Novinky - psoriáza

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Po Manaslu na Annapurnu - bez kyslíku a bez nosičů

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná.

Hrdina našeho posledního videa Jan "Tráva" Trávníček, vyrazil, tak jak sliboval, dobýt obávanou nepálskou osmitisícovku - Annapurnu (8 091 m). Většina z nás má tuto horu spojenou s pohodovým filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a vůbec netuší, že je skutečná, nebezpečná a záludná. Na jejím vrcholu stanuli pouze tři čeští horolezci. Budou Honza Trávníček společně s Radkem Jarošem úspěšní? Radek Jaroš usiluje také o dosažení Koruny Himálaje, kromě Annapurny mu zbývá jen K2.

Annapurna bývá hodnocena jako nejtěžší osmitisícovka, je neblaze proslulá pádem lavin. Napovídají tomu i statistiky výstupů: 38 % horolezců, kteří se na horu pokouší vystoupit, zemře a 12 % těch, kteří se dostanou na vrchol, se dolů už nevrátí. V loňském roce se Annapurnu pokusila zdolat pouze čtveřice horolezců. Oproti tomu na Mount Everest vystoupilo víc než 450 lidí.

Expedici obou našich horolezců budeme společně s vámi sledovat. Pokud jste již shlédli video, které jsme v lednu 2012 s Honzou natočili, víte, že už vystoupil na vrchol Manaslu (8 163 m) a o dva roky dříve zdolal také pákistánský Gasherbrum I (8 068 m).

"Tráva" bude na výpravě bojovat nejen s horou, ale i se svým zdravím. Trpí totiž psoritickou artritidou, se kterou se pere přímo ukázkově. Dává celé řadě lidí s tímto onemocněním příklad toho, co všechno je možné. V jeho případě, zdá se, i toho, co se zdá být nemožné.

O výstup se česká výprava pokusí začátkem května a její úkol bude o to těžší, že horolezci nevyužijí kyslík ani nosiče. Není samozřejmě možné, aby Honza připravoval zpravodajství jen pro nás. Před odjezdem jsme se domluvili, že pro vás budeme vybírat to nejzajímavější a nejdůležitější z jeho stránek a webu Radka Jaroše.

Podle Honzy je začátek května ideální dobou na výstup, zejména kvůli počasí. Takže přejeme, ať počasí vydrží a držíme palce!

Zdroj: Tisková konference Honzy Trávníčka a Radka Jaroše a plzen.idnes.cz

Více informací o expedici je na stránkách:

www.honzatravnicek.cz
www.radekjaros.cz
Hodnocení článku:
(4552 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Milí přátelé,

Milí přátelé,

přejeme vám krásné a poklidné prožití vánočních svátků a hodně zdraví a osobní spokojenosti do nového roku.
20. 12. 2013 Psoriáza
Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Když psoriáza zasáhne ruce a chodidla

Plocha dlaní a plosek nohou činí jen 5 % povrchu organismu, což se může zdát málo. Ale protože tyto části těla používáme každý den na maximum, jakékoli poranění pokožky zde vnímáme nadmíru citelně. Tedy i výsev lupénky.
4. 4. 2023 Psoriáza
Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Co se děje v kloubech při psoriatické artritidě?

Chronický zánět kloubů a páteře je jednou z nejčastějších komplikací lupénky. Někdy dokonce přichází dříve, než se lupénka projeví na kůži, ale zpravidla zůstává navždy. Co se při něm v kloubech děje a proč to tak bolí?
5. 4. 2019 Psoriáza
Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Čím více kouříte, tím větší šanci na vznik lupénky máte

Na účet kouření lze připsat další nemoc – lupénku. Vědci z USA zjistili, že kouření zvyšuje riziko rozvoje lupénky a že čím silnější kuřáci, tím větší riziko. Navíc tato zvýšená pravděpodobnost klesá až mnoho let po poslední vykouřené cigaretě.
11. 7. 2010 Psoriáza
Inzerce: