Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.

1. Vždy seďte rovně

Hrbení se zádům stoprocentně škodí, ale sedět dlouhou dobu úplně rovně pro ně také není zrovna dobré. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání, je dobré se alespoň čas od času protáhnout nebo projít.

2. Nezvedejte těžká břemena

Při zvedání věcí s vyšší váhou není ani tak důležitá hmotnost jako způsob, kterým to děláte. Pokud totiž používáte správnou techniku, vaše záda trpět nebudou. Nejlepší je, když si sednete „na bobek“ k předmětu tak, abyste jej měli umístěný na podlaze mezi nohama. Narovnejte se v zádech a srovnejte hlavu. Tak docílíte toho, že hmotnost břemene zvednete silou svalů nohou, a ne zad. Během akce držte tělo ve stále stejné pozici – nekruťte se a ani jinak neohýbejte. Váha předmětu by se totiž přenesla na svalové skupiny zad, které se pak přetíží a začnou bolet.

3. Při potížích uleví postel

Odpočinek vám sice může při akutní bolesti ulevit, ale určitě není dobré zůstávat v posteli. Den či dva vleže či polosedě totiž může zádům více uškodit než pomoct.

4. Za bolest může zranění

Problémy se zády bývají způsobeny podstatně větším množstvím příčin. Kromě zranění také degenerativními změnami na meziobratlových ploténkách, infekcemi a vrozenými deformacemi. 

5. Být hubený znamená mít zdravá záda 

Většině lidí se tyto potíže nevyhnou a ani štíhlí lidé nemusí být výjimkou. Pro bezbolestná záda je zásadní silný a stabilní svalový korzet spolu s dostatkem kostní hmoty, což ani hubený člověk nemusí nutně mít. Například jedinci trpící mentální anorexií mohou trpět různými nedostatky živin, což může vyústit mimo jiné i v úbytek kostní a svalové hmoty, a tedy i v bolesti zad.

6. Cvičení spíše škodí

Pravidelné a správné cvičení je právě naopak prevencí proti bolestem zad. Při akutní bolesti lze rovněž cvičit, ovšem za předpokladu, že se nejedná o poranění vyžadující klidový režim (např. zlomeninu). Pohyb se doporučuje v podstatně vyšším procentu případů, než se zakazuje. Intenzitu cvičení je ale potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu, s čímž vám může poradit lékař nebo fyzioterapeut.

7. Nejlepší je tvrdá matrace

Španělská studie zkoumající lidi trpící dlouhodobými bolestmi zad tento fakt vyvrací. Podle ní jedinci spící na matraci střední tvrdosti trpěli menšími bolestmi než ti, co odpočívali na tvrdých podložkách. Nicméně v závislosti na příčině bolesti zad a spánkových návycích mohou různí lidé potřebovat různé matrace.

(ivh)

Zdroj: CASSOOBHOY, Arefa. Back Pain Myths Slideshow. [online]. Dostupné z: www.webmd.com

Hodnocení článku:
(1425 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Uspěte

Uspěte "bechtěreva" aneb Cesta ke zdravému spánku

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je jednou z mnoha forem artritidy. Pro spoustu nemocných se může stát doslova noční můrou. Zejména tehdy, když se večer chystají usnout.
30. 11. 2012 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Bechtěrevova nemoc může negativně ovlivnit i sexuální život

Sexualita je nedílnou součástí života každého z nás a je prakticky každou nemocí do jisté míry ovlivněna. Důvodů je celá řada, u pacientů s revmatickými nemocemi je to nejen bolest, únava, ztuhlost a zhoršená hybnost...
18. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Život s bechtěrevem aneb Jak to zvládat v pohodě

Pacienti s Bechtěrevovou chorobou (označováni jako bechtěrevici) mají často velké obavy, jak zvládnou žít, pracovat a radovat se ze života s touto nemocí. Stačí však dodržovat několik pravidel, která jim mohou pomoci vyhnout se mnoha nepříjemnostem.
20. 7. 2015 Bechtěrevova nemoc
Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: