ví, jak na lupénku

Doktor Ryba ví, jak na lupénku

V médiích se objevují zprávy o zázračných rybičkách, které ožírají šupinky kůže a mohou pomoci lidem léčícím se s lupénkou. Rybičky Garra rufa, také nazývané „Doktor Ryba“, jsou využívány k takzvané ichtyoterapii – tedy doslova léčbě pomocí ryb. Poprvé byly jejich účinky popsány v tureckých lázních...
1. 3. 2010 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Inzerce: