Novinky

S Bechtěrevovou chorobou bojují i vrcholoví sportovci

S Bechtěrevovou chorobou bojují i vrcholoví sportovci

A není jich málo. Někteří rezignují, ale většina se se svým osudem statečně popere. Mnoho jich také začne pomáhat i svým spolupacientům.

A není jich málo. Někteří rezignují, ale většina se se svým osudem statečně popere. Mnoho jich také začne pomáhat i svým spolupacientům.

Bojovník ve sportu i v nemoci

Rico Brogna byl úspěšným hráčem nejvyšší profesionální americké baseballové ligy, když mu byla v roce 1991, tedy v 21 letech, diagnostikována Bechtěrevova choroba. I s vážnou nemocí pokračoval v profesionální hře až do roku 2000, kdy kariéru ukončil. Miláčkem fanoušků i médií se stal nejen pro svoji statečnost, s jakou se chorobě postavil, ale také pro svůj morální kredit a charakter: "Ve hře plné sobectví a arogance je Brogna jako příjemná oáza," napsal mimo jiné tisk. Namísto toho, aby rezignoval nebo žil do konce života ze zašlé slávy, zůstal ve vrcholovém sportu, začal se věnovat osvětě a shánět peníze na podporu výzkumu a léčby tohoto onemocnění.

Ti druzí

Kromě Brogny jsou známy případy i dalších vrcholových sportovců, kterým byla Bechtěrevova nemoc diagnostikována:

  • profesionální golfista Ian Woosnam,
  • hráč kulečníku Chris Small – toho nemoc přiměla ukončit kariéru,
  • Ellyn Robinson, profesionální vzpěračka – mimo jiné obhájila doktorský titul v oboru tělovýchovy.

Dokazovat zdánlivě nemožné

Rico Brogna se po své diagnóze začal věnovat charitě a v letech 1997 až 2001 byl například mluvčím Americké asociace pro spondylitidu. Věta, kterou Brogna kdysi komentoval svou sportovní i charitativní činnost, pak může sloužit jako moto všem lidem, kteří se celý život musí potýkat s vážným onemocněním: "Doufám, že mohu být inspirací pro ostatní, aby dělali věci, o kterých si mysleli, že s Bechtěrevovou nemocí dělat nemohou. Naučte se zkoušet to, o čem jste si mysleli, že je nemožné – a můžete dosáhnout velkých věcí."

(vek)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1507 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Pojďte s námi na procházku

Pojďte s námi na procházku

Chůze přináší osobám se spondylartritidou nejen úlevu od bolesti, ale celkově prospívá jejich zdraví. Nejlepší je s ní ale začínat po malých krůčcích.
31. 5. 2019 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Když se vzbouří vlastní imunita

Když se vzbouří vlastní imunita

Pro náš organismus je nesmírně důležitá správná a vyrovnaná funkce imunitního systému. Jeho základní činností je rozpoznání škodlivého od neškodného, cizího od vlastního. Někdy ale může začít tělo bojovat proti vlastním buňkám. A vzniká autoimunitní onemocnění, třeba „bechtěrev“…
16. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
30. 11. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Bechtěrevici, odhoďte zbytečnou zátěž!

Nadbytečné kilogramy trápí až třetinu dospělé české populace. Je to časovaná bomba nejen pro společenský život, ale i pro naše zdraví. K obezitě se totiž obvykle přidávají další nemoci, jako je cukrovka, nemoci srdce a cév, a dokonce i rakovina.
1. 2. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: