Novinky

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces. Přitom i tady platí jako u každé jiné nemoci, že čím dříve se na problém přijde, tím lépe. Další potíž spočívá v nepředvídatelnosti postupu choroby. Možná ale již odborníci našli řešení. 

Našli se ukazatelé 

Vědci si lámali hlavu, jak u pacientů předpovědět průběh bechtěreva, jak poznat, zda se bude onemocnění zhoršovat rychle, nebo nikoli. Vše nasvědčuje tomu, že na to již přišli – nedávná německá studie tvrdí, že závažnost budoucího postupu onemocnění budou odhalovat tzv. biomarkery. Jsou to látky, které můžeme stanovit z krve. Je to podobné, jako když se zjišťuje výše cholesterolu ve vaší krvi. Ovšem v případě Bechtěrevovy choroby je těchto biomarkerů více a mají mnohem složitější názvy. Lze si je představit jako takové "červeně blikající kontrolky", které pro lékaře znamenají: pacienta je třeba léčit, je v riziku.   

Odhalená budoucnost 

Bechtěrevova choroba je zánětlivé chronické onemocnění, které postihuje vazy páteře. Jednoduše řečeno dochází k tomu, že v postiženém místě se do pružných měkkých tkání ukládá vápník a vznikají srůsty – těm se odborně říká syndesmofyty. Ve výše zmíněné německé studii šlo právě o tyto syndesmofyty. Co se zjistilo?

  • Veliká skupina pacientů s těmito srůsty byla sledována dva roky.
  • U některých se po této době vytvořily další nové srůsty, u jiných nikoli.
  • Varováním byly právě biomarkery – u pacientů, kteří měli ve výsledku horší průběh nemoci, byly na začátku studie některé z nich zvýšeny. 
  • Jsou to tedy právě tyto sloučeniny obsažené v krvi, které by mohly v brzké době předpovídat míru postižení páteře.

Proč je to důležité?

Vědět dopředu, u kterého pacienta dojde ke zhoršení, je velmi důležité pro vašeho lékaře, ale především pro vás. Když odborník bude vědět, že jste tzv. v riziku, nic nezanedbá a použije všechnu dostupnou léčbu, aby vám prospěl. To, že dnes můžeme sledovat tyto biomarkery, může navíc také v budoucnu významně pomoci s rozvojem nové terapie.

(dak)

Zdroj: autoimmunityblog.wordpress.com

Hodnocení článku:
(2329 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Bechtěrevici trpí častěji syndromem spánkové apnoe

Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
30. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.
3. 7. 2017 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

I přes Bechtěrevovou chorobu se můžete stát maminkou

Důležité je ale těhotenství naplánovat a dopředu upravit léčbu. Podstatně tak zvýšíte šanci na bezproblémové prožití toto krásného období. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida (SA) je chronické onemocnění, které postihuje především klouby páteře a sakroiliakální skloubení spojující kost křížovou a kosti pánevní.
15. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: