Novinky - psoriáza

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Snížit rizika spojená s cílenou léčbou může i sám pacient

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient.

Ačkoliv je biologická léčba vysoce účinná a představuje obrovský medicínský pokrok v terapii nejen revmatologických onemocnění, i ona s sebou přináší jistá rizika. Některá však může eliminovat sám pacient. Na co je tedy třeba dávat si při cílené léčbě pozor?

Nebezpečí na talíři

Vzhledem k tomu, že biologická léčba revmatologických onemocnění ovlivňuje imunitní systém, organismus je vystaven zvýšenému riziku infekce – například mikroorganismy pocházejícími z jídla. Toto nebezpečí lze samozřejmě do jisté míry omezit, třeba tak, že se pacient vyhne určitým druhům potravin. Jsou to především: 

  • nepasterizované mléko,
  • syrová vajíčka nebo pokrmy připravené z nich (například majonéza),
  • syrové maso,
  • sýry s plísní.

Při přípravě pokrmů také dbejte na zvýšenou hygienu. Ovoce a zeleninu vždy pečlivě omyjte a nepodceňujte délku a doporučenou teplotu při vaření, a to zejména u masa.

Pozor na očkování

Při aplikaci biologické léčby se nedoporučuje očkování živými vakcínami, jako je tomu například u žluté zimnice. Na druhou stranu v některých případech může být takové očkování nezbytné. Očkující lékař však musí o tom, že jste „cíleně“ léčeni, vědět a zvážit přínos a riziko plánované vakcinace.

Alkohol jen někdy

Co se týče samotné biologické léčby, konkrétně terapie takzvanými antiTNF preparáty, konzumace alkoholu přímo zakázána není. Avšak pokud užíváte tento typ cílené léčby v kombinaci s metotrexátem, popíjení se raději vyhněte. Pokud byste si totiž dopřáli více než několik málo skleniček týdně, riskovali byste postižení jater.

Těhotenství raději plánovaně

Odborníci doposud nedisponují dostatečným množstvím informací, které by osvětlily vliv užívání antiTNF biologické léčby na nenarozené dítě a stejně tak na kojení. Proto je během terapie doporučováno užívání antikoncepce, a to dokonce ještě další 3 měsíce po jejím ukončení. Těhotenství při aplikaci cílené léčby obecně musí být vždy plánované a ideální je ho předem konzultovat s lékaři.

(veri)

Zdroj: www.arthritisresearchuk.org

Hodnocení článku:
(2375 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědí mě kůže k zešílení…

Svědění je častým příznakem celé řady kožních onemocnění, psoriázu nevyjímaje. Je tak běžné, až se zdá skoro nemožné, že ani lékaři nemají na tomto poli zcela jasno.
16. 9. 2009 Psoriáza
Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Pět vánočních nástrah, které mohou zhoršit lupénku

Jistě už se těšíte na nadcházející sváteční období plné klidu a pohody. Pokud však trpíte lupénkou, měli byste být na pozoru. Číhá na vás hned několik nástrah, které by mohly vaše onemocnění zhoršit.
22. 12. 2014 Psoriáza
Lupénka není ekzém!

Lupénka není ekzém!

Atopický ekzém patří k nejčastějším kožním onemocněním dětského věku. Existuje ale celá řada podobných chorob, které se na první pohled mohou jevit stejně a být tedy s ekzémem zaměněny.
2. 7. 2009 Psoriáza
Jak se vyrovnat s psoriázou?

Jak se vyrovnat s psoriázou?

Zatímco velkou část nemocí na první pohled nevidíte, u lupénky je to zpravidla přesně naopak. Kůže pacientů bývá pokryta nevzhlednými červenými ložisky s olupujícími se bílými šupinkami. Cílem léčby je postižení kůže pokud možno minimalizovat. Ovšem to může nějakou dobu trvat a stejně tak se může výskyt ložisek opakovaně vracet.
22. 9. 2020 Psoriáza
Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Skončí léčba lupénky u Mrtvého moře?

Mrtvé moře. Destinace, která se vybaví téměř každému nemocnému s lupénkou jako místo, kde obvykle obtíže ustupují a odkud se pacient vrací ve výborné kondici. Přesto ale brzy může být s pobyty u jednoho z nejslanějších míst planety konec. Mrtvé moře, je bezodtoké slané jezero...
19. 2. 2010 Psoriáza
Inzerce: