Novinky - psoriáza

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná. Na jejím vrcholu stanuli pouze tři čeští horolezci. Budou Honza Trávníček společně s Radkem Jarošem úspěšní? Radek Jaroš usiluje také o dosažení Koruny Himálaje, kromě Annapurny mu zbývá jen K2.

Annapurna bývá hodnocena jako nejtěžší osmitisícovka, je neblaze proslulá pádem lavin. Napovídají tomu i statistiky výstupů: 38 % horolezců, kteří se na horu pokouší vystoupit, zemře a 12 % těch, kteří se dostanou na vrchol, se dolů už nevrátí. V loňském roce se Annapurnu pokusila zdolat pouze čtveřice horolezců. Oproti tomu na Mount Everest vystoupilo víc než 450 lidí.

Expedici obou našich horolezců budeme společně s vámi sledovat. Pokud jste již shlédli video, které jsme v lednu 2012 s Honzou natočili, víte, že už vystoupil na vrchol Manaslu (8 163 m) a o dva roky dříve zdolal také pákistánský Gasherbrum I (8 068 m).

"Tráva" bude na výpravě bojovat nejen s horou, ale i se svým zdravím. Trpí totiž psoritickou artritidou, se kterou se pere přímo ukázkově. Dává celé řadě lidí s tímto onemocněním příklad toho, co všechno je možné. V jeho případě, zdá se, i toho, co se zdá být nemožné.

O výstup se česká výprava pokusí začátkem května a její úkol bude o to těžší, že horolezci nevyužijí kyslík ani nosiče. Není samozřejmě možné, aby Honza připravoval zpravodajství jen pro nás. Před odjezdem jsme se domluvili, že pro vás budeme vybírat to nejzajímavější a nejdůležitější z jeho stránek a webu Radka Jaroše.

Podle Honzy je začátek května ideální dobou na výstup, zejména kvůli počasí. Takže přejeme, ať počasí vydrží a držíme palce!

Zdroj: Tisková konference Honzy Trávníčka a Radka Jaroše a plzen.idnes.cz

Více informací o expedici je na stránkách:

www.honzatravnicek.cz
www.radekjaros.cz
Hodnocení článku:
(3237 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Proč řadu pacientů s lupénkou trápí psychické potíže?

Lupénka neboli psoriáza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění kůže, které se projevuje především jejím odlupováním. Kůže se může obnovovat až sedmkrát rychleji, než je běžné u zdravých jedinců. Kromě nepříjemného a úporného svědění pacienty pochopitelně trápí nevzhledné červené fleky pokryté bílými šupinami. Není proto divu, že nemoc bývá velkou zátěží i pro psychiku pacientů.
18. 9. 2022 Psoriáza
Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Oslabte moc lupénky kvalitní stravou

Neexistuje žádný vědecký důkaz, že by určité potraviny měly přímý pozitivní vliv na psoriázu. Je však dokázáno, že snížení hmotnosti může zmírnit symptomy onemocnění – doporučuje se proto vyvážená strava a stabilní váha. Která jídla jsou tedy vhodná, a jakých je naopak potřeba se vyvarovat?
18. 3. 2014 Psoriáza
S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

S kůží na trh: když psoriatik hledá práci

Lupénka je neinfekční onemocnění kůže. Není nakažlivé. Přesto se nemocní mohou cítit rozpačitě, když si okolí včetně kolegů, zákazníků či klientů všímá nevzhledných zarudlých kožních lézí pokrytých šupinkami loupající se kůže. Jak se vlastně psoriatik nejlépe zapojí do pracovního procesu?
19. 5. 2014 Psoriáza
Lupénkou mohou trpět i nohy

Lupénkou mohou trpět i nohy

Psoriáza může postihnout kůži kdekoli na těle. Zaútočit ale dokáže i na klouby a šlachy. To se často podepisuje na stavu dolních končetin.
16. 4. 2018 Psoriáza
Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Bakterie, viry, plísně – jak souvisejí s lupénkou?

Je všeobecně známo, že projevy lupénky často vznikají po akutních virových nebo bakteriálních infekčních onemocněních. Často se jedná o infekce způsobené streptokoky, jako například hnisavou angínu, zánět středního ucha a podobně. Jiná, hlavně virová onemocnění horních cest dýchacích hrají roli spíše při opakování výsevů. Jak bakterie komplikují již vzniklé kožní projevy a jakou roli při lupénce hrají plísně?
28. 8. 2019 Psoriáza
Lupénka nepostihuje jen kůži

Lupénka nepostihuje jen kůži

Pod pojmem lupénka si většinou představíme pouze suchou, šupinatou kůži. Toto onemocnění se ale může projevit i v podobě postižení kloubů, a to i bez kožních příznaků. Onemocnění kloubů v rámci lupénky je chronické a zánětlivé a postihuje až čtyřicet psoriatiků ze sta.
7. 3. 2010 Psoriáza
Inzerce: