Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
– revmatologa, ortopeda nebo neurologa. Na tyto odborníky se samozřejmě můžete obrátit i přímo bez zprostředkování.
Diagnostika Bechtěrevovy nemoci obecně, její léčba a průběžné sledování pacientů spadá do oboru revmatologie. Oddělení revmatologie se obvykle nachází v každé větší nemocnici, ve větších městech existují i revmatologické ambulance nebo specializovaná centra.
Revmatolog jako lékař číslo jedna
Protože Bechtěrevova choroba je chronické celoživotní onemocnění, budete svým revmatologem zváni na kontroly a pravidelně sledováni.
V rámci diagnostiky i léčby Bechtěrevovy nemoci se můžete navíc dostat do péče rozličných specializovaných medicínských oborů. Nejčastěji však kromě revmatologa přijdete do styku se svým praktickým lékařem, ortopedem, neurologem a očním lékařem.
Buďte aktivní
Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná a podávané léky se zaměřují na zmírnění příznaků a zpomalení progrese onemocnění.
Potlačení zánětu pomocí léků
Používané skupiny léků se zaměřují na potlačení zánětlivé aktivity a na potlačení imunitního systému, který reaguje proti tkáním vlastního těla. Sem patří nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a imunosupresivní léky.
V současné době se navíc rozvíjí poměrně nová skupina léčiv náležejících do takzvané biologické léčby. Tyto léky také dokážou potlačovat přehnanou a nenormální reakci imunitního systému, avšak činí tak velmi cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce. Proto mají výrazně menší nežádoucí účinky než klasické imunosupresivní léky.
Rehabilitace jako důležitá součást léčby
U málokteré choroby jsou právě natolik důležité, jako právě u Bechtěrevovy nemoci. Díky vhodné rehabilitaci je možné zpomalit rozvoj nemoci i její další průběh. Měla by se proto stát každodenní součástí života. Kromě cvičení je nutné dodržovat určitá režimová opatření, dbát na správné držení těla a vhodnou polohu při spánku.
Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.
Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět?
Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
Podle studie zveřejněné v časopise Journal of American Academy of Dermatology přibližně 20 procent z žen mezi 18 až 29 roky věku navštěvuje solária. Dermatologové na Loyola University věří, že závislost na opalování je legitimní zdravotní problém. Seznamte se s tanorexií.