Novinky - revmatoidní artritida

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Revmatičtí pacienti a covid-19: Jaká jsou doporučení?

Jaká mají revmatici rizika při nákaze covidem-19? Hrozí jim těžší průběh tohoto virového či jejich chronického onemocnění? Mají se bát očkování? Takových otázek teď běhá hlavami revmatiků mnoho, a to zcela právem. Odpovědi známe a jsou povzbudivé.

Už je to rok, co jsme se začali potýkat s novou infekční nemocí covid-19. Není snad nikdo, na koho by pandemie nějakým způsobem nedolehla. Díky úsilí lékařů a vědců se ale některé věci změnily k lepšímu a je dobré se na ně zaměřit. Ukazují totiž světlo na konci tunelu, které všichni tolik potřebujeme.

Především jsme získali zkušenosti s touto nemocí. Virus sám se mění, každý člověk na něj reaguje jinak, což není možné předem předpovědět. Ovšem nastavení medicíny, pokud jde o boj s novým typem koronaviru, se o hodně zlepšilo. Některé léky skutečně pomáhají virus likvidovat nebo tlumit nepřiměřenou reakci organismu, která vede ke zhoršení stavu pacienta. Naopak řada dalších léčivých přípravků se v obraně proti nákaze neosvědčila. Ovšem i to je pokrok – zjistili jsme, co pacienty jen zatěžuje a nemá smysl se tím zdržovat.

Že mezi těmito kategoriemi léků nedovedete rozlišovat? Nevadí, pacient to nepotřebuje. Lékaři, kteří pracují na covidových jednotkách, to vědí a umí se rozhodnout, která léčiva použijí. O tom, zda se necháte očkovat, ale rozhodujete vy. A je to stejně zásadní rozhodnutí.

Pacienti s revmatickým onemocněním a covid-19

Na začátku loňského roku se zdálo, že vyhlídky revmatiků, kteří onemocní nákazou covid-19, jsou tragické. Tato očekávání se s prohloubením znalostí o covidu-19 a zkušenostmi s jeho léčbou významně zlepšila. Přesto je riziko těžkého průběhu nemoci, komplikací, úmrtí a následků u revmatiků vyšší než u běžné populace.

Z toho důvodu by pacienti s revmatickými nemocemi neměli, pokud jde o očkování, váhat. Vakcinace je pro ně jednoznačně žádoucí. Revmatik má ještě více důvodů se o ni zajímat než zdravý člověk. Informace o očkování je však nezbytné čerpat z důvěryhodných zdrojů, například ze stránek Ministerstva zdravotnictví ČR.  

Také lze nalézt informace, které se přímo týkají pacientů s revmatickými nemocemi. Například Americká revmatologická společnost očkování revmatiků doporučuje. Nedávno vydala oficiální prohlášení, v němž uvádí, že právě kvůli významně zvýšenému riziku při nákaze covidem-19 je přínos očkování vyšší než riziko nových autoimunitních reakcí nebo vzplanutí nemoci po očkování, které její čelní odborníci považují za nízké.

Neočkovat při riziku slabší odpovědi? Naopak

Některé druhy léčby podle této odborné společnosti mohou u očkovaného oslabit imunitní reakci (tedy vakcína jej bude chránit proti covidu-19 méně), ovšem to není důvod neočkovat. I částečná imunitní odpověď po vakcinaci poskytuje lepší vyhlídky než neočkování. Navíc u revmatických pacientů lze posílit tvorbu protilátek například načasováním vakcinace na dobu, kdy je koncentrace léků v krvi nižší, nebo odložením dávky léku u pacienta se stabilizovaným onemocněním.

V současné době neexistuje důvod rozlišovat mezi jednotlivými vakcínami, jež byly schváleny v Evropě, poskytují totiž obdobnou ochranu. A je logické, že čím více vakcín teď bude aplikováno stabilním pacientům, tím více informací získáme ve prospěch těch, jejichž zdravotní stav je horší a u nichž je manévrovací prostor pro změny léčby výrazně zúžený.

Tato obecná doporučení samozřejmě nemohou převážit klinický úsudek ošetřujícího lékaře – ať už praktika, který zná všeobecný zdravotní stav svých pacientů, anebo revmatologa, který má přehled o hlediscích, která zde zmiňujeme. Naopak očkující lékař pacienta nemusí dobře znát, a proto se při rozhodování o očkování nemá o co opřít. 

Motivace k očkování?

Očkování proti nemoci covid-19 je dobrovolné a je určené lidem, kteří se sami chtějí chránit nebo ochránit své blízké, pacienty, klienty, žáky, studenty apod. 

Když se rozhodnete pro očkování, pomáháte v boji proti této pandemii. V tu chvíli stojíte po boku lékařů a sester, kteří svádějí každodenní a každonoční bitvy o životy pacientů na covidových jednotkách. A jste jim dobrými kolegy. Každý, kdo pomáhá zachraňovat životy a ukončit pandemickou krizi, si zaslouží uznání.

(pez)

Zdroje:

https://www.rheumatology.org

https://www.healio.com

Hodnocení článku:
(2416 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Revma a ženství – nestyďte se rozkvést!

Obléci si košili, zapnout zip nebo zavázat tkaničky je něco, o čem většina z nás ani nepřemýšlí. Jiné je to ve chvíli, kdy při zapínání knoflíčků pociťujeme silnou bolest prstů a zapnout si zip se stává nemožným. A co teprve taková chůze v botách na podpatku! I s těmito omezeními se ale můžete blýsknout vkusným a moderním outfitem.
23. 5. 2019 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Zatočte s podzimní depresí – a začněte hned ráno!

Většinou platí, že jak se cítíme po probuzení, takový bude i celý den. Vezměte si proto k srdci následující rady – některým nepříjemnostem se možná nevyhnete, ale náladu si díky nim můžete zlepšit hned po ránu.
17. 11. 2013 Revmatoidní artritida
Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Biologická léčba aneb Víte, co vám lékař nabízí?

Navrhl vám lékař možnost využít biologickou léčbu a vy nevíte, co od ní očekávat? Kladete si otázky, jak tato léčba vlastně probíhá a nakolik ovlivní váš život? Zde najdete základní informace o cílené léčbě. Podrobnosti by vám ale vždy měl vysvětlit váš lékař...
1. 3. 2010 Revmatoidní artritida
Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Biologika u dětí: pomáhají malým pacientům s nemocnými klouby

Revmatologická onemocnění se bohužel nevyhýbají ani dětem. Dokazuje to juvenilní idiopatická artritida, chronické onemocnění postihující jedince mladší 16 let. Také v jeho léčbě se uplatňuje cílená terapie. Je ale její podávání pro děti bezpečné?
1. 6. 2016 Revmatoidní artritida
Inzerce: