Novinky - revmatoidní artritida

Proč lupénka svědí?

Proč lupénka svědí?

Nepříjemné svědění, které bývá popisováno jako kousavý nebo pálivý pocit, patří mezi nejčastější projevy lupénky a trápí až 90 % pacientů. Co přesně ho způsobuje, jaké faktory ho zhoršují a jak jej řešit?

Lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, jehož typickým projevem jsou zarudlá vyvýšená kožní ložiska se stříbrnými nebo bílými šupinkami, která mohou bolet a svědit. Její první příznaky se mohou objevit kdykoliv, ale nejčastěji jde o období raného dospívání či pozdější věk mezi 40 a 60 lety.

Za svědění může zánět

Buňky naší pokožky se průběžně obnovují. Výměna celé pokožky u běžného člověka trvá průměrně čtyři týdny. U lupénky je ale celý proces mnohem rychlejší a kůže se obnovuje zhruba každé čtyři dny, což zapříčiňuje typické vršení buněk a odlupování kůže, kdy se nové buňky probojovávají k povrchové vrstvě. Tato rychlá výměna navíc způsobuje, že nově vytvořené vrstvy nejsou dostatečně vyzrálé a obsahují zánětlivé buňky.

Imunitní systém při lupénce nesprávně vyvolává zánět v kůži, který způsobuje svědění. Nepříjemné a neodbytné svědění pacienty ponouká ke škrábání, škrábání zase dráždí kůži a prodlužuje dobu hojení. Na to tělo reaguje dalším zhoršením zánětu, což zesiluje svědění a tím se dostáváme do bludného kruhu, kdy každý krok vede ke zhoršení situace.

Svědění a následné škrábání navíc poškozují pokožku a může se do ní snáze dostat infekce.

Samozřejmě, že to takto neplatí u všech. Nejčastěji si na svědění stěžují pacienti s tzv. plakovou lupénkou, kterou charakterizují zmíněná vyvýšená zarudlá ložiska. Míra svědění se liší také podle fáze onemocnění – někteří pacienti při jednom vzplanutí mohou mít silné svědění a při dalším jen velmi mírné. Svědit může i část kůže, na které nejsou ložiska.

Faktory, které zhoršují svědění

Jak vyplývá z předchozích odstavců, svědění při lupénce je věc velmi individuální. Někteří pacienti dokonce uvádějí, že svědící kůže je nejhorší z projevů lupénky, který je budí i v noci nebo jim ruší soustředění. Naštěstí existují metody, jak se nepříjemného a intenzivního pocitu zbavit, což popisujeme níže v článku.

Je dobré znát faktory, které svědění mohou vyvolat nebo zhoršit. Jde o:

  • škrábání, které zvyšuje míru zánětu a tím paradoxně svědění ještě zhoršuje, než aby přinášelo úlevu,

  • stres, který může vyvolat vzplanutí lupénky a s ním související svědění,

  • velmi suché a teplé počasí.

Jak se svěděním bojovat? Variant je hned několik

Základem úspěšného boje se svěděním je vyvarovat se škrábání podrážděné kůže. Samozřejmě se to snadněji říká než dělá, ale opravdu musíte vydržet, abyste si lupénku ještě nezhoršili nebo si nepřivodili infekci. Pomoci může i meditace a relaxace, které snižují hladinu stresu. Zkuste se také rozptýlit oblíbenou činností, která odvede vaši pozornost od nepříjemného svědění.

Vyhýbejte se dlouhému koupání v teplé vodě a zkuste do svého života zařadit spíše krátké a studené nebo vlažné sprchy. Teplá voda ještě více dráždí kůži. Nezapomeňte pokožku po koupeli hydratovat.

Se svěděním vám mohou pomoci i různé přípravky. Pleť si pravidelně promazávejte, aby byla dostatečně zvlhčená. Uklidnit kůži také pomůže, pokud si hydratační krém dáte před aplikací na chvíli do lednice – krásně pak zchladí zanícenou pokožku.

Pokud vás svědění trápí delší dobu nebo příliš a tyto postupy nezabírají, určitě o tom informujte svého kožního lékaře, který vám doporučí vhodné přípravky proti svědění pro lupénkáře.

(jala)

 

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319585

https://www.healthline.com/health/psoriasis-why-does-it-itch

https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/lupenka-vznik-priznaky-a-lecba/

Hodnocení článku:
(1482 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

I s artrózou můžete vyšívat

I s artrózou můžete vyšívat

Přinášíme několik tipů, jak se věnovat hrátkám s jehlou a nití, přestože trpíte revmatem. Stačí několik prostých pomůcek, správná technika a častější přestávky – radosti z vyšívání pak již nestojí nic v cestě!
1. 5. 2012 Revmatoidní artritida
Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Jak poznat nebezpečnou závislost na lécích?

Někteří lidé musejí užívat silné léky proti bolesti. Většinou si na ně nebezpečnou, život ohrožující závislost nevypěstují. Jisté riziko ovšem existuje.
26. 10. 2016 Revmatoidní artritida
Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Ženy s revmatoidní artritidou trpí většími bolestmi než muži

Přestože aktivita revmatoidní artritidy je nejspíše u mužů i žen stejná, trpí ženy mnohem výraznějšími příznaky nemoci. Důvodem je pravděpodobně jejich slabší tělesná konstituce a ztráta svalové hmoty, hlavně ve vyšším věku. To jsou alespoň závěry finské studie.
24. 3. 2009 Revmatoidní artritida
Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Artritické bolesti: pomůže síla magnetů?

Onemocnění pohybového aparátu bývá provázeno bolestí, otoky a omezením hybnosti. Lékaři se snaží nemocným od těchto příznaků ulevit za pomoci řady metod. Jedna z nich, tzv. magnetoterapie, využívá účinků elektromagnetického pole.
3. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Vánoční stromek může pomoci při léčbě artritidy

Umělý vánoční stromeček je poslední dobou možná více populární, ale nyní se objevil poměrně zajímavý důvod, proč dát přednost stromečku živému. Vědci totiž identifikovali skupinu protizánětlivých sloučenin v kůře skotské borovice.
11. 12. 2009 Revmatoidní artritida
Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Nemocnému s artritidou prospívá zájem rodiny

Přestože se v dnešní době čím dál více spoléháme v péči o chronicky nemocné a starší lidi na zdravotní systém, nemocnice, léčebny dlouhodobě nemocných a pečovatelské domy, mnohé nasvědčuje tomu, že tento stav není zdaleka ideální...
4. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Inzerce: