Novinky - revmatoidní artritida

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Dosáhnu na biologickou léčbu?

Máte revmatoidní artritidu a toužíte po biologické léčbě? Určitě vás bude zajímat, jaká je její aktuální dostupnost.

Biologická léčba představuje pro řadu pacientů revmatiků vysněný ideál zdravotní péče. Je to nejmodernější léčba a její výsledky jsou velmi dobré, ale je také velmi nákladná, proto je zdravotními pojišťovnami proplácena jen po splnění určitých pravidel. Některá z nich je dobré znát předem.

  1. Rozhodnutí o nasazení biologické léčby je složitý proces, který má řadu kritérií. Až na výjimečné případy není možné jen tak mezi dveřmi pacientovi sdělit, že léčbu dostane. Záleží na formě nemoci, její pokročilosti, prognóze, výsledcích vyšetření krve a řadě dalších faktorů.
  2. U některých forem revmatoidní artritidy je nutné před započetím biologické léčby zkusit nejprve léčbu chemickou. O biologickou je možné totiž zažádat až poté, co se ukáže, že tato léčba nezabírá nebo není dobře snášena.
  3. Biologická léčba se nepodává v běžné ordinaci revmatologa, ale v centrech biologické léčby. Každé centrum má trochu jiné zvyklosti, proto se může stát, že zatímco v jednom vám nemohou nic nabídnout, v jiném se k léčbě dostanete. Stojí za to se proto zeptat na více místech.
  4. I když podle normálních kritérií nemůžete léčbu dostat, a přesto je pravděpodobné, že by vám pomohla (například pokud máte podle magnetické rezonance aktivní nemoc, ale laboratorní výsledky vám kolísají), existuje ještě možnost dostat se do klinické studie. Výzkum biologické léčby stále probíhá a některé projekty nabírají i pacienty, kteří by za standardních podmínek na biologickou léčbu nedosáhli.

Ptejte se, řešení možná existuje

Základem moderní revmatologie je sdílené rozhodnutí o léčbě, které provádí lékař společně s pacientem. Pokud máte zájem o biologickou léčbu, pohovořte si s lékařem o tom, zda je pro vás vhodná. Možná vás k ní může zkusit doporučit, možná vás odkáže na seznam center biologické léčby, případně vám doporučí některé, s kterým má dobré zkušenosti. A třeba ví i o probíhající klinické studii.

Přečtěte si také související článek:
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

(pez)

 

Zdroj:

http://www.revmatologicka-spolecnost.cz

Hodnocení článku:
(143 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Zbavte se podzimních depresí. Budete zdravější!

Současné sychravé počasí a chladné šedavé dny na náladě nikomu nepřidají. Převážná část populace sice zvládá tohle roční období bez větších problémů, ovšem některé jedince doslova deptá.
24. 11. 2012 Revmatoidní artritida
Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Jak pomoci dětem s artritidou, aby zůstaly aktivní?

Děti s juvenilní idiopatickou artritidou trpí bolestmi, otoky a zhoršením hybnosti kloubů. Jedním z příznaků této nemoci bývá také únava. Napovíme, jak malého pacienta podpořit a čím mu vrátit chuť do života.
11. 7. 2017 Revmatoidní artritida
Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Přispějte k vánoční pohodě žen s revmatoidní artritidou

Období svátků, zejména těch vánočních, chceme všichni prožít v pohodě a dobré náladě. To však může být pro ženy trpící revmatoidní artritidou jen stěží dosažitelným cílem. I vy jim ale můžete alespoň částečně pomoci. Zjistěte jak.
27. 12. 2010 Revmatoidní artritida
Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Léčba revmatických onemocnění – čím dříve, tím lépe

Hned poté, co vám stanoví diagnózu revmatického onemocnění, se možná budete bránit zahájení agresivní léčby, když vlastně ještě nemáte až tak vážné potíže. Nebojte se v tom případě uposlechnout rady lékaře, je to pro vaše dobro.
10. 4. 2019 Revmatoidní artritida
Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Systémová sklerodermie aneb Když jde „do tuhého“

Revmatické nemoci jsou závažný zdravotní problém, o tom není sporu. Některé z nich však představují pro svého nositele také břemeno estetické. Patří k nim i systémová sklerodermie.
3. 3. 2017 Revmatoidní artritida