Novinky - psoriáza

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.

1. Mrazivý nepřítel

Ačkoliv to letos na velké mrazy nevypadá, zima obvykle s vánočním obdobím spojená je. Kůži neprospívá dlouhý pobyt v chladném a suchém klimatu, proto se mu raději vyhněte. V žádném případě nezapomeňte na pravidelné nanášení hydratačních krémů, olejů či mastí.

2. Nebezpečný stromek

Kůže psoriatika je extrémně citlivá na infekci, která může vzejít i ze sebemenšího poranění. Postižená místa si proto chraňte i při tak zdánlivě neškodných aktivitách, jako je zdobení vánočního stromku. Jeho ostré jehličky mohou pro vaši kůži představovat nemalé nebezpečí.

3. Vánoce bez stresu

Snažte se o letošních Vánocích příliš nestresovat. Přestože negativní vliv stresu na psoriázu nebyl zatím vědecky dostatečně prokázán, zkušenost praví, že lidem trpícím lupénkou psychické napětí ve vztahu k jejich onemocnění neprospívá.

4. Méně skleniček

Alkohol už k vánočnímu veselí tak nějak patří. Psoriatici by se ho ale měli raději vyvarovat. Vedle jeho nepříznivého vlivu na samotnou lupénku by jeho kombinace s některými užívanými léky mohla být riziková.

5. S jídlem opatrně

Během svátků si často dopřáváme nejrůznější druhy jídel, která nejsou během roku běžná. Někteří nemocní s lupénkou uvádí, že jejich kůže nepříznivě reaguje na určité konkrétní potraviny či koření. Přestože neexistují dietní doporučení pro psoriatiky (snad až na dodržování zdravého stravování obecně), vsaďte na sebepozorování a vyhněte se jídlům, po kterých se vaše kožní choroba v minulosti opakovaně zhoršila.

(veri)

Zdroj: www.webmd.boots.com

Hodnocení článku:
(2916 hodnocení - 3 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Od projevů lupénky si lze pomoci i díky domácí „lékárně“

Psoriáza neboli lupénka postihuje především kůži. Při léčbě se využívají různé masti, gely, mléka, ale také kortikosteroidy, fototerapie a v poslední době i cílená léčba. Máte-li méně závažné projevy, pak můžete vyzkoušet i tzv. „domácí“ přípravky. Jaké to jsou?
11. 11. 2013 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Biologická léčba: zacíleno na cytokiny

Revmatické nemoci je možné léčit mnoha způsoby. V některých případech ale obvykle užívané léky (chorobu modifikující léky) selhávají a nezbývá nic jiného než sáhnout po nové biologické neboli cílené léčbě. U pacientů, kterým jsou biologické léky podávány, dosahují až 70procentní účinnosti.
29. 4. 2010 Psoriáza
Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Lupénka v uších trápí až pětinu nemocných

Psoriáza je autoimunitní choroba, která způsobuje zvýšené olupování kůže. Pokud vás svědí oblast okolo uší nebo zvukovod, možná trpíte ušní formou lupénky. I s tou lze bojovat.
5. 5. 2023 Psoriáza
Inzerce: