Novinky - revmatoidní artritida

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

9 rad, jak si v létě zachovat „chladnou hlavu“

Letní vedra často bývají větším zabijákem než blesky, vichry nebo povodně dohromady. Mnoha lidem s revmatoidní artritidou přináší právě horké počasí spoustu nepříjemností.

Když horko zatěžuje organismus

Lidské tělo vynakládá spoustu práce jen na to, aby udrželo stálou tělesnou teplotu. Ta je potřebná k jeho správnému fungování. Když se venku začne oteplovat, tělo se s touto změnou musí vyrovnat. Zvyšuje se tepová frekvence, rozšiřují se tepénky v kůži a voda se odpařuje pocením. Všechny tyto vyrovnávací mechanismy ale zároveň zatěžují nemocné lidi, ty s revmatoidní artritidou nevyjímaje.

Léto bolí

Současné výzkumy ukazují, že zejména lidé s revmatoidní artritidou a dnou trpí více při zvýšené teplotě a vlhkosti vzduchu. Poslední výzkum mezi téměř dvěma sty revmatiky přinesl znepokojivé výsledky. Pokud se teplota přehoupla přes 30 °C, objevily se příznaky jejich nemoci dvakrát častěji!

Přinášíme pár tipů, jak se v parných letních dnech bez mráčku udržet v chládku:

  • Zůstaňte v místnosti, nejlépe s klimatizací. Pokud ji nemáte, otevřete si okna nebo se občas postříkejte vodou pomocí rozprašovače.
  • Pijte, co se do vás vejde, ale pouze nápoje bez alkoholu a kofeinu.
  • Nečekejte, až budete mít žízeň, to už je většinou pozdě a klouby začnou bolet.
  • Vyhněte se horkým a kořeněným jídlům.
  • Dejte si vlažnou sprchu nebo vanu, případně si zaplavte v bazénu.
  • Omezte pobyt venku na minimum během poledne, venkovní aktivity přesuňte na ráno nebo na večer.
  • Noste lehké oblečení světlé barvy.
  • Pokud žijete ve městě a máte možnost se přes léto uchýlit na venkov, máte výhodu, ve městech totiž kvůli betonové zástavbě dochází ke kumulaci tepla.
  • Zhubněte, budete zadržovat méně tepla.
(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(2736 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Biologická léčba si dokáže poradit s juvenilní idiopatickou artritidou

Mezi přípravky biologické léčby patří také inhibitory TNF. Ty se s úspěchem používají u stále širšího spektra autoimunitních onemocnění a nedávno dokončená studie ukázala, že více než uspokojivé výsledky přinášejí i u velké části pacientů trpících juvenilní idiopatickou artritidou (JIA).
2. 9. 2011 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida těhotenství nebrání

Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivá revmatická choroba, jíž trpí zhruba jedno procento naší populace. I když nejčastěji postihuje lidi ve středním a vyšším věku, nevyhýbá se ani mladým ženám, které by rády založily rodinu. Sama revmatoidní artritida (RA) mateřství nebrání a těhotenství může probíhat nekomplikovaně. „Graviditu je ale nutno dobře naplánovat na dobu, kdy je žena, respektive její nemoc, v dobrém stavu, tedy s nižší aktivitou, a kdy nebere léky, které se neslučují s těhotenstvím,“ upozorňuje MUDr. Dana Tegzová z Revmatologického ústavu a Revmatologické kliniky, 1. LF UK, Praha.
11. 1. 2017 Revmatoidní artritida
Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Pět základních potravin pro úspěšnou léčbu artritidy

Od potíží při revmatoidní artritidě pomáhají léky. Zkrotit tuhle úpornou a bolestivou nemoc dá ale práci i jim. Podpořte jejich dopad tím, že začnete konzumovat vhodnou, vyváženou a pestrou stravu. Potraviny, které tlumí zánětlivou reakci v organismu, umí spolu s léky vytvořit silnou bariéru.
21. 9. 2015 Revmatoidní artritida
Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Zacvičte s revmatoidní artritidou pod vedením fyzioterapeuta!

Léky, změny v životosprávě i pravidelný pohyb – to vše má pozitivní vliv na průběh revmatoidní artritidy. Aby vám však sport neublížil a cvičení mělo jen pozitivní dopady, to by měl ohlídat odborník, tedy fyzioterapeut.
2. 11. 2016 Revmatoidní artritida
Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Jaké jsou cíle léčby revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida je obecně považována za chronické celoživotní onemocnění. Díky moderní léčbě však dochází u řady nemocných k dramatickému zlepšení projevů a zpomalení průběhu onemocnění. Cílem současné léčby je kromě zlepšení kvality života nemocných také dosažení remise, tedy stavu, při kterém dochází k ústupu příznaků nemoci.
2. 11. 2021 Revmatoidní artritida
Inzerce: