Novinky

Bude neurokognitivní terapie novou nadějí pro bechtěreviky?

Bude neurokognitivní terapie novou nadějí pro bechtěreviky?

Nová metoda se nazývá neurokognitivní terapie. Vychází z vnímání vlastních pocitů a zážitků a jejich spojitostí se strukturami v mozku.

Bechtěrevova nemoc zpravidla provází pacienty celoživotně. V léčbě nemoci je nutné vytrvat, léky však dokážou postup nemoci zatím pouze pozastavit a zabránit vzniku dalších poškození. Na obzoru se ale možná rýsuje několik dalších možností…

Prosím vyladit!

Výzkum nových léčebných metod, které by mohly vyřešit Bechtěrevovu nemoc, stále probíhá. Revoluční metodou je například biologická léčba, která pacientům přináší výraznou úlevu. Němečtí lékaři a psychologové se ale pokoušejí pracovat i s psychikou nemocných. Věří, že je možné "přeprogramovat" imunitní systém tak, aby zanechal agresivního poškozování vlastních tkání, jak tomu u Bechtěrevovy choroby i u dalších revmatických chorob je.

Psycho-neuro-imunologie v akci

  • Neurokognitivní léčbu podstupuje pacient pod vedením psychologa na sezeních, která trvají 100 minut a pravidelně se opakují.
  • Podle zakladatele této metody profesora Wüsta mohou být vhodnými kandidáty pro tuto terapii až tři čtvrtiny bechtěreviků.
  • Lepších výsledků dosahují mladší pacienti, u kterých nemoc netrvá tak dlouho – u nich je třeba 40 až 50 sezení, aby bylo dosaženo zlepšení nemoci, u starších lidí jde o ještě větší množství.

Jak léčba probíhá

Terapie probíhá ve třech fázích:

  • V první fázi si pacient cvičí vnímání tělesných struktur a snaží se představit si, kde leží místo v mozku zodpovědné za agresivní odpověď imunitního systému.
  • Ve druhé části se bechtěrevik pokouší pomocí vizualizace toto místo ovlivnit a „přesvědčit“ jej, aby s nervovým systémem zase bezchybně spolupracovalo.
  • Ve třetí fázi jde o to, nalézt místa ovlivněná primárním centrem a zajistit, aby jak spoje v nervovém systému, tak i imunitní děje v těle fungovaly jako ve zdravém organismu.

Slibné výsledky

Ačkoli tato metoda příliš nezapadá do medicínského ani psychologického konceptu, zdá se, že funguje. Profesor Wüst již má řadu spokojených pacientů a úspěšnost metody je nyní ověřována studiemi. Otázkou je, zda dojde k širšímu rozšíření neurokognitivní terapie a budou moci být s její pomocí léčeni i naši pacienti.

(hak)

Zdroje:
www.bechterew.de

Hodnocení článku:
(1666 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Mnoho lidí trpí během zimního období chronickými bolestmi zad, a to aniž by existovaly nějaké objektivní důvody jako zranění, nemoc nebo kostní poškození. Na vině by podle nejnovějších výzkumů mohl být i vitamín D, přesněji řečeno jeho nedostatek.
19. 12. 2010 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Ženy mají častěji bolestivou formu bechtěreva bez rentgenových projevů

Je to zhruba 10 let, kdy se revmatologové v důsledku nových mezinárodních klasifikačních kritérií začali na ankylozující spondylitidu (Bechtěrevovu nemoc) dívat jinou optikou. Nově se diagnostika této choroby neopírá pouze o známky postižení na rentgenových snímcích, ale také o jiné parametry. Co dalšího se za poslední dobu změnilo v diagnostice a léčbě Bechtěrevovy choroby? Jaké faktory nejvíce ovlivňují, zda dojde k rozvoji těžké formy nemoci? Na tyto i mnohé další otázky odpovídal revmatolog prof. MUDr. Pavel Horák, CSc., z FN v Olomouci.
11. 7. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: