Novinky

Lékař číslo jedna je revmatolog

Lékař číslo jedna je revmatolog

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.

– revmatologa, ortopeda nebo neurologa. Na tyto odborníky se samozřejmě můžete obrátit i přímo bez zprostředkování.

Diagnostika Bechtěrevovy nemoci obecně, její léčba a průběžné sledování pacientů spadá do oboru revmatologie. Oddělení revmatologie se obvykle nachází v každé větší nemocnici, ve větších městech existují i revmatologické ambulance nebo specializovaná centra.

Revmatolog jako lékař číslo jedna

Protože Bechtěrevova choroba je chronické celoživotní onemocnění, budete svým revmatologem zváni na kontroly a pravidelně sledováni.

V rámci diagnostiky i léčby Bechtěrevovy nemoci se můžete navíc dostat do péče rozličných specializovaných medicínských oborů. Nejčastěji však kromě revmatologa přijdete do styku se svým praktickým lékařem, ortopedem, neurologem a očním lékařem.

Buďte aktivní

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná a podávané léky se zaměřují na zmírnění příznaků a zpomalení progrese onemocnění.

Potlačení zánětu pomocí léků

Používané skupiny léků se zaměřují na potlačení zánětlivé aktivity a na potlačení imunitního systému, který reaguje proti tkáním vlastního těla. Sem patří nesteroidní antirevmatika, kortikoidy a imunosupresivní léky.

V současné době se navíc rozvíjí poměrně nová skupina léčiv náležejících do takzvané biologické léčby. Tyto léky také dokážou potlačovat přehnanou a nenormální reakci imunitního systému, avšak činí tak velmi cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce. Proto mají výrazně menší nežádoucí účinky než klasické imunosupresivní léky.

Rehabilitace jako důležitá součást léčby

U málokteré choroby jsou právě natolik důležité, jako právě u Bechtěrevovy nemoci. Díky vhodné rehabilitaci je možné zpomalit rozvoj nemoci i její další průběh. Měla by se proto stát každodenní součástí života. Kromě cvičení je nutné dodržovat určitá režimová opatření, dbát na správné držení těla a vhodnou polohu při spánku.
Hodnocení článku:
(1632 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Devět mýtů o Bechtěrevově nemoci

Co si budeme povídat, chorob s lidskými jmény je prostě moc. Kdo si je má pamatovat? Pletou se nám a věříme pak spoustě mýtů. S Bechtěrevovou nemocí to není jinak.
9. 3. 2017 Bechtěrevova nemoc
3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
6. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: