Novinky - psoriáza

Loupe se vám kůže? Může jít o jeden z příznaků psoriázy

Loupe se vám kůže? Může jít o jeden z příznaků psoriázy

Pod latinským pojmenováním psoriáza se ukrývá kožní onemocnění zvané lupénka. Je typické hlavně úporným svěděním pokožky. Postižené ale mohou být i další části vašeho těla.

Psoriáza je onemocnění, které je charakteristické výskytem zarudlé vyrážky, olupováním a následně ztenčením kůže. Postižená místa výrazně svědí. Lupénka může zasáhnout jakoukoli oblast těla, nejčastěji ovšem postihuje vlasatou část hlavy, lokty, kolena a bederní oblast zad. Tato kožní nemoc není přenosná a vyskytuje se častěji u dospělých.

Poznávací znamení

Počáteční projevy obvykle vypadají jako červené skvrnky na kůži. Ty se mohou zvětšovat, a dokonce splývat, takže pokrývají rozsáhlejší plochy pokožky. Onemocnění se většinou projeví i na vzhledu nehtů, které jsou často pokryty drobnými jamkami a mohou nabýt žluté barvy. Někteří lidé trpící lupénkou mohou zároveň trpět i postižením kloubů, tzv. psoriatickou artritidou.

Zkušený kožní lékař lupénku pozná zejména podle stavu nehtů a kůže. K ověření diagnózy může použít i mikroskop a krevní testy. Při postižení kloubů pomůže též rentgen.

Co lupénku vyvolává?

Vědci si stále nejsou jisti příčinou, která nadměrné olupování kůže vyvolává. Je ovšem jisté, že na všem nese vinu imunitní systém, který omylem napadá zdravé buňky vlastního těla, jako by bojoval s infekcí. Organismus na tuto zátěž odpovídá nepřiměřeně rychlou tvorbou nových kožních buněk, což je příčinou vzniku vyrážky a olupování. Projevy nemoci rovněž zhoršuje:

  • poranění pokožky nebo kožní infekce,
  • stres,
  • kouření,
  • alkohol.

Držte příznaky na uzdě

Pokud trpíte mírnou formou psoriázy, od potíží vám uleví krém, kterým budete postižená místa pravidelně promazávat. Pleť bude hydratovaná a zklidněná. Lékař vám rovněž může předepsat léčiva obsahující například steroidy (látky s výrazným protizánětlivým účinkem) nebo retinoidy (normalizují množení buněk kůže). 

(brbr)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku:
(2364 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Léčba lupénky: rozvoj medicíny dává naději dalším nemocným

Terapie psoriázy prošla v posledních letech velkým rozvojem. Téměř každým rokem mají lékaři a jejich pacienti k dispozici nový lék či možnost jeho využití. A to je pro sedm a půl milionu lidí, kteří trpí právě tímto onemocněním, jistě dobrá zpráva.
2. 9. 2014 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Nasadili vám biologickou léčbu? Nechte se nejprve očkovat!

Cílená léčba je při některých revmatických onemocněních velmi prospěšná. Podobně jako mnohé jiné léky užívané při terapii těchto chorob však ovlivňuje imunitní systém organismu, což může představovat problém například v souvislosti s očkováním. Které typy vakcín jsou pro vás bezpečné?
24. 1. 2014 Psoriáza
Inzerce: