Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
Kouření prostě škodí
Že jsou na tom kuřáci s Bechtěrevovou nemocí většinou hůře než jejich nekouřící spolupacienti, je známo již delší dobu. Nejde o překvapivé zjištění – není snad orgán v těle, který by jedovaté látky z modrého dýmu nepoškozovaly. Navíc se již déle ví, že kouření zhoršuje průběh většiny onemocnění autoimunního okruhu. Autoři nové studie se však zaměřili na následky kouření ve vztahu k časnému stadiu Bechtěrevovy choroby. Došli přitom k důležitým zjištěním.
Rychlejší nástup i průběh nemoci
Ukázalo se, že u kuřáků se objevují bolesti zad podmíněné zánětlivým procesem v průměru o rok a půl dříve než u nekuřáků.
Kuřáci měli významně vyšší skóre aktivity choroby, průměrně o půl bodu z deseti. Tomu odpovídalo i horší skóre, které hodnotí omezení v běžných denních aktivitách – kouřící pacienti měli přibližně o 4 % horší výsledky než ti nekouřící.
Při vyšetření magnetickou rezonancí dopadly hůře klouby vyznavačů cigaret – zánětlivé změny na skloubení křížové kosti a pánve byly přítomny více než 1,5násobně častěji než u nekuřáků, mezi páteřními obratli dokonce 2x častěji.
Takzvané radiologické postižení, které vyjadřuje míru ztuhlosti páteře vlivem kostnatění vazů, se vyskytlo u kuřáků v počátečním stadiu Bechtěrevovy nemoci častěji. To je závažné zjištění, protože v počátečním stadiu nebývají změny ve smyslu kostní přestavby ještě příliš vyjádřené.
Přestat? Nikdy není pozdě
Ve světle nových poznatků by měli lékaři všem nemocným s touto donedávna jen omezeně léčitelnou nemocí doporučit, aby přestali kouřit. Kdo ankylozující spondylitidou trpí a skončí s tabákem, má šanci zpomalit průběh svého onemocnění.
Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...
Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.