Novinky

Zlomeniny páteře hrozí běchtěrevikům čtyřikrát častěji

Zlomeniny páteře hrozí běchtěrevikům čtyřikrát častěji

Úrazy páteře jsou vždy velmi vážnou záležitostí a mnohem více to pak platí u pacientů s Bechtěrevovou chorobou. Zejména kloubní spojení obratlů jsou v případě těchto nemocných v ohrožení.

Úrazy páteře jsou vždy velmi vážnou záležitostí a mnohem více to pak platí u pacientů s Bechtěrevovou chorobou. Zejména kloubní spojení obratlů jsou v případě těchto nemocných v ohrožení. Postupně totiž dochází k osifikaci kloubních pouzder a vazů a tím k postupnému tuhnutí páteře. Potom i sebemenší pád může způsobit vážná poranění zad.

Nejčastější zlomeniny 

Zlomeniny páteře jsou u pacientů s bechtěrevem 4× častější než u ostatních pacientů. Zároveň při poruše celistvosti páteřního kanálu hrozí komplikace spojené s poškozením míchy. Zajímavé je, že většina úmrtí těchto nemocných není způsobena neurologickými komplikacemi, ale prostým zápalem plic, pro který mají bechtěrevici velké předpoklady. Nejčastějšími místy vzniku zlomenin jsou:

  • krční páteř – fraktury v této oblasti jsou nejběžnější, ale také nejvíce opomíjené, protože pacienti často nedokážou rozlišit bolest zánětlivou od bolesti nově vzniklé zlomeniny a bez zobrazovacích metod bývá úraz nediagnostikován;
  • hrudní a bederní páteř – zde jsou zlomeniny méně časté, ale zpravidla velmi nestabilní a vyžadují chirurgickou léčbu.

Alarmující signály 

Zlomeniny páteře se mohou projevovat širokým spektrem příznaků. K těm typickým patří:

  • ostrá ohraničená bolest v místě zlomeniny;
  • neurologické komplikace při poruše míchy – poruchy hybnosti nebo kožního čití;
  • změna hybnosti páteře – rozsah pohybu se může zvětšit (často krční páteř) nebo zmenšit;
  • tvorba modřiny nad zlomeninou – jde o krvácení při poškození cév;
  • změny na kůži – nad zlomeninou může být pokožka bolestivá, oteklá a červená.

Terapie na míru

Volba léčebného procesu závisí zejména na vážnosti úrazu a na zdravotním stavu pacienta. Bechtěrevova choroba totiž způsobuje i další komplikace, a vše je tak na rozhodnutí ošetřujícího lékaře. Mezi nejčastější možnosti léčby patří prostá náprava zlomeniny a nošení krčního límce či korzetu nebo chirurgická léčba.

Život s bechtěrevem je kromě jiného nepříjemný i kvůli ztuhlosti páteře a její náchylnosti k úrazům. Při každém zranění zad proto raději ihned navštivte svého lékaře, protože neléčená zlomenina může způsobit i smrtelné komplikace.

(holi)

Zdroj: Saad B. Chaudhary et al.: Management of Acute Spinal Fracture in Ankylosing Spondylitis. ISRN Rheumatology
Volume 2011 (2011), Article ID 150484, 9 pages, doi: 10.5402/2011/150484

Hodnocení článku:
(1628 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: