Novinky - psoriáza

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.

Lupénka postihuje v různé míře přibližně 2–3 % populace evropského typu. Přitom se odhaduje, že některé z genů, které se dávají do souvislosti s touto nemocí, má asi 10 % obyvatelstva. Jak je tedy možné, že onemocní jen třetina z této části? Vysvětlení spočívá ve faktu, že se dědí pouze předpoklad k chorobě. Samotná nemoc je výsledkem kombinace několika faktorů, kterými jsou:

  • genetické predispozice,
  • porucha imunitního systému,
  • vystavení vnějším vlivům, které fungují jako spouštěče onemocnění.

Výzkum genů podílejících se na lupénce má svůj počátek už někdy v 70. letech minulého století, ale až současný technologický pokrok umožnil velký posun vpřed. Dnes známe 25 variant genu, který potencionálně vede ke vzniku lupénky. Zároveň se uvažuje, že na vzniku onemocnění se mohou podílet i další geny.

Co může psoriázu nastartovat 

Jak už bylo zmíněno, dědičný předpoklad ke vzniku onemocnění nestačí. To se objeví až po vystavení vnějším vlivům, které označujeme jako spouštěče. Tito činitelé nejsou univerzální – co spustí lupénku u jednoho člověka, nemusí ji zapříčinit u jiného. A jaké spouštěče známe?

  • Stres. Možná jeden z nejběžnějších viníků. Může způsobit propuknutí nemoci, ale i zhoršit její stav. 
  • Poranění kůže. Ke vzniku lupénky dojde v oblasti, kde došlo ke zranění. Očkování, spálení na slunci, škrábance – to vše může způsobit nástup psoriázy. Pokud je tento první atak včas podchycen, může dojít k vyléčení.
  • Léky. Některé preparáty jsou známými spouštěči lupénky. Patří sem lithium (na léčbu řady psychiatrických poruch), antimalarika (proti malárii), propranolol (pro řešení vysokého krevního tlaku; zatím se ale neví, jestli i další léky z této kategorie mají podobný efekt), chinidin (přípravek na srdce), indomethacin (používá se na léčbu artritidy).
  • Zánět. Nejrůznější infekce, v podstatě vše, co ovlivňuje imunitní systém, může ovlivňovat i lupénku.

Genetické pozadí psoriázy je jedním z důvodů, proč se toto onemocnění nedá zatím úplně vyléčit, ale pouze mírnit dlouhodobou až doživotní terapií.

(krot)

Zdroj:
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(2589 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Světový den lupénky slaví i ve Švédsku

Lupénka – velmi nepříjemné onemocnění kůže (ale i kloubů), které se nevyhýbá mužům ani ženám, dětem ani dospělým. Právě jim je určen Světový den lupénky.
16. 3. 2009 Psoriáza
Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Psoriáza a psoriatická artritida – souvislosti jsou jasné!

Lupénka, chronické zánětlivé onemocnění postihující kůži, a psoriatická artritida, tedy zánětlivé onemocnění kloubů, mají mnoho společného. Kolik pacientů se potýká s oběma chorobami zároveň a která nemoc propuká dříve?
4. 10. 2018 Psoriáza
Psoriáza se může objevit i v ústech!

Psoriáza se může objevit i v ústech!

Lupénka postihuje nejen povrch těla, ale i sliznice uvnitř těla a existuje i tzv. orální psoriáza (lupénka v oblasti úst). Není nijak závažná, umí ale znepříjemňovat život. Často je dost obtížné tuto nemoc diagnostikovat, protože je relativně vzácná a má rozličné projevy.
9. 5. 2018 Psoriáza
Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Počínající lupénku mohou prozradit nehty!

Trpíte-li lupénkou, je pro vás i lékaře velmi důležité vědět, o jakou formu se jedná. Jen díky přesné diagnóze totiž může být stanovena účinná léčba. Prozradíme, kde všude se může psoriáza vyskytnout.
28. 3. 2016 Psoriáza
Inzerce: