Poradna Bechtěrevova nemoc

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


Pavla 4. 5. 2019

Dobrý den, mám již 3 roky bechtěrevovou nemoc a již jsem na biologické léčbě a při třetí aplikaci injekci Humira jsem skončila na pohotovosti a zjistili mi tetanií, ale ještě mne čeká dvě vyšetření ohledně srdíčka. Mám již pozastavenou léčbu a chtěla bych se Vás zeptat zda ještě budu moct dál pokračovat v léčbě nebo mi bude úplně pozastavena? Děkuji Tokárová
Odpověď lékaře:
Vážená paní, odpověď vám musí dát lékař který Vás léči- nemám výsledky Vašich vyšetření. Promiňte i za zpoždění odpovědi, neuložila se mi.

Helena 17. 4. 2019

Prosím ještě k předešlému dotazu , když je Bechtěrevova nemoc zánětlivá, je dobré užívat enzymy? Ještě jednou děkuji.
Odpověď lékaře:
dotaz byl zodpovězen.

Helena 17. 4. 2019

Dobrý den, u syna, 30 let byla diagnostikována Bechtěrevova nemoc,2-3 stadium. Je mi jasné, že jde o zánětlivé onemocnění, ale je to také onemocnění látkové výměny, ne? Prosím, jaké jsou rizika biologické léčby a jak samotná biologická léčba probíhá. Také jak dlouho, jak se opakuje atd. Prosím alespoň orientační odpověď, protože mi je jasné, že u každého je průběh nemoci jiný. Také bych ráda věděla, zda biologickou léčbu absolvovat co nejdříve nebo až nebudou zabírat jiné léky. Pokud jde o analgetika, nejsou tyto návykové a tedy špatná cesta? Také je biologická léčba srovnávána s chemoterapií u rakoviny, tedy hodně zatěžující. Jaký názor máte na přírodní léčbu např. Rademacherovu tinkturu, akupresuru a léčbu u apiterapeuta? Děkuji Vám srdečně za odpověď.
Odpověď lékaře:
Vážená paní, biologická léčba Bechtěrevovy choroby se podává, pouze pokud na zánět a bolesti nezabírají protizánětlivé léky, takzvaná antirevmatika, nejde tedy o analgetika. antirevmatika totiž působí v místě zánětu a tím zklidňují bolesti, zatímco analgetika čistě tlumí pocit bolesti v mozku. takže ordinovat léčbu si nemůže pacient záleží na indikaci lékaře, který vidí, zda onemocnění má vysoké zánětlivé parametry, které nereagují na antirevmatika a ten pak ordinuje biologickou léčbu. Tato se podává injekčně nebo nitrožilně dlouhodobě a dokáže tlumit zánět účinněji. Pacient je při této terapii mírně náchylnější k infektům, ale vzhledem k pečlivé monitoraci těchto pacientů- musí navštěvovat lékaře každé 3 měsíce, to nebývá problém. Přírodní léčba na toto onemocnění příliš nefunguje, enzymy by se musely brát dlouhodobě a jejich efekt je jen přídatný a malý, takže také to není cesta. Cestou je režimová léčba, vhodné cvičení, správné zaměstnání s možností změny polohy či zacvičení si, bez extrémních teplot, antirevmatika, opakovaná lázeňská léčba a pokud to nefunguje, pak také léčba bioloigická. S pozdravem¨ MS

H.K. 14. 4. 2019

Dobrý den, mám Bechtěreva je možné brát jako doplněk Triple blend. Děkuji za odpověd.
Odpověď lékaře:
Doplněk triple blend B. chorobě neškodí, ale také nemůže moc pomoci, Bechtěrevova nemoc je zánětlivého původu a doplněk by měl prospívat pacientům s degenerativním postižením kloubů.je na Vás, zda do něj i přesto chcete investovat.

Tomáš 8. 4. 2019

Dobrý den,je mně 52 let a Bechtěrevova nemoc u mě byla diagnostikována cca před 8 lety. Beru běžné protizánětlivé léky 1x denně Melocox 15mg a nemoc se mně daří držet celkem pod kontrolou.V posledním cca 3/4 roce mně začaly bolet obě Achillovy šlachy a přibližně 1/2 roku beru 3x denně Salazopyrin EN právě na tyto obtíže + doplněno polovinou pilulky Melocox 15mg. Bohužel se u mě zatím neprojevilo sebemenší zlepšení a ač mám léky předepsány na ještě 3 měsíce přestávám pomalu doufat v nějaké zlepšení. Snažím se stále aktivně sportovat (především tenis),ale bolest po každém sportovním výkonu je veliká tj. po cca 2-3 hod. tenisu následující den zřetelně kulhám,sejít schody je nepředstavitelná bolest a jakési zklidnění přichází až následující den i když ne zcela bezbolestné. Prosím o radu,dá-li se s tím něco dělat popř. zkusit jiné léčivo,cvičení...cokoliv. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Odpověď lékaře:
Vážený pane, jde o zánět úponů Achillovy šlachy buď z přetížení nebo z aktivity nemoci nebo z kombinace obojího. Sulfasalazin je dobrý lék na periferní obtíže , jeho efekt se dostavuje obvykle za 4-6 týdnů, nicméně by bylo dobré současně na čas přestat sportovat, aplikovat na paty ultrazvuk a chodit na postizometrické relaxace trojhlavých svalů na rehabilitační pracoviště. Také by bylo vhodné melocox brát po tu dobu celý jednou denně a vydržet to nejméně dva měsíce. Poté, pokud by stav trval, lze provést obstřik šlachy kortikoidem, a také by bylo vhodné zkontrolovat celkovou aktivitu bechtěrevovy choroby. Pokud by i přesto byla vysoká, požádat o úpravu léčby směrem k biologícké.