Novinky - revmatoidní artritida

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.

Jak se postupuje, pokud žena s RA plánuje těhotenství?

Mezi léky, které se neslučují s těhotenstvím, patří zejména cystostatika, tedy v případě revmatoidní artritidy především methotrexát. Tento lék může totiž způsobit poškození plodu a je bezpodmínečně nutné jej před plánovaným otěhotněním včas vysadit. Doporučená doba vysazení pro tento lék je  aspoň 3 měsíce před koncepcí. Rovněž by měla mít žena dobré sociální a rodinné zázemí, protože musí počítat s tím, že při eventuálním zhoršení své nemoci bude dobré zázemí potřebovat. Ale důsledné naplánovaní gravidity by mělo platit pro všechny ženy, které trpí nějakou chronickou nemocí, nikoli jen pro ty, které mají revmatickou chorobu.

Jak se postupuje v případě, že neplánovaně otěhotněla žena v plné léčbě?

To nelze říci obecně. Důležité je, jakou léčbu užívá. Pakliže takovou, kterou je možno v graviditě užívat, problém to nemusí být. Ale v případě terapie léčivy, která jsou pro těhotenství kontraindikována, je nutno ihned situaci řešit a případně včas těhotenství ukončit.

Může těhotenství naopak spustit RA u do té doby zdravé ženy?

V graviditě se to obvykle nestává, ale v období po absolvování těhotenství nebo dokonce již v průběhu kojení se může revmatoidní artritida objevit.

Jaké léky se s těhotenstvím vylučují a které lze naopak užívat, aby ulevily od případných symptomů nemoci?

Jednotlivá doporučení jsou rozpracována přesně pro každý daný lék. Glukokortikoidy jsou v nižších dávkách bezpečné, stejně jako sulfasalazin. Nesteroidní antirevmatika s krátkým biologickým poločasem (například ibuprofen) je možno dávat až do 32. týdne. Biologické léky na principu blokace TNFα je možno užívat, ale i pro ně panují jednotlivá omezení. Pakliže se pro biologickou léčbu v graviditě rozhodneme, nejvhodnějším biologickým lékem je certolizumab pegol (Cimzia) nebo etanercept (Enbrel, Benepali).

Přináší s sebou gravidita v RA rizikové faktory pro matku či plod?

Riziko může přinášet zejména pro plod, a to v případě, že žena užívá léky, které jej mohou poškodit.

Je těhotenství u ženy s RA vždy považováno za rizikové? Je budoucí matka v pracovní neschopnosti nebo musí být hospitalizována?

U nekomplikovaného průběhu nemoci a těhotenství žena v pracovní neschopnosti rozhodně být nemusí a gravidita takové ženy není ani významně riziková. Hospitalizována bývá jen vzácně v případě komplikací.

Kde a jakými lékaři je těhotná žena s RA sledována?

V běžných případech u svého revmatologa a gynekologa. Ale v případě komplikovanějšího průběhu nemoci a vyšších rizik pro plod a novorozence je vhodné sledování na specializovaném pracovišti. To je ale nutno řešit individuálně podle konkrétní situace.

Nastávají situace, kdy je nutné těhotenství ukončit

Jsou to stejné situace, jako u běžných těhotných. Hlavním rizikem je, jak již bylo zmíněno, léčba cytostatiky a léky s tzv. „teratogenním“ vlivem na plod, což jsou léky, které mohou plod vývojově poškodit. V takových případech je někdy nutno graviditu ukončit. Ale v prvé řadě by žena s uvedenou léčbou neměla vůbec otěhotnět a užívání těchto léků by mělo být včas ukončeno před plánovaným otěhotněním.  Vzácně mohou nastat situace, kdy se choroba těhotné pacientky rozvine do těžkého stavu a je nutno graviditu ukončit z tzv. „vitální indikace“, tedy v okamžiku ohrožení života matky. U revmatoidní artritidy ale takové případy téměř nestávají.  

Může žena s RA kojit a za jakých podmínek?

Kojit jistě může, pakliže nebere léky, které užívat v kojení nelze. Doporučení je stanoveno individuálně pro jednotlivé léky a platí vcelku obdobně jako pro období těhotenství. Novorozenec má normální, zcela standardní péči neonatologem a později pak pediatrem.

Kdy je nutné v zájmu zdraví matky či dítěte kojení ukončit?

Taková situace může jistě nastat, zejména v případě, že se revmatoidní artritida u kojící ženy zhorší a je potřeba posílit její léčbu. Jestliže je nutné nasadit terapii, která se s kojením neslučuje, je vždy nutno upřednostnit léčbu ženy před kojením. To platí například pro methotrexát nebo léky, které nemají potřebná bezpečnostní data pro kojení.

Jaké je riziko pro dítě matky s RA, že nemocí bude také trpět?

Zcela minimální, nevýznamné.

Podstupují tyto ženy před otěhotněním anebo během gravidity genetické testy?

Celoplošně ne, genetické testy podstupují pouze v případě, že užívaly některé „problematické“ léky, tedy ty, které mohou poškodit plod. A samozřejmě v případech, které jsou doporučeny obecně pro jakékoli těhotenství, jako je vyšší věk, genetická vada v rodině, apod.

Rozhovor vznikl v rámci projektu Revma výzva, který připravuje pacientská organizace Revma Liga Česká republika a Ústav lékového průvodce. Projekt upozorňuje na problémy pacientů s revmatoidní artritidou a potřebu včasné a efektivní léčby. Více informací najdete na www.revmavyzva.cz

Autor: Marcela Alföldi Šperkerová

Hodnocení článku:
(3561 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pošlete své dítě na tábor, prospějete jeho zdraví

Pošlete své dítě na tábor, prospějete jeho zdraví

Pobyt na letním táboře dokáže zlepšit zdravotní stav dětí s juvenilní idiopatickou artritidou (JIA). Když tento údaj podpoříme faktem, že většině dětí se na táborech líbí a vzpomínají na ně celý život, není důvod malé pacienty o tyto zážitky ochudit.
27. 6. 2011 Revmatoidní artritida
Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Střevní bakterie mohou „rozjet“ revmatoidní artritidu

Revmatoidní artritida je stejně jako další autoimunitní choroby považována za tzv. multifaktoriální onemocnění. To znamená, že se na jejím vzniku podílí více okolností, od vrozených dispozic po životní styl. Podle vědců patří mezi možné spouštěče artritidy také bakterie žijící v našich střevech.
20. 2. 2014 Revmatoidní artritida
 Proč nás v zimě bolí klouby

Proč nás v zimě bolí klouby

Revmatoidní artritida postihuje nejen klouby samotné, ale i tkáně kolem – šlachy a svaly. Je to onemocnění dlouhodobé a bolestivé. Řada pacientů popisuje zhoršení svých obtíží v souvislosti se změnou počasí, zvláště pak se snížením venkovní teploty.
5. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Do lázní pro zdraví kloubů

Do lázní pro zdraví kloubů

Lázeňská léčba je jednou z nejstarších metod, jak bojovat s revmatoidní artritidou. Pomocí různých procedur lze pacientům ulevit od jejich bolesti. Jsou tedy lázně skutečně zázračným lékem na tuto nemoc?
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Sedm pravidel pro sportování s revmatem

Každý rok se do ordinací praktických lékařů dostaví stovky pacientů kvůli zraněním způsobených neopatrným zimním sportováním. Nejčastějšími viníky jsou lyže, brusle, ale i sáňky. První místo v počtu zranění patří každoročně snowboardingu.
12. 1. 2014 Revmatoidní artritida
Při artritidě cvičte, budete pružnější

Při artritidě cvičte, budete pružnější

Aerobní cvičení, posilování a flexibilita, to je zdravý pohybový mix při artritidě. Neexistuje totiž důvod, proč byste nemohli cvičit, samozřejmě poté, co vše zkonzultujete se svým revmatologem. Od bolestí zad vám totiž pomůže ulevit i vhodné cvičení! Důležité je zařadit do tréninku cviky podporující nejen vaši sílu ale i ohebnost a pružnost...
28. 10. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: