Novinky - psoriáza

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Psoriáza: jak funguje biologická léčba?

Biologická léčba je relativně nový způsob léčby těžších případů psoriázy (lupénky) a psoriatické artritidy. Může se podávat injekčně nebo infuzemi.

Biologická léčba je relativně nový způsob léčby těžších případů psoriázy (lupénky) a psoriatické artritidy. Může se podávat injekčně nebo infuzemi.

Proč "biologická" léčba?

Termín biologická léčba se používá proto, že přípravky spadající do této skupiny nejsou jen obyčejné chemické látky. Na rozdíl od klasických léků jsou biologická léčiva vždy produktem živých organismů, konkrétně buněk pěstovaných v laboratoři, a díky tomu je jejich struktura velmi složitá a jen těžko přesně napodobitelná v jiných podmínkách.

Která část imunitního systému je nejdůležitější?

Protože je biologická léčba zaměřená vždy jen na jednu molekulu, je třeba ze složitého a rozsáhlého imunitního systému vybrat ty nejvýznamnější cíle. Biologické léky používané v léčbě lupénky se zaměřují na následující součásti imunitního systému:

  • Tumor necrosis faktor alfa (TNF-alfa) – je klíčová molekula regulující zánětlivé procesy včetně zánětů vyvolávaných autoimunitní reakcí. U pacientů s psoriázou nebo psoriatickou artritidou dochází k nadprodukci této látky v kůži a kloubech a takzvané blokátory TNF-alfa jeho produkci tlumí a potlačují tak zánět.
  • Interleukiny 12/23 – také toto jsou molekuly podporující zánětlivé pochody ve tkáních postižených psoriázou. Biologické léky, které tyto molekuly blokují, mají podobný mechanismus účinku jako výše uvedená skupina léků.

Další významnou vlastností, kterou se biologické léky liší od léků klasických, je to, že biologická léčba se vždy zaměřuje jen na malou část imunitního systému, přesně řečeno jen na jedinou molekulu, která funkci imunitního systému významně ovlivňuje. Toto přesnější zacílení znamená kromě lepší účinnosti také výrazně menší nežádoucí účinky, které u klasických imunosupresivních léků často představují velký problém. Pokud vám lékař biologickou léčbu navrhne, nezavrhujte ji jen proto, že jde o relativní novinku. Může vám s vaší nemocí výrazně pomoci.

(vek)

Zdroj: www.psoriasis.org

Hodnocení článku:
(2564 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Lupénkáře častěji trápí cukrovka

Psoriáza neboli česky lupénka patří mezi častá autoimunitní onemocnění. Je velmi často spojena i s dalšími nemocemi a mezi velmi častou komplikaci patří i vznik cukrovky. Jak je ale toto riziko velké?
4. 5. 2009 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Léčba revmatického onemocnění: pokračovat lze i v těhotenství

Revmatické choroby včetně lupénky či revmatoidní artritidy dnes postihují vysoké procento populace a nevyhýbají se ani ženám v reprodukčním věku. A právě pro ženy toužící po miminku přinesli vědci dobrou zprávu: ani během těhotenství není vždy nutné přerušovat zavedenou léčbu těchto onemocnění.
6. 1. 2014 Psoriáza
Lupénka sráží sebevědomí

Lupénka sráží sebevědomí

Ošklivě se olupující kůže, schovávání rukou do rukavic, v létě alespoň do kapes nebo za záda. Každou chvíli se od vás někdo v tramvaji odtáhne. A přitom je to „jenom“ lupénka.
25. 2. 2009 Psoriáza
Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Hořčík pomáhá zlepšovat stav kůže

Koupání v solném roztoku z Mrtvého moře bohatém na hořčík zlepšuje bariérovou funkci kůže, zvyšuje její hydrataci a tlumí zánět. To je závěr německo-švýcarské studie.
10. 7. 2009 Psoriáza
Inzerce: