Novinky

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

5 tipů, jak si i s bechtěrevem užít léto!

S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme vám několik rad a tipů, jak si léto užít i s touto chorobou.

Bechtěrevova choroba. Diagnóza, při jejímž vyslovení si mnoho lidí přestaví, že jejich normální život končí a že již nikdy nebudou moci dělat stejné věci jako dřív a jejich život se bude od života zdravých lidí velice lišit. Není to ale pravda. I bechtěrevik si může užít léto (téměř) stejně jako ostatní.

Když obratle srůstají

S přicházejícím létem a stoupající rtutí teploměru může někdy naopak klesat nálada bechtěreviků k bodu mrazu. Bojí se totiž, že v tomto ročním období nebudou moci dělat stejné věci jako ostatní. Přinášíme několik rad, jak si léto užít i s touto chorobou.

Tipy na léto:

  • Cestujte – Mnoho bechtěreviků mívá například obavy z dlouhého cestování, protože jim dlouhé sezení v letadle nebo vlaku nedělá dobře. Zde je však rada snadná. Nemocným zádům lze ulevit tak, že se člověk několikrát během cesty projde a protáhne. Ideální je zhruba pětiminutová procházka po dopravním prostředku po každých zhruba 60–90 minutách jízdy či letu. Tuto procházku lze například spojit s „výletem“ na toaletu. Protažení nejen uleví zádům, ale předejde se jím i bolestem po příjezdu do cílové destinace.
  • Seďte správně – Důležité je i sezení během cesty. Bechtěrevik by se měl snažit držet trup vzpřímeně s oběma chodidly na zemi. Opět se tím zamezí vzniku bolesti. Pokud už však záda bolí, je pomoc jednoduchá – buď opět protažení, nebo pokud jsou bolesti opravdu velké, užití předepsaného léku proti bolesti.
  • Nezapomeňte si léky – S léky proti bolesti souvisí i důležité upozornění. Před odjezdem na dovolenou si nezapomeňte zkontrolovat, zda máte dostatek všech léků, které pravidelně užíváte. Pokud vám některý dochází, neváhejte si ho od svého ošetřujícího lékaře nechat předepsat.
  • Cvičte – Mezi sportovní aktivity, které může každý bechtěrevik vykonávat, patří beze sporu chůze a turistika obecně. Protože se jedná o aerobní cvičení, nejen že při něm zhubnete, ale hlavně posílíte i svou fyzickou kondici a svaly. Zejména posílení zádových svalů je pak důležité v prevenci bolestí. Důraz klaďte především na volbu správné obuvi.
  • Nepřepínejte se – Každý člověk má své limity a není dobré je přeceňovat. Proto dělejte vše především podle aktuální nálady a zdravotního stavu. Jen tak si léto opravdu užijete podle svých představ (a také možností).
(kam)

Zdroje:

  • For People Living with AS: Fun in the Summertime
Hodnocení článku:
(1041 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: