Novinky

Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí

Zdravé zuby a dásně jsou podmínkou úspěšné léčby revmatických nemocí

Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. Úspěch léčby revmatických nemocí jde tedy ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.

Ústní hygiena a prevence onemocnění zubů je jednou z podmínek úspěšné léčby revmatických onemocnění. Proto takové léčbě často předchází návštěva zubního lékaře. I když to není na první pohled patrné, úspěch léčby revmatických nemocí jde ruku v ruce se zdravými zuby a dásněmi.

Revmatické nemoci škodí dásním, nemocné dásně škodí revmatickým nemocem

Hlavně zánětlivé onemocnění periodontu (vazivová tkáň upevňující zub v zubním lůžku) – periodontitida – je často spojeno s chronickými systémovými nemocemi, jako jsou revmatická onemocnění. Vzniká přechodem zánětu z kořenového kanálku zubu do okolních tkání kořene. Řešením je zaplnění kořene kořenovou výplní nebo dostavba zubu.

Klinické výzkumy rovněž prokázaly, že pacienti s revmatoidní artritidou a podobnými nemocemi trpí daleko častěji onemocněním dásní. Existují i důkazy, že nemoci dásní a periodontu mohou být hlavní příčinou vzniku revmatického onemocnění!

S revmatickým onemocněním bojujte nejen léky, ale i ústní hygienou a zubařem

V současnosti trpí různými formami zubních zánětů 74 % mladších dospělých a 88 % těch starších. Pacienty s revmatoidní artritidou nebo jinou chronickou revmatickou nemocí pak v důsledku takového zánětu trápí bolesti čelistního kloubu. K jejich špatné ústní hygieně navíc přispívá i to, že trpí špatnou pohyblivostí kloubů prstů, a proto nemohou se zubním kartáčkem provádět všechny pohyby nutné k dokonalému vyčištění zubů.

Pomoci vám může:

  • elektrický kartáček,
  • zubní nit nebo čím dál populárnější mezizubní kartáčky,
  • ústní voda,
  • pravidelné zubní prohlídky,
  • profesionální čištění zubů alespoň jednou za půl roku.

Upozorněte zubního lékaře:

  • že trpíte revmatickým onemocněním,
  • při trvalém krvácení z dásní,
  • při změnách na dásních,
  • při ztrátě zubu nebo jeho vyklání.
Ústní hygiena je zkrátka zásadní pro zdravé dásně bez parodontózy a zubního kazu. Bez zdravých zubů a dásní je pak léčba revmatického onemocnění svízelná a mnohdy nepříliš úspěšná.

(ercp)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1573 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Skalpelem na bechtěreva aneb Kdy je nutná operace

Většina pacientů trpících Bechtěrevovou chorobou operační zákrok nevyžaduje. V některých případech ale nelze volit jinak než se obrátit o pomoc na chirurgii. I když se nikomu dobrovolně „pod kudlu“ nechce, šikovné ruce operatérů dokážou často až zázračně bolavým zádům ulevit.
4. 4. 2014 Bechtěrevova nemoc
Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: