Novinky - revmatoidní artritida

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte revmatoidní artritidu a toužíte po biologické léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká je její aktuální dostupnost.

Biologická léčba představuje pro řadu pacientů revmatiků vysněný ideál zdravotní péče. Je to nejmodernější léčba a její výsledky jsou velmi dobré, ale je také velmi nákladná, proto je zdravotními pojišťovnami proplácena jen po splnění určitých pravidel. Některá z nich je dobré znát předem.

  1. Rozhodnutí o nasazení biologické léčby je složitý proces, který má řadu kritérií. Až na výjimečné případy není možné jen tak mezi dveřmi pacientovi sdělit, že léčbu dostane. Záleží na formě nemoci, její pokročilosti, prognóze, výsledcích vyšetření krve a řadě dalších faktorů.
  2. U některých forem revmatoidní artritidy je nutné před započetím biologické léčby zkusit nejprve léčbu chemickou. O biologickou je možné totiž zažádat až poté, co se ukáže, že tato léčba nezabírá nebo není dobře snášena.
  3. Biologická léčba se nepodává v běžné ordinaci revmatologa, ale v centrech biologické léčby. Každé centrum má trochu jiné zvyklosti, proto se může stát, že zatímco v jednom vám nemohou nic nabídnout, v jiném se k léčbě dostanete. Stojí za to se proto zeptat na více místech.
  4. I když podle normálních kritérií nemůžete léčbu dostat, a přesto je pravděpodobné, že by vám pomohla (například pokud máte podle magnetické rezonance aktivní nemoc, ale laboratorní výsledky vám kolísají), existuje ještě možnost dostat se do klinické studie. Výzkum biologické léčby stále probíhá a některé projekty nabírají i pacienty, kteří by za standardních podmínek na biologickou léčbu nedosáhli.

Ptejte se, řešení možná existuje

Základem moderní revmatologie je sdílené rozhodnutí o léčbě, které provádí lékař společně s pacientem. Pokud máte zájem o biologickou léčbu, pohovořte si s lékařem o tom, zda je pro vás vhodná. Možná vás k ní může zkusit doporučit, možná vás odkáže na seznam center biologické léčby, případně vám doporučí některé, s kterým má dobré zkušenosti. A třeba ví i o probíhající klinické studii.

Přečtěte si také související článek:
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

(pez)

 

Zdroj:

http://www.revmatologicka-spolecnost.cz

Hodnocení článku:
(86 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Zkuste ztuhlé klouby rozhýbat!

Cvičení je při trápení s klouby zásadní. Na druhou stranu nic se nesmí přehánět. Jak zvolit ten správný druh pohybu, když klouby „stávkují“, napoví naše následující tipy.
21. 12. 2013 Revmatoidní artritida
Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Revmatoidní artritida: ohrožen je i zrak

Přestože se v názvu této nemoci skrývá slovo „arthros“ neboli kloub, není to jediné místo, které může postihnout. Nemocné revmatoidní artritidou totiž často trápí také různé postižení očí.
2. 9. 2012 Revmatoidní artritida
Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Punkce odhalí příčinu vzniku„vody v koleni“

Oteklý bolestivý kloub, díky kterému se nemůžete hýbat, jak jste zvyklí. Pokud je to i váš případ, neváhejte a jděte k lékaři. Možná máte tzv. vodu v koleni, která může signalizovat závažné onemocnění.
11. 7. 2010 Revmatoidní artritida
4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

4 tipy pro zdravé nohy pro pacienty s artritidou

Nohy nás nosí celý život, přesto se k nim často chováme doslova macešsky. Dají se však přirovnat ke stavbě domu: Máme-li špatný základ, může se zřítit nakonec celý dům. Bohužel si někdy uvědomíme, že je třeba se o nohy starat, až když začnou problémy.
28. 11. 2010 Revmatoidní artritida