Novinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.

Bylinky, které vyčistí tělo a zmírní bolest

Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Tyto byliny pomáhají v detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Řada z nich má také analgetické vlastnosti.

Možnosti využití rostlinek v domácím prostředí

Bylinky lze využít mnoha způsoby – používají se čerstvé nebo usušené rostliny, ze kterých se obvykle připravuje odvar či nálev, nebo éterické oleje, které se používají pro přípravu koupelí a masáží.

  • Obklady: Sušené nebo čerstvé bylinky dejte do vody, přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a přikládejte na postiženou oblast. Ponechte na místě asi dvě hodiny. Aby byl účinek silnější, můžete bolestivé místo obvázat fólií, obklad tak zůstane delší dobu horký.
  • Koupele: Jsou ideální nejen pro relaxaci, ale také pro zmírnění revmatických bolestí. Do napuštěné vany nakapejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje a promíchejte. Ve vaně byste měli zůstat aspoň 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla a měl správný účinek. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice nebo z tužebníku jilmového.
  • Masáže: Do základního oleje (například slunečnicového nebo šípkového) přidejte určitý poměr rostlinných éterických olejů. Pamatujte si, že 30 kapek odpovídá objemu asi 1 ml. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti.
  • Čaje: Z bylinek lze připravit i čaje, které se obvykle pijí 3× denně. Například čaj z vrbové kůry (1–2 lžičky dubové kůry vaříme 10 minut) nebo čaj z šípku. Šípky podstatně snižují nutnost užívání léků proti bolesti, pokud je užíváte jako doplněk.

(aši)

Zdroj: http://www.steadyhealth.com/about/herbs_for_rheumatism, http://www.suite101.com/content/herbal-remedies-for-arthritis-and-rheumatism-a292050

Hodnocení článku:
(2531 hodnocení - 3,9 z 5)

Další doporučené články

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická léčba není vhodná pro všechny. Lékaři vědí proč

Biologická neboli také cílená léčba nabízí v poslední době nečekané možnosti při léčbě řady onemocnění, která nelze zdolat klasickými medikamenty: nádorovými onemocněními počínaje přes střevní onemocnění a revmatickými nemocemi konče...
20. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: