Novinky - psoriáza

Trpíte psoriázou? Ohlídejte si 5 rizikových faktorů dalších nemocí

Trpíte psoriázou? Ohlídejte si 5 rizikových faktorů dalších nemocí

Psoriáza neboli lupénka je neinfekční onemocnění postihující především kůži, ale také klouby či nehty. Takto nemocní jsou také více ohroženi srdečními chorobami, cukrovkou nebo mozkovou mrtvicí.

Psoriáza neboli lupénka je neinfekční onemocnění postihující především kůži, ale také klouby či nehty. Takto nemocní jsou také více ohroženi srdečními chorobami, cukrovkou nebo mozkovou mrtvicí. Fakt, že jste onemocněli psoriázou, bohužel neovlivníte. Existují však jisté rizikové faktory, se kterými se něco udělat dá. 

1. Psoriatická artritida

Někteří pacienti s lupénkou trpí chorobou zvanou psoriatická artritida. Jedná se o zánětlivé onemocnění kloubů, velmi podobné revmatoidní artritidě. Několik příznaků napoví, zda touto nemocí trpíte i vy:

  • změny na nehtech – důlky nebo drobení nehtů;
  • tuhé, bolestivé klouby zejména po ránu.

Pokud některé z těchto změn pozorujete, navštivte lékaře. Neléčená psoriatická artritida totiž vede k poruchám a deformacím kloubů!

2. Krevní tlak

Jak už bylo v úvodu zmíněno, psoriáza je rizikový faktor pro rozvoj některých závažných nemocí. Vysoký krevní tlak nebezpečí těchto chorob ještě umocňuje. Je velmi důležité, aby pokud možno nepřesahoval hodnotu 120/80. A co dělat, pokud se to nedaří? 

  • Brát léky na snížení krevního tlaku.
  • Dopřát si pravidelný pohyb a cvičení.
  • Upravit hmotnost na normální hodnotu.

3. Cholesterol

Jak se říká, je dobré znát svého nepřítele. Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje "ucpávání cév" a může vést k infarktu nebo mozkové mrtvici. Pro léčbu platí vesměs stejná opatření jako v případě krevního tlaku.

4. Hmotnost

Nadváha nebo obezita jsou nebezpečné "doplňky" spousty onemocnění, ať už se jedná o potíže s oběhovým ústrojím nebo s klouby, či o metabolické poruchy. Pro redukci váhy je nejvhodnější změna jídelníčku a dostatek pohybu.

5. Glukóza 

Cukrovka, choroba spojená s vysokou hladinou glukózy v krvi, hraje negativní roli v širokém spektru onemocnění. Neléčený diabetes mellitus může psoriázu velmi komplikovat.

Výše zmíněné faktory tvoří spolu s psoriázou nebezpečnou kombinaci, která může nemocným nepříjemně komplikovat život. Dobrá zpráva je, že prevence a léčba těchto rizik je zcela ve vašich rukách.

(holi)

Zdroj: www.skincarephysicians.com

Hodnocení článku:
(2720 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Pobyt u Rudého moře přispívá k léčbě lupénky

Jednou z úspěšných metod léčby lupénky, která nejen že prospívá kůži, ale také funguje jako výborná forma odpočinku, je takzvaná balneofototerapie. Přestože je dostupná i v prostorách kožních klinik v naší zemi, ideální je vydat se za ní přímo k Rudému moři.
1. 8. 2011 Psoriáza
Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Novoroční předsevzetí aneb Zdraví máme jen jedno

Jaká předsevzetí do nového roku mohou pacientům s lupénkou pomoci zlepšit zdravotní stav? Všichni jsme se s tím setkali. Přiblíží se konec roku a my si jako o závod slibujeme, co všechno uděláme lépe než v roce předešlém. A minimálně prvních pár lednových dní nám verva do práce většinou vydrží...
4. 1. 2010 Psoriáza
S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

S lupénkou se potýkal roky, pomohla až cílená léčba

Od 16 let trápila mladého muže ze smíšeného česko-vietnamského manželství lupénka. Vyzkoušel různé typy lokální i systémové terapie, ale vždy jen s dočasným efektem. Léčbu komplikoval i fakt, že ne vždy dodržoval doporučení kožního lékaře.
4. 11. 2019 Psoriáza
S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

S lupénkou otěhotnět můžete. Léčbu je ale nutné přerušit

Lupénka nijak neovlivňuje reprodukční systém člověka. Proto by sama o sobě neměla představovat překážku v otěhotnění. Řada nemocných ale užívá léky, které se před, během ani po těhotenství a při kojení nedoporučují. Při plánování miminka je tak třeba vždy spolupracovat s lékařem.
9. 2. 2015 Psoriáza
Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Letní tipy pro péči o pokožku s lupénkou

Lupénka je vleklé onemocnění, které život sice neohrožuje, ale dokáže ho pořádně znepříjemnit. Některé zevní podněty přitom mohou nemoc zhoršit, jiné naopak vylepšit.
3. 7. 2013 Psoriáza
„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

„Lupénku zcela vyléčit nelze, lze ji ale úspěšně potlačovat,“ říká dermatolog

Lupénka patří do skupiny autoimunitních onemocnění a je způsobována chronickým zánětem, který probíhá v postižených oblastech. Propuknout může prakticky ve kterémkoli věku a projevuje se výskytem ložisek červenohnědé kůže, která má na povrchu stříbřité olupující se šupinky. Postihuje především kůži, v některých případech ovšem přechází i na klouby (psoriatická artritida). Za jakých okolností se lupénka objevuje? A proč ji nelze zcela vyléčit? Nejen o tom jsme mluvili s doc. MUDr. Spyridonem Gkalpakiotisem, Ph.D., MBA, primářem Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
14. 4. 2020 Psoriáza
Inzerce: