Novinky

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.

Kouření prostě škodí

Že jsou na tom kuřáci s Bechtěrevovou nemocí většinou hůře než jejich nekouřící spolupacienti, je známo již delší dobu. Nejde o překvapivé zjištění – není snad orgán v těle, který by jedovaté látky z modrého dýmu nepoškozovaly. Navíc se již déle ví, že kouření zhoršuje průběh většiny onemocnění autoimunního okruhu. Autoři nové studie se však zaměřili na následky kouření ve vztahu k časnému stadiu Bechtěrevovy choroby. Došli přitom k důležitým zjištěním.

Rychlejší nástup i průběh nemoci

  • Ukázalo se, že u kuřáků se objevují bolesti zad podmíněné zánětlivým procesem v průměru o rok a půl dříve než u nekuřáků.
  • Kuřáci měli významně vyšší skóre aktivity choroby, průměrně o půl bodu z deseti. Tomu odpovídalo i horší skóre, které hodnotí omezení v běžných denních aktivitách – kouřící pacienti měli přibližně o 4 % horší výsledky než ti nekouřící.
  • Při vyšetření magnetickou rezonancí dopadly hůře klouby vyznavačů cigaret – zánětlivé změny na skloubení křížové kosti a pánve byly přítomny více než 1,5násobně častěji než u nekuřáků, mezi páteřními obratli dokonce 2x častěji.
  • Takzvané radiologické postižení, které vyjadřuje míru ztuhlosti páteře vlivem kostnatění vazů, se vyskytlo u kuřáků v počátečním stadiu Bechtěrevovy nemoci častěji. To je závažné zjištění, protože v počátečním stadiu nebývají změny ve smyslu kostní přestavby ještě příliš vyjádřené.

Přestat? Nikdy není pozdě

Ve světle nových poznatků by měli lékaři všem nemocným s touto donedávna jen omezeně léčitelnou nemocí doporučit, aby přestali kouřit. Kdo ankylozující spondylitidou trpí a skončí s tabákem, má šanci zpomalit průběh svého onemocnění.

(jav)

Zdroj: www.bechterew.de

Hodnocení článku:
(1921 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Zlikvidujte zánět kloubů správným jídlem

Velké množství závažných nemocí má společného jmenovatele – zánět. Ten velmi často postihuje klouby a způsobuje tak artritidu. Bojovat s ním lze mnoha způsoby. Jedním z nich je i změna jídelníčku.
10. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

U Bechtěrevovy nemoci na spánku záleží

Každý člověk stráví přibližně třetinu života v posteli. Lidé s Bechtěrevovou nemocí často i více – jejich onemocnění se totiž běžně projevuje zvýšenou únavností.
1. 4. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: