Novinky - psoriáza

Opalování musí být bezpečné

Opalování musí být bezpečné

O bezpečném opalování toho bylo řečeno a napsáno už mnoho – nosit klobouk, brýle s UV filtrem, používat opalovací krém s ochranným faktorem. Přesto se například ve Velké Británii počet případů rakoviny kůže za poslední dvě desetiletí zdvojnásobil a každý rok jsou hlášeny tisíce nových případů.

Slunce, snad jako vše okolo nás, je dobré i zlé, záleží pouze na způsobu užití. UVB paprsky, které v naší kůži vyrábějí vitamin D, jsou zároveň odpovědné za rozvoj rakoviny kůže a její předčasné stárnutí. Takže pokožka, která nejdřív vypadá tak zdravě opáleně, je za pár desetiletí zvrásněna hlubokými kaňony a vypadá všelijak, jen ne svůdně.

Neznamená to, že se opalovat nemůžeme. Jen je třeba dodržovat některá pravidla – a to striktně.

Kryjte se!

Čím lépe chráníte své tělo před spálením, tím déle můžete zůstat na slunci. Velký význam má kvalita oblečení. Zahaleni „tak napůl“ do levného sarongu zakoupeného na pláži se můžete klidně spálit. Úplně stejně vypadající hábit ze specializovaného obchodu s ochranným faktorem 50 už chrání doopravdy.

Zapomeňte na polední grilování

Během prvních slunečných dnů si „solární lázeň“ dávkujte opatrně. Kůže musí dostat čas na vytvoření melaninu – látky, která chrání i barví do bronzu. I později, v době, kdy už je kůže tmavší a evidentně odolnější, se nikdy neopalujte mezi 11. a 15. hodinou. Sluneční žár je v této době nejsilnější.

Bez krému ani krok

Pravidla užívání krému na opalování jsou jasná: naneste krém s faktorem nejméně 15 půl hodiny před samotným sluněním a pravidelně každé 2–3 hodiny nebo i častěji se podle potřeby znovu natřete. Nešetřete, vrstva nesmí být příliš tenká. Repelent naneste vždy až po krému.

Pijte… vodu!

Doplňovat tekutiny je opravdu nezbytné. Zabráníte tím dehydrataci těla, která může někdy končit i tragicky.

Sluncem ohrožené děti

50–80 % času, který strávíme na slunci, proběhne do 18 let našeho života. Zvýšená opatrnost je tedy na místě. Děti mají navíc kůži tenčí, opatřete jim proto krém na opalování s vysokým ochranným faktorem, celotělové plavky a také slunečník, pod kterým si budou moci odpočinout bez rizika spálení.

Držte se těchto rad a vaše dovolená bude plná slunce bez jakýchkoli spálenin. A nejde pouze o bolest a loupání kůže. Zabráníte tak i daleko horším následkům, z nichž vrásčitá kůže je jenom drobností.

(zep)

Zdroj: Sun Protection: Safe Sunbathing

Hodnocení článku:
(2221 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka má ráda stres

Lupénka má ráda stres

Životu s lupénkou je třeba se do určité míry přizpůsobit. Negativní vliv má zejména chronický stres, nepříznivé klima, některé léky, kouření, nemírná konzumace alkoholu a obezita.
14. 7. 2009 Psoriáza
Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Za rozvojem lupénky mohou stát některé léky

Není vzácností, že lidé s lupénkou trpí také některým z jiných onemocnění, které vyžaduje užívání léků. Pokud je tímto onemocněním vysoký krevní tlak, duševní choroba či hepatitida, může dojít vlivem užívané medikace ke zhoršení příznaků lupénky. Které léky jsou pro psoriatiky v tomto ohledu rizikové?
7. 10. 2014 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Nepleťte si lupus s lupénkou

Nepleťte si lupus s lupénkou

Lupus a lupénka. Pro někoho možná dvě stejná nebo velmi podobná slova, ovšem nemoci, které se za nimi skrývají, jsou ve svém průběhu velmi odlišné. A protože o lupénce je na těchto stránkách informací dostatek, pojďme se podrobněji podívat na to, jak náš život může ovlivnit právě onemocnění zvané lupus.
4. 11. 2009 Psoriáza
Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Lupénka: dědictví z dávné minulosti

Ke vzniku psoriázy může vést více faktorů. Jedním z nich je i určitá genetická výbava, která rozvoj tohoto chronického onemocnění usnadňuje. Podle nejnovějších výzkumů se zdá, že náchylnost k lupénce, kterou máme uloženou v genech, není v historii lidstva žádnou novinkou.
11. 6. 2015 Psoriáza
Inzerce: