Novinky - psoriáza

Biologická léčba míří přesně na nemoc

Biologická léčba míří přesně na nemoc

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby. Biologika se uplatní nejen při léčbě lupénky a psoriatické artritidy...

O biologické léčbě a o jejím využití v léčbě mnoha obtížně léčitelných nemocí v poslední době slýcháme velmi často. Řada lékařů a pacientů nešetří superlativy a mluví o převratné metodě, která umožní vyléčit doposud neléčitelné choroby.

Lékaři si od této léčby slibují mnoho: počínaje použitím na onemocnění kůže (lupénka) přes onemocnění kloubů (psoritická artritida neboli kloubní zánět spojený s lupénkou, revmatoidní artritida, Bechtěrevova nemoc) až po nádorová onemocnění, jako je rakovina ledvin nebo rakovina tlustého střeva a konečníku (kolorektální karcinom). Málo ale slyšíme o tom, co to vlastně biologická léčba je, na jakých principech funguje a jak může u výše zmíněných onemocnění pomoci.

Cílená léčba

Biologická neboli cílená léčba je přesně zacílena na patologickou reakci, která je příčinou onemocnění nebo se na jeho vzniku podílí. Léky tedy neovlivňují průběh nemoci nepřímo nebo se nevyrovnávají s jejími důsledky, ale zasahují přímo v místě, kde je nějaký problém. Jde o léčbu šitou na míru – u každého onemocnění nejprve bylo třeba prozkoumat, jaké reakce v těle probíhají, a pak teprve bylo možné nalézt místo, kde lze zasáhnout cíleně.
Cílenou léčbu je možno v současnosti využít pouze díky tomu, že máme dostatečné poznatky o pochodech, které probíhají uvnitř buňky i na jejím povrchu.

TNF inhibitory zatočí se zánětem

U autoimunitních revmatických onemocnění, jako jsou revmatoidní artritida nebo Bechtěrevova nemoc, se uplatní látky zvané TNF inhibitory. TNF (neboli tumor necrosis factor) je látka známá jako mediátor zánětu vytvářená imunitními buňkami. Za normálních okolností přispívá k uplatnění naprogramované buněčné smrti (apoptózy) a také k ochraně našeho organismu před infekcí. V případě autoimunitních onemocnění, kdy je imunita namířena proti tkáním vlastního organismu, může ale dojít k poškození kloubů, pojivové tkáně nebo dalších tkání a TNF je jednou z molekul, která se na tomto zánětlivém poškození podílí. Blokováním TNF je možné zastavit probíhající zánět a zmírnit projevy onemocnění a poškození tkání. K dispozici jsou jednak látky fungující jako rozpustné receptory pro TNF, jednak monoklonální protilátky. Oba typy TNF inhibitorů se na nadbytečné molekuly TNF navážou a tím pádem zmírní či zcela zastaví probíhající zánět.

Zdroj:

  • Wikipedia.cz
(hak)
Hodnocení článku:
(2659 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Co víte o lupénce?

Co víte o lupénce?

Lupénka neboli psoriáza postihuje především kůži, avšak zhruba u 10–20 % pacientů se může objevit kromě kožního také kloubní postižení.
1. 7. 2009 Psoriáza
Moderní léčba si s lupénkou poradí

Moderní léčba si s lupénkou poradí

Lupénka může být k zbláznění. Přestaňte se schovávat a raději nastražte uši. Zkoušeli jste fototerapii? Velmi dobré výsledky má i biologická léčba.
20. 7. 2016 Psoriáza
Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Biologická léčba: revoluce v léčbě lupénky?

Lupénka je v našich končinách poměrně časté onemocnění. Bez léčby se ale zhojí jen velice zřídka. Pokud tedy chcete vyzkoušet něco jiného než klasické pobyty u moře a masti, vyzkoušejte biologickou léčbu.
25. 2. 2009 Psoriáza
Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Nehtová lupénka – problém, který lze řešit

Máte psoriázu? Pak možná dobře víte, o čem bude řeč. Postižení nehtů, které tuto nemoc provází, je někdy sotva patrné, ale může být i invalidizující. Co nejdříve se proto poraďte se svým lékařem − potíže se totiž časem zhoršují.
10. 10. 2018 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Kůže v zimě trpí. U lidí s lupénkou dvojnásob

Brzy se z oblohy posype sníh a teplota bude mrazivá. To může u řady jedinců způsobit nepříjemně suchou kůži a její pálení. Obtíže častěji vnímají lidé s ekzémem nebo lupénkou. Jak v zimním období udržet problematickou pokožku klidnou a bez výrazných projevů zánětu a nezkazit si vánoční svátky?
13. 12. 2019 Psoriáza
Inzerce: