Novinky

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!

Jakmile se denní teploty vyhoupnou nad 25 °C, začnou se moje ruce rozčilovat. Klouby prstů se odmítají ohýbat, bolí a hlasitě v nich křupe. Naštěstí nemají vlastní řečový orgán, ale nezřídka se jim podaří přesvědčit ten můj. Nadávám jako špaček, a někdy dokonce i sprostě! Kolikrát si říkám, že bych měla po ulici chodit s papírovým sáčkem na hlavě. Na kráse by mi to nijak výrazně neubralo a při klení by mi to dodalo pocit soukromí.

Na manželovu ranní otázku „Potřebuješ něco?″ odpovídám v zimě jen: „Pusu.″ Ale v létě přidávám: „Uvař mi kafe, dej mi do něj brčko a otevři mi dveře do koupelny.″ A doufám, že na chodbě potkám někoho, kdo mi otevře domovní dveře, abych se dostala na ulici.

Ortodoxní nejsem!

Abych byla uznána za správného odpůrce léta, měla bych na tomto místě dodat, že v zimě je mi výborně a nic mě nebolí. Ale obávám se, že budu problematická. Od listopadu do února jsem sice obvykle bez obtíží, ale září, říjen a listopad jsou pro mě obdobím, kdy se pohybuji jako igráček. Stejně pružně a elegantně. Vlastně ne, igráček je proti mně borec. On totiž může otáčet hlavou. A dokonce kolem dokola! Já ani trochu.

V září totiž nastává předávka štafety − moje ruce se sice zklidní, ale jejich úlohu převezmou křížokyčelní klouby, krční a hrudní páteř, o úponech ani nemluvím. Raději o nich nemluvím. Tak jako se některé primitivní národy obávají mluvit nahlas o svých mýtických démonech, tak já mlčím o úponech. Když se podeberou (doslova), končívá to chůzí o holi.

Hůl? Ano!

Vzpomínáte si na den, kdy jste si šli koupit první hůl? Já ano, bylo mi 34 let a ten den jsem měla velkou spotřebu kapesníků. Bylo mi opravdu smutno. Ale rozhodla jsem se to brát pozitivně. Familiárně jsem ji překřtila na „fofrklacek” a vytvořila si k ní pozitivní vztah. Fofrklacek dostal rychlé pruhy a každé zhoršení revmatu mi zpříjemňuje, jak umí.

A jednu věc vám řeknu otevřeně. Jsem opravdu ráda, že mám fofrklacek po ruce. Mám tak jistotu, že kdyby mě chtěl někdo litovat, budu ho mít čím seřezat.

(pez)

Hodnocení článku:
(1602 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!

Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
14. 10. 2015 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: