Novinky - psoriáza

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Lupénka – nemoc, kterou spustí třeba škrábnutí

Psoriáza patří mezi jedno z nejčastějších kožních neinfekčních onemocnění. Zcela vyléčit ji lékaři zatím neumí a i původci vzniku zůstávají u některých postižených tak trochu záhadou.

Lupénka postihuje v různé míře přibližně 2–3 % populace evropského typu. Přitom se odhaduje, že některé z genů, které se dávají do souvislosti s touto nemocí, má asi 10 % obyvatelstva. Jak je tedy možné, že onemocní jen třetina z této části? Vysvětlení spočívá ve faktu, že se dědí pouze předpoklad k chorobě. Samotná nemoc je výsledkem kombinace několika faktorů, kterými jsou:

  • genetické predispozice,
  • porucha imunitního systému,
  • vystavení vnějším vlivům, které fungují jako spouštěče onemocnění.

Výzkum genů podílejících se na lupénce má svůj počátek už někdy v 70. letech minulého století, ale až současný technologický pokrok umožnil velký posun vpřed. Dnes známe 25 variant genu, který potencionálně vede ke vzniku lupénky. Zároveň se uvažuje, že na vzniku onemocnění se mohou podílet i další geny.

Co může psoriázu nastartovat 

Jak už bylo zmíněno, dědičný předpoklad ke vzniku onemocnění nestačí. To se objeví až po vystavení vnějším vlivům, které označujeme jako spouštěče. Tito činitelé nejsou univerzální – co spustí lupénku u jednoho člověka, nemusí ji zapříčinit u jiného. A jaké spouštěče známe?

  • Stres. Možná jeden z nejběžnějších viníků. Může způsobit propuknutí nemoci, ale i zhoršit její stav. 
  • Poranění kůže. Ke vzniku lupénky dojde v oblasti, kde došlo ke zranění. Očkování, spálení na slunci, škrábance – to vše může způsobit nástup psoriázy. Pokud je tento první atak včas podchycen, může dojít k vyléčení.
  • Léky. Některé preparáty jsou známými spouštěči lupénky. Patří sem lithium (na léčbu řady psychiatrických poruch), antimalarika (proti malárii), propranolol (pro řešení vysokého krevního tlaku; zatím se ale neví, jestli i další léky z této kategorie mají podobný efekt), chinidin (přípravek na srdce), indomethacin (používá se na léčbu artritidy).
  • Zánět. Nejrůznější infekce, v podstatě vše, co ovlivňuje imunitní systém, může ovlivňovat i lupénku.

Genetické pozadí psoriázy je jedním z důvodů, proč se toto onemocnění nedá zatím úplně vyléčit, ale pouze mírnit dlouhodobou až doživotní terapií.

(krot)

Zdroj:
www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(3902 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Cvičení pro kvalitní život s lupénkou

Až polovina pacientů s lupénkou trpí psoriatickou artritidou. Zánětlivé onemocnění napadá klouby, které pak nejen silně bolí, ale jsou nenávratně poškozeny. Co dělat, aby vydržely déle?
17. 11. 2014 Psoriáza
Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Osm tipů pro snazší život s lupénkou

Lupénka představuje dlouhodobé kožní onemocnění vyžadující speciální léčbu a dohled zkušeného dermatologa. Úpravou životního stylu však můžeme k příznivému ovlivnění průběhu choroby přispět i my. Přinášíme proto několik doporučení, díky kterým snížíte nebezpečí vzplanutí psoriázy na minimum.
5. 5. 2014 Psoriáza
S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

S lupénkou na slunce? Ano, ale s opatrností!

Většina jedinců trpících lupénkou si všimla, že jejich potíže se zmírňují během letních slunečných dnů. Není to náhoda, slunce skutečně může být pro psoriázu přínosné, musí se však využívat správně.
27. 6. 2018 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: