Novinky - psoriáza

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient.

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient. Na co je tedy třeba dávat si při cílené léčbě pozor?

Nebezpečí na talíři

Vzhledem k tomu, že biologická léčba revmatologických onemocnění ovlivňuje imunitní systém, organismus je vystaven zvýšenému riziku infekce – například mikroorganismy pocházejícími z jídla. Toto nebezpečí lze samozřejmě do jisté míry omezit, třeba tak, že se pacient vyhne určitým druhům potravin. Jsou to především: 

  • nepasterizované mléko,
  • syrová vajíčka nebo pokrmy připravené z nich (například majonéza),
  • syrové maso,
  • sýry s plísní.

Při přípravě pokrmů také dbejte na zvýšenou hygienu. Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte a nepodceňujte délku a doporučenou teplotu při vaření, a to zejména u masa.

Pozor na očkování

Při aplikaci biologické léčby se nedoporučuje očkování živými vakcínami, jako je tomu například u žluté zimnice. Na druhou stranu v některých případech může být takové očkování nezbytné. Očkující lékař však musí o tom, že jste „cíleně“ léčeni, vědět a zvážit přínos a riziko plánované vakcinace.

Alkohol jen někdy

Co se týče samotné biologické léčby, konkrétně terapie takzvanými antiTNF preparáty, konzumace alkoholu přímo zakázána není. Avšak pokud užíváte tento typ cílené léčby v kombinaci s metotrexátem, popíjení se raději vyhněte. Pokud byste si totiž dopřáli více než několik málo skleniček týdně, riskovali byste postižení jater.

Těhotenství raději plánovaně

Odborníci doposud nedisponují dostatečným množstvím informací, které by osvětlily vliv užívání antiTNF biologické léčby na nenarozené dítě a stejně tak na kojení. Proto je během terapie doporučováno užívání antikoncepce, a to dokonce ještě další 3 měsíce po jejím ukončení. Těhotenství při aplikaci cílené léčby obecně musí být vždy plánované a ideální je ho předem konzultovat s lékaři.

(veri)

Zdroj: www.arthritisresearchuk.org

Hodnocení článku:
(2380 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

S lehkou stravou nejenom v létě

S lehkou stravou nejenom v létě

Hubnout do plavek? Na to se vykašlete. Najděte si raději způsob, jak svou hmotnost udržet na uzdě dlouhodobě. S těmito tipy nebudete muset na sebe vytahovat bič. Naopak – budete se moci odměnit.
8. 8. 2019 Psoriáza
Australští vědci objevili lék na lupénku

Australští vědci objevili lék na lupénku

Velký poprask mezi kožními lékaři způsobila na podzim roku 2009 zpráva, že byl objeven nový lék na lupénku. Dosud se totiž mělo za to, že toto kožní onemocnění je sice léčitelné, ale nevyléčitelné. Dlouhou dobu byly jedinou dostupnou léčbou lupénky různé masti a podávání kortikoidů...
15. 2. 2010 Psoriáza
Lupénka útočí bez varování

Lupénka útočí bez varování

Lupénka je kožní onemocnění související s imunitním systémem. Při jejím vzniku hraje roli zčásti autoimunita, zčásti ale také dědičnost. Děti rodičů postižených lupénkou mají 30% riziko vzniku lupénky. Co tato nemoc pro dítě znamená a čeho se vyvarovat, se dozvíte z následujících řádků.
7. 11. 2010 Psoriáza
Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

Léto s lupénkou? Obtíže zmírní i pobyt na zahradě!

S příchodem léta dochází ke zmírnění obtíží u většiny lupénkářů. Příznaky onemocnění pomáhá utlumit pobyt na slunci, ale také prodyšné oblečení. Bonusem je pak blahodárné působení mořské soli při dovolené u moře. To ovšem není podmínkou.
17. 6. 2020 Psoriáza
Inzerce: