Poradna Bechtěrevova nemoc

Položit dotaz do poradny
Souhlas se zpracováním mých osobních údajů, včetně osobních údajů zvláštní kategorie

Souhlasím, aby společnost MeDitorial, s.r.o., se sídlem Sokolská 31/490, 120 26 Praha 2, IČO27199151 (dále jen „Společnost“), zpracovávala mé osobní údaje pro účely mé registrace a využití služeb vzdělávacích a populárněnaučnýchwebů z oblasti zdravotnictví provozovaných Společností a to včetněsoutěží v rámci těchto služeb pořádaných, v souladu se zákonem č.110/2019 Sb., o zpracování osobních údajů a v souladu s nařízenímč. 2016/679 Evropského parlamentu a Rady EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajůa o volném pohybu těchtoúdajů (dále jen „obecné nařízení o ochraně osobních údajů“) a to maximálně na období 5 let od poslední aktivity uživatele nebo do odvolání tohoto mého souhlasu.

Současně souhlasím, aby Společnost zpracovávala zvláštní kategorii osobních údajů o mém zdravotním stavu, které Společnosti sdělím, za účelem vypracování odpovědi odborníka v internetové Poradně, pokud takovéto služby využiji. V takovém případě souhlasím, aby Společnost mnou poskytnuté osobní údaje, a to jak jmenné a adresné, tak osobní údaje zvláštní kategorie osobních údajů o mém zdravotním stavu zpracovávala a dále poskytla spolupracujícím odborníkům,kteří se budou zabývat mými dotazy v rámci zvolené internetové poradny na základě mého výslovného dotazu či požadavku.

Potvrzuji, že jsem obeznámen se svými právy související se zpracováním dle výše zmíněnýchprávních předpisů, a to jak ve vztahu k osobním údajům, tak i ke zvláštní kategorii osobních údajů, zejména pak:

s právem na přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo jejich výmaz, popřípadě s omezením zpracování;

s právem vznést námitku proti zpracování;

s právem na přenositelnostúdajů ve strukturovaném, běžně používaném a strojověčitelnémformátu;

s právem kdykoliv souhlas se zpracováním odvolat;

a s právem podat stížnost u dozorového úřadu, kterým je Úřad pro ochranu osobních údajů.

Současně potvrzuji, že jsem obeznámen se způsobem nakládání s mými osobními údaji a jejich zpracováním vč. zvláštní kategorie osobních údajů, zejména že:

mé osobní údaje jsou zpracovány pouze v rozsahu, ve kterém byly mnou poskytnuty a pouze pro shora uvedené účely;

Společnost mé osobní údaje předává jen zpracovatelům z řad spolupracujících lékařůjednotlivých poraden, jejichž seznam naleznete zde.

Společnost provádí s mými údaji následující úkony: ukládá je do databáze uživatelů, upravuje je v případě, že je doplním nebo se dožádám úpravy, vyhledává je v rámci své databáze, třídíje dle jednotlivých kritérií pro dotazy poradny a likviduje je po uplynutí shora uvedené lhůty pro zpracování nebo po odvolání mého souhlasu. Současně s podmínkami Poraden pseudonymizované dotazy a odpovědilékařezveřejňuje na svých vzdělávacích a populárněnaučných webech.

V případě jakýchkoliv dotazůohledně zpracování osobních údajů nebo v případěuplatnění výše uvedených práv se mohu ve věci ochrany mých osobních údajůčiuplatnění práv k ochraněmých osobních údajůobrátit na pověřenouosobu na emailovou adresu osobniudaje@meditorial.cz nebo na telefonní číslo 212 249 013, případně na pověřence pro ochranu osobních údajů Společnosti, Márii Chvajovou Staňkovou, na e-mailové adrese stankova@stankovapartneri.cz.

Potvrzuji, že svým souhlasem dávám Společnosti výslovný souhlas a zákonný důvod pro zpracování mých osobních údajůvč. zvláštní kategorie údajů o zdravotním stavu v souladu se zněním zákona o zpracování osobních údajů a obecným nařízením o ochraně osobních údajů.
Přehnaná fyzická zátěž

21. 11. 2022

Dobrý den, již 3. generaci máme v rodině Bechtěrevovu nemoc- můj otec, já a nyní 3 roky i můj syn 39 let. Všichni máme nižší CRP a vedeme opravdu aktivní život- hodně pohybu, při kterém nemoc bolí méně. Syn je 14 let po těžkém úraze ( 14 x zlomená pánev, roztříštěná noha, úraz jater, otrava krve atd...) po 4 letech na vozíku již 10 let chodí za pomoci ortézy, neohne koleno a tak je jeho pohyb značně omezen. Přesto tzv. " skály láme", přepíná se, tahá dřevo, a jiné náročné věci. Když to přežene, je úplně vyřízený pro ukrutnou bolest zad, naposledy pomohly jen opichy mezokainem .Můj dotaz zní: může přehnaná fyzická aktivita uškodit i této nemoci ? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Vážený pane, toto je velmi složitý případ. Je opravdu těžké posoudit, co je v tomto případě přehnaná fyzická aktivita. Důležité je, jak a co ho po té práci bolí. Bylo by dobré rehabilitační a neurologické vyšetření, zda při tom úraze či při té těžké práci například nedošlo k výhřezu ploténky nebo podobné potíži. Nejvhodnější by byla samozřejmě magnetická rezonance SI skloubení a bederní páteře tak, aby se tyto dvě afekce odlišily, myslím zánětlivou bolest při B. CH a výhřez ploténky či útlak nervového kořene. Nicméně pokud má - a po takovém úraze může mít- v těle kovy, pak alespoň CT bederní páteře. Sice neukáže zánět, jako MR, ale ukáže nám stav plotének a co syna vlastně bolí. Přeji Vám brzké rozuzlení svízelné situace.

Nonradiografická spondyloartrtrida

17. 11. 2022

Dobrý den, mohu se prosím zeptat na několik otázek? Nově mi byla lékařem napsána Dg. M459 našla jsem, že je to Ankylozující spondylitidu. V závěru lékařské zprávy je pak v resume napáno, že se jedná o nr-ax SpA (non radiografická axiální spondyloartritida). Má otázka zní, zdali to znamená, že mám Bechtěrevovu chorobu? A ještě bych se chtěla zeptat, jestli s mojí výše uvedenou diagnozou, mohu jet do lázní přes pojištovnu? Pravidelně chodím na rehabilitace, ale záde mě stále bolí. Případně, které lázně jsou k léčbě nejlepší. Moc děkuji za odpovědi a přeji pěkný den.
Odpověď lékaře:
Vážená paní , Nonradiografická spondyloartrtrida je choroba, která patří do skupiny spondyloartrtrid, stejně jako Bechtěrevova choroba. Je zatím jakási počáteční fáze, kdy změny ještě nejsou vidět na rentgenových snímcích, ale je přítomen zánět sakroliakálních skloubení na magnetické rezonanci. Prognoza takové nemoci není dopředu určena, zánět může zmizet, může se držet jen na SI skloubeních anebo se z něj může B. Ch. i vyvinout. Čas ukáže, jakou prognozu Vaše nemoc má. Bohužel komplexní lázeňská léčba na tuto nemoc indikované není, možná byste mohla požádat o příspěvkovou péči, kde pojišťovna hradí procedury a Vy si budete hradit ubytování a stravu. Tato péče je možná i jen na dva týdny. Nejlepší lázně na spondyloartritidy jsou lázně Jáchymov.

Výkon povolání

17. 11. 2022

Dobrý den, Reaguji na předchozí otázku. Jen ze zajímavosti. Máte jako pacienta nebo znáte nějakého příslušníka policejních složek eventuálně třeba armády, který s touhle nemocí svou práci vykonává ? Pokud vezmu fakt, že takový člověk musí cvičit, už jen z důvodu, že se musí držet v dobré kondici, aby práci mohl vykonávat.
Odpověď lékaře:
Vážený pane, Já dostávám jen otázky bez předchozí konverzace, takže nevím, jakou předchozí konverzaci jsem spolu vedli, škoda. Nicméně Vám mohu říci, že mám pacientka , který na biologické léčbě pro ankylozující spondylitidu vykonává pozici majora vojenské policie, absolvoval mise v Iráku a je v pořádku. Takže pokud Vaše obtíže jsou malé a jste schopen fyzických výkonů, a aktivita Vaší choroby není velká, pak nemáte jednoznačné kontraindikace takové povolání vykonávat.

Bolest zad

30. 10. 2022

Dobrý den, Bude mi 28 let, zhruba 8 let po prodělání nemoci Yersinie mě bolí "noha". Lépe řečeno to je konec zad, "esíčko" možná ? Díky kterému ta bolest pak střílí do celé nohy. Tento stav je vždy jednou za čas na pár dnů. Nově mě začala bolet i záda, ale ne bederka, ale střed zad (mezi bederkou a lopatkami). Též je to taková bolest co vystřelí. Kolikrát mě bolí i nádech. Po nějakém protažení je to lepší, ale jde to pořád cítit. Navštěvuji samozřejmě už těch 8 let revmatologa. Nicméně nikdy jsem nedostal konkrétní výsledek co by mi mohlo být. Jsem pozitivní na HLA-B27, ale to je tak vše. Výsledky krve mám vždy v normálu. Rentgen je taky v pořádku. Doktor mi řekl, cituji "Mohl bych Vás poslat na magnetickou rezonanci, kde bychom určitě zjistili co Vám je, ale jelikož nemáme zánět v krvi, musel by jste si to zaplatit sám, což je pro vás asi kolem 7.000,-" což mi příjde hodně vtipné, že "bych se mohl dozvědět" co mi je, ale stálo by mě to 7k. Pak si ještě kladu otázku jestli by byl rozdíl v tom, jít na test krve v momentě, kdy mě vše bolí VS kdy se cítím v pořádku. Jestli to ovlivní výsledky nebo je to úplně jedno? Rád bych se ucházel o práci v policejních složkách, ale vždy když příjde tady tohle období "bolesti" tak si říkám, že jsem totálně KO zralý na invalidní důchod. Hlavně když pořád nevím jestli mám bechtěreva nebo něco jiné. Jsem opravdu velice ohebný, nemám problém lehnout si na zem a kolena dát pomalu až hlavu (ideální protažení pro mě). Za těch 8 let podle výsledků je to furt to samé, žádná změna. Tak opravdu nevím. Mám doma diclofenac, který mi pan doktor řekl, že mám zobat jak lentilky klidně i měsíc v kuse. Což mi lékarnice i obvodní paní doktorka nedoporučily, protože je to na oddělání žaludku.
Odpověď lékaře:
Vážený pane, pokud správně rozumím Vaší otázce, jste HLA B 27 pozitivní a máte bolesti v kříži. Tak bud je příčinou bolestí sakroileitida, zánět křížového skloubení, nebo bederní páteř. Vzhledem k tomu, že uvažujete o práci v policejních složkách, měl byste vědět, co je příčinou Vašich obtíží a Váš revmatolog by to měl do zprávy uvést. Z tohoto důvodu by Vám měl tu MR SI skloubení nebo posléze L páteře udělat. Nebo si zkuste najít jiného lékaře, který bude mít větší zájem zjistit, o co u Vás jde. V každém případě, pokud parametry zánětu v krvi jsou nízké, pak metodou volby jsou v obou případech takzvaná nesteroidní antirevmatika - například diclofenac nebo biofenac nebo ketonal a tak podobně. Pokud Vám je revmatolog předepsal, a ten ví, proč, pak nedejte na praktika nebo lékárníka, který Vás vidí možná poprvé a nikdy neviděl ani Váš rentgen, ani Vaši laboratoř a nikdy Vás nevyšetřoval, tak nemá právo hovořit o nežádoucíc​h účincích a negovat ty žádoucí. Proto ty léky máme, že ?

Bolest kloubů

25. 10. 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na léčbu u Bechtetovy nemoci. Mám nasazen condrosulf a Meloxican dle obtíží. Ten momentálně užívám nepřetržitě z důvodu častých obtíží a bolestí kolenich kloubů a zad. Potřebuji plně fungovat. Je možné,nebo doporučuje se nasadit také cortikoidy na potlačení imunitní reakce? Děkuji
Odpověď lékaře:
Vážená paní, Vaše nemoc se jmenuje Bechtěrevova nemoc a o její léčbě Vás měl poučit lékař, který Vám nemoc diagnostikoval. Jde o zánětlivé postižení pohybového systému a Meloxicam, který nyní pravidelně užíváte, správně tlumi zánětlivé obtíže. Condruosulf je lék proti rychlé progresi degenerativních změn, není specifický pro B. Ch. Vámi zvažované kortikoidy u počínající nemoci rozhodně nejsou vhodná alternativa, příliš nefungují a mohou mít mnoho nežádoucích efektů. Roizhodně Vás jistě Váš lékař pozval na další kontrolu, kde se o efektivitě léčby a jeích dalších možnostech budete bavit. U této choroby se vždy první 3-6 měsíců užívají léky, které jste právě dostala.

Inzerce: