Novinky

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.

Kromě nejbližšího okolí a rodinných příslušníků pak samozřejmě pro samotného nemocného člověka. A právě s psychikou se dá dobře pracovat tak, aby byl nemocný v dobré duševní kondici.

Příklady táhnou

Dnes je poněkud v módě zdůrazňovat, že psychický stav nemocného člověka má velký vliv na průběh chronických onemocnění. Avšak i odborníci a zkušení lékaři, jimž prošla rukama celá řada pacientů, vám tuto „otřepanou“ frázi většinou potvrdí. Dobrý psychický stav má příznivý vliv nejen na průběh Bechtěrevovy choroby, ale také například na průběh nádorových onemocnění.

Tváří v tvář vážným diagnózám a každodenním těžkostem samozřejmě není lehké zachovat si klidnou mysl, usměvavou tvář a aktivní přístup k životu. Proto také tolik potřebujeme příklady aktivních pacientů – silných lidí, kteří nerezignovali a dnes vědí, že žít plnohodnotný život je možné i s těžkou nemocí.

Takovým příkladem je i paní Vladimíra Všetečková, které byla diagnóza Bechtěrevovy nemoci sdělena až po 25 letech bolestí a které také zpočátku nebylo právě „do skoku“. Dnes se aktivně věnuje cykloturistice, na kole procestovala řadu zemí a výpravy, při kterých nezřídka ujede i 80 kilometrů denně, jí pomáhají cítit se lépe po fyzické i psychické stránce.

Pomoc rodiny a přátel je nezbytná

Kvalitní mezilidské vztahy jsou důležité pro každého člověka v každé životní etapě, avšak při chronickém onemocnění je podpora našich nejbližších zvláště důležitá.

Platí, že energie věnovaná budování rodinných a přátelských vazeb není nikdy ztracená a nikdy není pozdě začít budovat nové kontakty či se začlenit do skupiny lidí, které spojuje společný zájem. Takovou možnost nabízejí i různá pacientská sdružení, jako je například Klub bechtěreviků a jeho regionální skupiny, které fungují v několika českých městech.

Na otázku, zda a jak přesně dokáže psychika člověka ovlivnit průběh těžké nemoci, zatím lékaři ani vědci nedokážou odpovědět. Přesto nemůže být pochyb o tom, že umění radovat se ze života i v nemoci a těžkostech prospěje každému pacientovi i celému jeho okolí.

(vek)

Zdroje: www.vladkaamartin.cz
www.chytrazena.cz/zdravi/nemoci
www.hledamzdravi.cz/clanek

Hodnocení článku:
(1567 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Závislost na opalování může i zabít

Závislost na opalování může i zabít

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of American Academy of Dermatology přibližně 20 procent z žen mezi 18 až 29 roky věku navštěvuje solária. Dermatologové na Loyola University věří, že závislost na opalování je legitimní zdravotní problém. Seznamte se s tanorexií.
26. 7. 2010 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: