Novinky - psoriáza

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.

Lupénka postihuje v různé míře přibližně 2–3 % populace evropského typu. Přitom se odhaduje, že některé z genů, které se dávají do souvislosti s touto nemocí, má asi 10 % obyvatelstva. Jak je tedy možné, že onemocní jen třetina z této části? Vysvětlení spočívá ve faktu, že se dědí pouze předpoklad k chorobě. Samotná nemoc je výsledkem kombinace několika faktorů, kterými jsou:

  • genetické predispozice,
  • porucha imunitního systému,
  • vystavení vnějším vlivům, které fungují jako spouštěče onemocnění.

Výzkum genů podílejících se na lupénce má svůj počátek už někdy v 70. letech minulého století, ale až současný technologický pokrok umožnil velký posun vpřed. Dnes známe 25 variant genu, který potencionálně vede ke vzniku lupénky. Zároveň se uvažuje, že na vzniku onemocnění se mohou podílet i další geny.

Co může psoriázu nastartovat 

Jak už bylo zmíněno, dědičný předpoklad ke vzniku onemocnění nestačí. To se objeví až po vystavení vnějším vlivům, které označujeme jako spouštěče. Tito činitelé nejsou univerzální – co spustí lupénku u jednoho člověka, nemusí ji zapříčinit u jiného. A jaké spouštěče známe?

  • Stres. Možná jeden z nejběžnějších viníků. Může způsobit propuknutí nemoci, ale i zhoršit její stav. 
  • Poranění kůže. Ke vzniku lupénky dojde v oblasti, kde došlo ke zranění. Očkování, spálení na slunci, škrábance – to vše může způsobit nástup psoriázy. Pokud je tento první atak včas podchycen, může dojít k vyléčení.
  • Léky. Některé preparáty jsou známými spouštěči lupénky. Patří sem lithium (na léčbu řady psychiatrických poruch), antimalarika (proti malárii), propranolol (pro řešení vysokého krevního tlaku; zatím se ale neví, jestli i další léky z této kategorie mají podobný efekt), chinidin (přípravek na srdce), indomethacin (používá se na léčbu artritidy).
  • Zánět. Nejrůznější infekce, v podstatě vše, co ovlivňuje imunitní systém, může ovlivňovat i lupénku.

Genetické pozadí psoriázy je jedním z důvodů, proč se toto onemocnění nedá zatím úplně vyléčit, ale pouze mírnit dlouhodobou až doživotní terapií.

(krot)

Zdroj:
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3232 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Léto s lupénkou: 6 věcí, na které se připravit

Čas dovolených je za dveřmi a většina lidí touží po tom, užít si co nejvíce sluníčka. Psoriatici však spíše dumají nad tím, jak přežít léto bez nošení kraťasů a krátkých triček, které odkrývají jejich zarudlé, šupinaté léze.
14. 7. 2014 Psoriáza
Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže

Lupénka zatěžuje pacienty nejen nepříjemným vzhledem kůže, ale i dalšími komplikacemi, například depresemi. Jednou z méně častých komplikací této nemoci je i vyšší riziko výskytu rakoviny.
1. 9. 2011 Psoriáza
Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Novou éru v léčbě lupénky přináší biologika

Psoriázu neboli lupénku lékaři bohužel stále neumějí vyléčit. Ale snaží se spolu s vědci, aby se to změnilo. Jakým směrem se ubírá výzkum a co je v léčbě nového?
8. 12. 2016 Psoriáza
Inzerce: