Novinky

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Zimní aktivity obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Důležité je proto kvalitní vybavení a ochranné pomůcky. Jak se co nejlépe připravit?

Během posledních desetiletí mluví odborníci často o tom, že fyzická nečinnost vede k mnoha chronickým onemocněním, která často souvisejí s nadváhou až obezitou. Na druhou stranu vzniká následkem sportování spousta zranění. Pokud vás trápí nějaké revmatické onemocnění, hledejte kompromis. Při výběru sportu vždy mějte na paměti svůj věk, zdravotní stav i případná rizika. Důležité je zvážit také náklady na vybavení, včetně ochranných pomůcek.

Od hokeje po horskou turistiku

Každému zájemci o zimní sporty se nabízí celá řada možností. Může si vybírat ze široké škály individuálních nebo kolektivních (týmových) aktivit, ke kterým patří například:

  • hokej,
  • lyžování,
  • běžkování,
  • bruslení,
  • snowboarding,
  • zimní pěší turistika.

Na vybavení nešetřete 

Při výběru sportovního vybavení je rozumné kupovat zboží vyšší kvality. Levnější výrobky nemusí být odolné a mohly by selhat v situacích, kdy na nich závisí zdraví či život uživatele. Vše by mělo správně sedět, zajišťovat patřičné pohodlí a hlavně bezpečnost. Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo můžete vsadit na zkušené prodejce v obchodě. Ujistěte se, že vybavení kupujete od renomovaných výrobců.

Utajený problém 

Většina jedinců, kteří se objednají ke konzultaci na klinikách sportovního lékařství, jsou mladí a zdraví sportovci s poraněními souvisejícími s provozováním konkrétního sportu. Mohou však trpět nemocemi, o kterých doposud nevěděli. Některé revmatické choroby totiž začínají nenápadně a dokážou napodobovat zranění související se sportem. Například bolest a ztuhlost v dolní části zad může u mladých mužů patřit k prvním příznakům ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy nemoci). Vzhledem k tomu, že revmatická onemocnění často postihují pohybové ústrojí, mohou se „tvářit“ jako úrazové stavy. Proto je při jakýchkoliv dlouhotrvajících potížích namístě navštívit odborníka.

Osoby trpící některou z revmatických chorob by se rozhodně neměly sportování vyhýbat. Po poradě s lékařem jim může provozování vhodného typu sportu naopak velmi prospět.

(hah)

Zdroje:

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=1431

http://www.schriever.af.mil/News/Commentaries/Display/Article/279527/winter-sports-choosing-the-right-equipment-key-to-safety/

https://myhealth.alberta.ca/Alberta/Pages/winter-sport-and-recreation-safety-overview.aspx

https://www.nature.com/articles/nrrheum.2017.75

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937522

Hodnocení článku:
(1582 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.
28. 11. 2020 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.
19. 12. 2019 Bechtěrevova nemoc
Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Sport s bechtěrevem? Ano, ale opatrně!

Máte Bechtěrevovu nemoc a bojíte se úrazu při sportování? To se bojíte správně. Na druhou stranu šetrný pohyb potřebujete víc než kdokoli jiný. Takže buďte aktivní, ale dávejte na sebe pozor. Poradíme vám, jak na to.
26. 2. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: