Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí
31. 5. 2010
Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. Úspěch léčby revmatických nemocí jde tedy ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.
Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. I když to není na první pohled patrné, úspěch léčby revmatických nemocí jde ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.
Revmatické nemoci škodí dásním, nemocné dásně škodí revmatickým nemocem
Hlavně zánětlivé onemocnění periodontu (vazivová tkáň upevňující zub v zubním lůžku) – periodontitida – je často spojeno s chronickými systémovými nemocemi, jako jsou revmatická onemocnění. Vzniká přechodem zánětu z kořenového kanálku zubu do okolních tkání kořene. Řešením je zaplnění kořene kořenovou výplní nebo dostavba zubu.
Klinické výzkumy rovněž prokázaly, že pacienti s revmatoidní artritidou a podobnými nemocemi trpí daleko častěji onemocněním dásní. Existují i důkazy, že nemoci dásní a periodontu mohou být hlavní příčinou vzniku revmatického onemocnění!
S revmatickým onemocněním bojujte nejen léky, ale i ústní hygienou a zubařem
V současnosti trpí různými formami zubních zánětů 74 % mladších dospělých a 88 % těch starších. Pacienty s revmatoidní artritidou nebo jinou chronickou revmatickou nemocí pak v důsledku takového zánětu trápí bolesti čelistního kloubu. K jejich špatné ústní hygieně navíc přispívá i to, že trpí špatnou pohyblivostí kloubů prstů, a proto nemohou se zubním kartáčkem provádět všechny pohyby nutné k dokonalému vyčištění zubů.
Pomoci vám může:
elektrický kartáček,
zubní nit nebo čím dál populárnější mezizubní kartáčky,
ústní voda,
pravidelné zubní prohlídky,
profesionální čištění zubů alespoň jednou za půl roku.
Upozorněte zubního lékaře:
že trpíte revmatickým onemocněním,
při trvalém krvácení z dásní,
při změnách na dásních,
při ztrátě zubu nebo jeho vyklání.
Ústní hygiena je zkrátka zásadní pro zdravé dásně bez parodontózy a zubního kazu. Bez zdravých zubů a dásní je pak léčba revmatického onemocnění svízelná a mnohdy nepříliš úspěšná.
Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
Syndrom spánkové apnoe se při základním onemocnění bechtěrevem objevuje v porovnání se zbytkem populace častěji. Proto je pravděpodobné, že jste se s tímto termínem již setkali. Jedná se o poruchu charakterizovanou pauzami v dýchání během spánku...
Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...