Budí vás nad ránem bolest zad? Návštěvu lékaře neodkládejte!
4. 6. 2015
Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
Většina z nás alespoň jednou v životě pocítila bolest zad. Ne vždy jde ale pouze o důsledek sedavého zaměstnání či špatného držení těla. Bolest v dolní části zad totiž bývá i jedním z prvních příznaků závažné Bechtěrevovy choroby.
Na rozdíl od běžněji se vyskytujících bolestí zad se potíže při Bechtěrevově chorobě zhoršují v období klidu. Nejintenzivnější bývá bolest po ránu při vstávání a není výjimkou, že dotyčného nad ránem probudí ze spánku. Rozcvičení naopak problémy zmírní. V případě, že za bolestmi zad stojí vyhřezlá ploténka či degenerativní změny na páteři, bývá situace opačná. Tělesná námaha vše často jen zvýrazní, v klidu potíže spíše ustupují.
Když si stěžuje mládí
Zatímco běžné bolesti zad se vyskytují spíše u starších osob, pro Bechtěrevovu chorobu je typický rozvoj prvních příznaků v období adolescence či časné dospělosti. Problémy se zády bez zjevné příčiny, které se vyskytnou u takto mladého člověka, by proto měly být vždy vyšetřeny odborníkem. Pokud jsou lokalizovány v oblasti spojení pánve a kosti křížové a jestliže bolest doprovází pocit ztuhlosti, může se jednat právě o bechtěreva.
Co naznačuje problém
Mezi varovné příznaky, které upozorňují na přítomnost Bechtěrevovy choroby, patří:
plíživě se rozvíjející bolest v dolní části zad,
začátek obtíží ve věku nižším než 40 let,
zmírnění bolesti po rozcvičení,
žádné zlepšení v klidu,
potíže přicházející ve druhé polovině noci.
Pro úspěšnou léčbu je nezbytné včasné odhalení nemoci. Jen svědomitě prováděné každodenní cvičení v kombinaci s odborně vedenou rehabilitací a léčbou může významně zpomalit průběh onemocnění. Proto je důležité nepodceňovat počáteční příznaky a včas podstoupit patřičná vyšetření.
Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
Úrazy páteře jsou vždy velmi vážnou záležitostí a mnohem více to pak platí u pacientů s Bechtěrevovou chorobou. Zejména kloubní spojení obratlů jsou v případě těchto nemocných v ohrožení.
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.