Novinky

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.

Kromě nejbližšího okolí a rodinných příslušníků pak samozřejmě pro samotného nemocného člověka. A právě s psychikou se dá dobře pracovat tak, aby byl nemocný v dobré duševní kondici.

Příklady táhnou

Dnes je poněkud v módě zdůrazňovat, že psychický stav nemocného člověka má velký vliv na průběh chronických onemocnění. Avšak i odborníci a zkušení lékaři, jimž prošla rukama celá řada pacientů, vám tuto „otřepanou“ frázi většinou potvrdí. Dobrý psychický stav má příznivý vliv nejen na průběh Bechtěrevovy choroby, ale také například na průběh nádorových onemocnění.

Tváří v tvář vážným diagnózám a každodenním těžkostem samozřejmě není lehké zachovat si klidnou mysl, usměvavou tvář a aktivní přístup k životu. Proto také tolik potřebujeme příklady aktivních pacientů – silných lidí, kteří nerezignovali a dnes vědí, že žít plnohodnotný život je možné i s těžkou nemocí.

Takovým příkladem je i paní Vladimíra Všetečková, které byla diagnóza Bechtěrevovy nemoci sdělena až po 25 letech bolestí a které také zpočátku nebylo právě „do skoku“. Dnes se aktivně věnuje cykloturistice, na kole procestovala řadu zemí a výpravy, při kterých nezřídka ujede i 80 kilometrů denně, jí pomáhají cítit se lépe po fyzické i psychické stránce.

Pomoc rodiny a přátel je nezbytná

Kvalitní mezilidské vztahy jsou důležité pro každého člověka v každé životní etapě, avšak při chronickém onemocnění je podpora našich nejbližších zvláště důležitá.

Platí, že energie věnovaná budování rodinných a přátelských vazeb není nikdy ztracená a nikdy není pozdě začít budovat nové kontakty či se začlenit do skupiny lidí, které spojuje společný zájem. Takovou možnost nabízejí i různá pacientská sdružení, jako je například Klub bechtěreviků a jeho regionální skupiny, které fungují v několika českých městech.

Na otázku, zda a jak přesně dokáže psychika člověka ovlivnit průběh těžké nemoci, zatím lékaři ani vědci nedokážou odpovědět. Přesto nemůže být pochyb o tom, že umění radovat se ze života i v nemoci a těžkostech prospěje každému pacientovi i celému jeho okolí.

(vek)

Zdroje: www.vladkaamartin.cz
www.chytrazena.cz/zdravi/nemoci
www.hledamzdravi.cz/clanek

Hodnocení článku:
(1289 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
22. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: