Novinky - revmatoidní artritida

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

24 hodin s revmatoidní artritidou – 5 tipů na pomoc

Pokud trpíte revmatoidní artritidou, vaše dny mohou být velmi náročné. Přinášíme proto 5 tipů, jak zvládnout běžné denní aktivity s minimální bolestí a bez zbytečných ztrát energie.

  1. Akční ráno. Klouby jsou při revmatoidní artritidě zatuhlé a bolí, zejména po delší době v klidu – třeba když ráno vstanete. Abyste svůj den dobře nastartovali, dopřejte si horkou sprchu. Neuškodí ani lehké cvičení nebo protáhnutí. Pokud máte nejvíc energie po ránu, zařaďte většinu denních úkolů na dopoledne, dokud se cítíte čerství a odpočatí.
  2. Pohodlí i v práci. Jestliže vaše práce vyžaduje dlouhé stání na jednom místě, pořiďte si pěnovou podložku, kterou položíte na podlahu. Pokud naopak musíte při práci sedět, občas vstaňte a trošku se projděte. Můžete vyzkoušet i jednoduchý protahovací cvik: stoupněte si a spojte obě ruce za zády. Následně se prohněte v zádech tak, aby se lopatky co nejvíc přiblížily k sobě. Nakonec naopak pohybujte rameny dopředu tak, aby se lopatky maximálně oddálily. Dbejte na dobrou ergonomii práce – monitor počítače by měl být v úrovni vašich očí. Seďte s narovnanými zády a celými chodidly položenými na podlaze. Židle by měla zádům poskytovat pevnou oporu.
  3. Osvěžující šlofík. Když se cítíte unavení a přepracovaní, dopřejte si během dne půlhodinku spánku. Chvíle odpočinku vám pomůže se doslova restartovat a díky nově nabité energii budete mít dost síly až do večera.
  4. Žádný spěch a stres. Při obstarávání běžných denních pochůzek, jako jsou nákupy, čistírna, banka, pošta, jednání na úřadech, si nechte o půl hodiny více času. Nebudete se tak cítit stresovaní a pod tlakem. Když nebudete muset spěchat, ocení to i vaše klouby a svaly, které nebudete tolik namáhat. Před návštěvou supermarketu si sepište seznam věcí, které musíte pořídit, ať pak zbytečně neběháte mezi regály.
  5. Spánkové rituály. Dopřávejte si dostatek spánku. Objevte vlastní spánkové rituály – dejte si horké mléko, pak si před spaním umyjte obličej, vyčistěte si zuby. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu. Vykažte z ložnice veškerou elektroniku. Pro telefony, televize ani tablety není v místnosti určené k odpočinku žádné místo. Dvě hodiny před spaním nejezte, nekuřte ani nepijte kávu nebo alkohol.

(brbr)

Zdroj: 
www.arthritis.org

Hodnocení článku:
(3632 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Cílená biologická léčba psoriázy, těhotenství a kojení

Lupénka ovlivňuje život pacientů v řadě aspektů, těhotenství nevyjímaje. Není proto s podivem, že se ženy, které se pro početí rozhodnou, zajímají, jaký vliv může mít tato choroba a její léčba na jejich potomka.
10. 11. 2022 Revmatoidní artritida
Sledování televize krade čas na hubnutí

Sledování televize krade čas na hubnutí

Při artritických onemocněních je velmi důležité udržovat si stálou váhu. Čím více kilogramů, tím větší zátěž na poškozené klouby. Někdy ale všechny snahy o zhubnutí zmaří i tak nenápadná věc, jako je vysedávání u televize.
30. 7. 2010 Revmatoidní artritida
Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Jednoduché cviky pro zmírnění bolesti kolenních kloubů

Pravidelný pohyb svědčí tělu i duši. Tuto skutečnost znají lékaři už dlouhou dobu. Také jedinci s revmatoidní artritidou by měli pravidelný pohyb zařadit do svého běžného života. Přinášíme vám jednoduché cviky, které uleví nejen od bolesti, ale také sníží otok a ztuhlost kolenního kloubu postiženého chronickým zánětem.
14. 1. 2015 Revmatoidní artritida
Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Chcete předejít artritidě? Vsaďte na kojení!

Zda se u člověka během života rozvine revmatoidní artritida, či nikoliv, to může ovlivnit řada okolností. Vedle těch genetických hraje roli mnoho faktorů vnějších. Jedním z nich je zřejmě i skutečnost, zda žena v minulosti kojila, nebo ne. Alespoň to tvrdí nedávno provedená čínská studie.
13. 10. 2014 Revmatoidní artritida
Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Plicní komplikace Bechtěrevovy choroby. Jak si s nimi poradit?

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je charakteristická poškozením kloubů páteře, hrudního koše a končetin. Onemocnění je však zrádné v tom, že může postihnout i jiné orgány, výjimkou nejsou ani plíce. Problémy s dýcháním mohou být způsobeny poškozením kloubů, ale také přímým poškozením plicní tkáně. Pro udržení funkce dýchacího systému je důležitý zdravý životní styl a pravidelné cvičení.
10. 12. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: