Novinky

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Konec bezesným nocím aneb Jak si vybrat vhodnou matraci?

Bechtěrevova nemoc je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva.

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je mimo jiné spojena s postupným tuhnutím páteře, okolí páteřních svalů, vazů a jednotlivých obratlů. Jedním z častých problémů, které bechtěreviky trápí, je nepohodlí při spánku, obtížné usínání, bolesti a ztuhlost svalstva. Tyto problémy se dají alespoň částečně ovlivnit vhodným výběrem matrace.

Přestože postavení svého těla nemůžeme při spánku zcela kontrolovat, je dobré usínat v rovné pozici, na zádech, na tvrdé matraci, bez polštáře pod hlavou nebo koleny. Bolest může být v noci krutější než ve dne, a proto potřebujete dobrý a pevný základ, který umožní minimalizovat nepohodlí a prožít klidnou noc.

Není matrace jako matrace

Matrace by měla být tvrdá a rozhodně by se pod vámi neměla prohýbat. Pro větší komfort si ale můžete matraci pokrýt řadou relativně tenkých přikrývek, které ji změkčí, pomohou rozložit rovnoměrně tlak a zároveň jsou velmi pohodlné.
Ve většině specializovaných obchodů i v zařízeních se zdravotnickými potřebami jsou dostupné pěnové matrace, ke kterým je možné zakoupit speciální podložky.

Vodní propadliště

Často se v této souvislosti diskutuje o výhodách a nevýhodách vodních postelí. I v případě, že jsou plně nafouknuté, neposkytují potřebnou podporu důležitým místům, která se otiskují do podložky – tedy hýždím, oblasti páteře, ramen a sakroiliakálního skloubení; přesně v těchto místech se totiž vodní postele prohýbají. Na druhou stranu ale pomáhají udržet teplo a určitý stupeň pohodlí.

Šikovné pomůcky

Pokud je vaše páteř ztuhlá a svaly napjaté, mohou vám pomoci postranní madla umístěná na posteli. Ta vám pomohou zvednout se nebo se přetočit na stranu. Tyto doplňky můžete pořídit v obchodech se zdravotnickými potřebami. Někdy je pro snadnější vstávání výhodné využít také žebříček nebo hrazdu – zeptejte se svého rehabilitačního lékaře nebo fyzioterapeuta, aby vám některý z těchto prostředků doporučil.

(hak) Zdroj:

Hodnocení článku:
(1545 hodnocení - 2,7 z 5)

Další doporučené články

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Kompenzační pomůcky pro bechtěreviky? Dnešní trh nabízí spoustu možností!

Bechtěrevova choroba dokáže nemocným znepříjemnit každý pohyb. V dnešní době se ale fantazii meze nekladou, bechtěrevikům usnadňuje život řada kompenzačních pomůcek – od holí a podavačů až po speciální pracovní stoly. Razantní proměnou může projít i domácí prostředí, aby co nejvíce vyhovovalo potřebám každodenního života s chorobou, která omezuje hybnost kloubů.
22. 4. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.
19. 5. 2012 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: