Novinky

Bude neurokognitivní terapie novou nadějí pro bechtěreviky?

Bude neurokognitivní terapie novou nadějí pro bechtěreviky?

Nová metoda se nazývá neurokognitivní terapie. Vychází z vnímání vlastních pocitů a zážitků a jejich spojitostí se strukturami v mozku.

Bechtěrevova nemoc zpravidla provází pacienty celoživotně. V léčbě nemoci je nutné vytrvat, léky však dokážou postup nemoci zatím pouze pozastavit a zabránit vzniku dalších poškození. Na obzoru se ale možná rýsuje několik dalších možností…

Prosím vyladit!

Výzkum nových léčebných metod, které by mohly vyřešit Bechtěrevovu nemoc, stále probíhá. Revoluční metodou je například biologická léčba, která pacientům přináší výraznou úlevu. Němečtí lékaři a psychologové se ale pokoušejí pracovat i s psychikou nemocných. Věří, že je možné "přeprogramovat" imunitní systém tak, aby zanechal agresivního poškozování vlastních tkání, jak tomu u Bechtěrevovy choroby i u dalších revmatických chorob je.

Psycho-neuro-imunologie v akci

  • Neurokognitivní léčbu podstupuje pacient pod vedením psychologa na sezeních, která trvají 100 minut a pravidelně se opakují.
  • Podle zakladatele této metody profesora Wüsta mohou být vhodnými kandidáty pro tuto terapii až tři čtvrtiny bechtěreviků.
  • Lepších výsledků dosahují mladší pacienti, u kterých nemoc netrvá tak dlouho – u nich je třeba 40 až 50 sezení, aby bylo dosaženo zlepšení nemoci, u starších lidí jde o ještě větší množství.

Jak léčba probíhá

Terapie probíhá ve třech fázích:

  • V první fázi si pacient cvičí vnímání tělesných struktur a snaží se představit si, kde leží místo v mozku zodpovědné za agresivní odpověď imunitního systému.
  • Ve druhé části se bechtěrevik pokouší pomocí vizualizace toto místo ovlivnit a „přesvědčit“ jej, aby s nervovým systémem zase bezchybně spolupracovalo.
  • Ve třetí fázi jde o to, nalézt místa ovlivněná primárním centrem a zajistit, aby jak spoje v nervovém systému, tak i imunitní děje v těle fungovaly jako ve zdravém organismu.

Slibné výsledky

Ačkoli tato metoda příliš nezapadá do medicínského ani psychologického konceptu, zdá se, že funguje. Profesor Wüst již má řadu spokojených pacientů a úspěšnost metody je nyní ověřována studiemi. Otázkou je, zda dojde k širšímu rozšíření neurokognitivní terapie a budou moci být s její pomocí léčeni i naši pacienti.

(hak)

Zdroje:
www.bechterew.de

Hodnocení článku:
(1357 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Vyzrajte na bolesti zad

Vyzrajte na bolesti zad

Bolesti zad trápí stále častěji velkou část lidí. Mohou být způsobeny úrazem, špatným držení těla nebo třeba Bechtěrevovou chorobou. Následující tipy vám poradí, jak si od bolesti zad ulevit.
23. 2. 2009 Bechtěrevova nemoc
Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Čtyři rady, jak se ve městě vyhnout znečištěnému ovzduší

Žijete aktivně a pravidelně si dopřejete lehkou fyzickou aktivitu? To je zcela v pořádku. Zkuste se ale také vyhnout znečistěnému ovzduší. A není nutné vyrážet přímo do přírody. Smog působí v létě více potíží, než si uvědomujeme. Cvičení, smog a horko společně totiž organismus velmi zatěžují.
30. 8. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...
18. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Bolí vás záda? Možná jde o závažného „bechtěreva“

Pokud vás již léta trápí „bolavá záda“ a je to čím dál horší, zpozorněte! Plíživý nástup Bechtěrevovy choroby a ne příliš dobré povědomí o ní mají často za následek velmi pozdní stanovení diagnózy. Poradíme, jak rozpoznat již počáteční příznaky této nemoci.
1. 10. 2013 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Bechtěrevova choroba: Cílená léčba versus konvenční terapie

Ačkoli Bechtěrevova choroba patří mezi nemoci, které není možné zcela vyléčit, v současné době naštěstí existuje celá řada možností, jak lze k její léčbě přistupovat. Důležitou terapeutickou variantou jsou i (biologické) léčivé přípravky s cíleným účinkem.
25. 4. 2021 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: