Novinky - psoriáza

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.

Častější, než si myslíte

U pacientů s psoriázou bývá oblast uší zasažena až v 18 % případů. Mezi příznaky patří:

  • malé nebo i rozsáhlé okrsky podrážděné pokožky, které se jen obtížně hojí,
  • suchá či popraskaná kůže okolo uší a v uších, která snadno krvácí,
  • dočasná ztráta sluchu kvůli nahromadění odloupané kůže a mazu ve zvukovodu (tzv. zátka).

Lupénka se může šířit i dále na obličej. Kromě uší postihuje nezřídka také okolí očí, úst a nosu. Někteří pacienti pozorují i změny na sliznici dutiny ústní.

Svědí mě uši!

Svěříte-li se se svým problémem praktickému lékaři, pravděpodobně vás pošle na kožní. Existuje celá řada léčebných postupů, které by měly stav suché pokožky postižené lupénkou zlepšit. V lékárnách jsou dostupné sady, které umožňují vstříknutí malého množství teplé vody do zvukovodu, čímž se ucho očistí. Následně je vhodné na vnější oblast ucha nanést jojobový nebo olivový olej. Pokud nemoc dospěla do stadia, kdy je ušní kanál blokován zátkou, lékař často přistoupí k ručnímu odstranění nečistot. Nikdy se nepokoušejte o očistu vnitřku ucha sami – mohli byste si protrhnout ušní bubínek. Existuje také celá řada léčebných mastí steroidní či nesteroidní povahy. Tyto léky snižují dělení buněk kůže a zmírňují probíhající zánět. Užívají se lokálně a měly by ulevit od bolesti a svědění.

Křehké příměří 

Lupénka je chronické onemocnění, které zatím stále neumíme vyléčit. Jsou období, kdy je stav kůže lepší, a kdy se naopak zhoršuje. Mnoho pacientů časem vypozoruje, co situaci negativně ovlivňuje – může jít o alkohol, určité léky, počasí nebo i stres. Pak je lepší se těmto „spouštěčům“ důsledně vyhýbat.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthline.com

Hodnocení článku:
(2836 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Lupénka může stát i za zvýšeným krevním tlakem

Už několik let se ukazuje, že lupénka způsobuje nejen problémy na kůži, ale i spoustu dalších přidružených onemocnění. Mezi ně může patřit i srdeční infarkt či mozková mrtvice. Pro lepší péči o pacienty a hlavně prevenci často závažných problémů je důležité znát všechny vlivy lupénky na celkový zdravotní stav. Vědci na Pensylvánské univerzitě se zaměřili na spojení lupénky a vysokého krevního tlaku.
5. 1. 2015 Psoriáza
Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Bojujte s lupénkou vhodnou stravou

Lupénka je úporné kožní onemocnění, při kterém dochází k přibližně desetkrát rychlejší produkci nových kožních buněk, než je běžné u zdravých lidí. Lupénku nelze zcela vyléčit, ale můžeme ji alespoň načas zklidnit například koupelemi, mastmi, fototerapií, léky a také stravou. Právě skladba jídelníčku je u lupénky velmi důležitá.
9. 3. 2009 Psoriáza
Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Stres lupénce nesvědčí: 8 tipů, jak se s ním vypořádat

Dnešní uspěchaný svět přímo překypuje stresem. Honička v práci či boj s chronickým onemocněním rozhodně na psychické pohodě nepřidají. Duševní rozpoložení sice na první pohled s lupénkou vůbec nesouvisí, opak je však pravdou. Víte, jak ulevit své poškozené kůži?
19. 10. 2014 Psoriáza
Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.
20. 7. 2016 Psoriáza
Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Laser na lupénku účinkuje výborně. Záleží ovšem na jeho druhu

Není to tak dávno, co se u pacientů s lupénkou začala využívat nová léčebná možnost – laser. Lasery, které vysílají světlo ve vlnové délce od ultrafialového k infračervenému, mají v dermatologii obecně široké využití, ovšem pro lupénku je jejich využití naopak vysoce specifické.
29. 10. 2009 Psoriáza
Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Lupénka: 9 otázek pro vašeho lékaře

Návštěva u lékaře probíhá často velmi hekticky. Spousta nových informací, nedostatek času a člověk ani neví jak a už stojí ve dveřích a loučí se se sestřičkou. Abyste se dozvěděli opravdu vše, co vás o lupénce zajímá, raději se předem připravte. S výběrem vhodných otázek pomohou následující řádky.
16. 6. 2014 Psoriáza
Inzerce: